• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • W piątek 13 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników oświaty. Tego dnia upamiętniamy wydarzenia z 14 października 1773 roku, kiedy to w Polsce utworzono Komisję Edukację Narodowej, pierwsze ministerstwo zajmujące się oświatą na świecie.
            Obchody rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Sampławie, po której dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przemowę wygłosiła pani dyrektor. Następnym punktem akademii było przedstawienie, w którym nasi uczniowie pokazali jak wyglądąłaby szkoła bez nauczycieli. Na koniec dla wszystkich pracowników placówki została zaśpiewana piosenka i wręczono im słodkie upominki.

          • UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I ZADUSZKI

          • Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To również czas modlitwý za dusze zmarłych. Z tej okazji uczniowie klasy 2 wraz z koleżankami z klasy 5 przygotowali i przedstawili apel. W ten sposób oddali hołd wszystkim zmarłym.  (H. Wìergowska)

          • DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

          • Z okazji zbliżających się Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek uczniowie naszej szkoły zadbali o przygotowanie lokalnych miejsc pamięci narodowej na nadchodzące uroczystości.
            W sobotę 28 października część uczniów klas VII i VIII tradycyjnie zadbała o porządek i czystość grobu powstańca styczniowego porucznika Franciszka Sadowskiego, spoczywającego na sampławskim cmentarzu parafialnym i  zbiorowej mogiły w Borku, gdzie spoczywają ofiary czarnego czwartku, pomordowane 7 grudnia 1939 roku.
            W ramach pielęgnacji tych miejsc zgrabiono liście, wyszorowano pomnik i nagrobki. Zarówno w Borku jak i na cmentarzu parafialnym postawiono świeże kwiaty, zapalono znicz i odmówiono krótką modlitwę za duszę spoczywającyh Polaków, którzy poświęcili swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Dla młodzieży jest to nie tylko praca, lecz również lekcja patriotyzmu i poznawania historii lokalnej.

          • MŁODY ZAPAŚNIK IGOR GRZYWACZ

          • Igor Grzywacz - uczeń naszej szkoły - trenuje w klubie zapaśniczym MLKS Sokół Lubawa. Swoją przygodę z zapasami rozpoczął pod koniec 2021 roku. Trenuje 4 razy w tygodniu. Zdobytą sprawność i umiejętności  Igor wykorzystuje podczas zawodów. Osiąga bardzo wysokie wyniki. We wszystkich zawodach, w których startował, walczył w mini zapasach.  

            Ostatnie sukcesy Igora:

            I miejsce w kategorii wagowej 40 kg w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Młodzików w Zapasach Styl Klasyczny oraz Mini Zapasach Chłopców pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

            I miejsce w kategorii wagowej do 43 kg w IV Turnieju o Puchar Burmistrza Krynek.

            I miejsce w zawodach I Rzutu Radomskiej Ligi zapaśniczej w zapasach w stylu klasycznym.

            W sobotę 28 października w Lubawie na hali OSIR przy ulicy Św. Barbary o godzinie 11.30 odbędą się zawody zapaśnicze, w których będzie brał udział Igor. Serdecznie zapraszamy koleżanki i kolegów ze szkoły do kibicowania Igorowi. (Bożena Graszkiewicz)

          • DZIEŃ BEZ SKARPETEK

          • 23 października w grupie 6 - latków odbyło się wspólne świętowanie Dnia bez skarpetek. Ten dzień ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. Wszyscy wiemy, że chodzenie boso jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Dzieci z naszej grupy przekonały się o tym, że chodzenie boso to nie tylko zdrowie, ale także wielka frajda.

            Na dywanie odbyła się krótka gimnastyka stóp – bose stopy przedszkolaków witały się ze sobą. Potem dzieci z uśmiechami na twarzy przemierzały ścieżkę sensoryczną na bosaka. Były też ćwiczenia na dyskach oraz jeżykach. Na zakończenie zajęć przedszkolaki odbijały farbą swoją stopę na kartce papieru,  tworząc zielonego krokodyla. W naszej sali powstała piękna galeria „bosych stóp” naszych kochanych przedszkolaków. (Ewelina Butowska)

          • "PSI PATROL" W LUBAWSKIM KINIE

          • 24 października dzieci z grup przedszkolnych z Sampławy pojechały do kina w Lubawie na seans filmowy pt. ,,Psi Patrol” .

            Dzieci na chwilę przeniosły się z ekipą Psiego Patrolu do Miasta Przygód. Kosmopieski posiadają supermoce, które chce im wykraść  burmistrz, wróg piesków razem  z szaloną Victorią (naukowcem). Wtedy do akcji wkraczają Kosmopieski. Film zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Był to wspaniale spędzony czas, podczas którego dzieci przeżywały sceny radosne, a także pełne napięcia. ( J.Koszyńska)

          • ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

          • ​​​​Czyste ręce są w zasięgu ręki”

            15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, dzień sprzyjający zwiększeniu świadomości i zrozumienia znaczenia mycia rąk mydłem jako skutecznego i niedrogiego sposobu zapobiegania chorobom i ratowania życia. Mycie rąk mydłem to prosta metoda, którą można wykonać samodzielnie, a która zapobiega infekcjom i ratuje życie.

            Uczniowie klas I – III oraz przedszkoli uczestniczyli w Światowym Dniu Mycia Rąk. W tym dniu  dowiedzieli się, jak należy prawidłowo myć ręce. Celem tego wydarzenia jest uświadomienie dzieciom, jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. We wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy prace plastyczne promujące mycie rąk. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. (Ewelina Butowska)

          • GMINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „DRZEWO W KRAJOBRAZIE”

          • 20 października 2023 r. podczas otwarcia pracowni ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie, zostały ogłoszone wyniki Gminnego Konkursu Fotograficznego „Drzewo w krajobrazie”, który odbył się pod patronatem Wójta Gminy Lubawa.
            I miejsce zdobył Nicolas Rutkowski - uczeń naszej szkoły.  Serdecznie gratulujemy !

          • FINAŁ WOJEWÓDZKI TURNIEJU LZS W TENISIE STOŁOWYM O PUCHAR RADIA OLSZTYN

          • 21.10.2023 w Ostródzie odbył się 64 Finał Wojewódzki Turnieju LZS w Tenisie Stołowym o Puchar Radia Olsztyn.
            W turnieju zagrały także uczennice naszej szkoły Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Nikola Zegadło, Malwina Banacka, które rywalizowały w grupie 1 ( rocznik 2010 i młodsi). Pomimo ambitnej gry, nie udało się żadnej z dziewcząt awansować do czołowej 10 turnieju. Turniej zdominowały zawodniczki, które trenują regularnie tę dyscyplinę sportową w klubach ( Dekorglas Działdowo, Ostródzianka Ostróda, GSTS Giżycko, LKS Wel Lidzbark Welski).
            Wyniki indywidualne:
            Marika Kasprowicz ( miejsce 16-24)
            Nikola Zegadło ( miejsce 16-24)
            Malwina Banacka ( miejsce 16-24)
            Natalia Piekoszewska ( miejsce 25-29)
            ​​​​​​​Opiekun: Mariusz Ruczyński

          • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych to szczególnie wyjątkowy i niezapomniany dzień dla wszystkich pierwszoklasistów, stają się oni pełnoprawnymi uczniami.
            W naszej szkole uroczystość ślubowania odbyła się 20 października w obecności pani dyrektor, nauczycieli, rodziców oraz kolegów i koleżanek. Pierwszoklasiści zaprezentowali się w programie artystycznym o tematyce patriotycznej. Następnie ślubowali na sztandar szkoły, a pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, dotykając każdego magicznym ołówkiem. Każdy nowy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz legitymację uczniowską. Rodzice przygotowali dla swoich dzieci słodki poczęstunek, a sami spędzili miło czas przy kawie i cieście. Powodzenia, pierwszaki! (E.Wojtkiewicz, E.Chechłowska)

             

          • DARY DLA PANI JESIENI- ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

          • Jesień jest wspaniała porą roku. Zachwycają nas kolorowe liście, grzyby, kasztany, żołędzie i wrzosy. Wraz z rozpoczęciem tej pory roku, uczniowie klas pierwszych otrzymali od Pani Jesieni tajemniczy list, w którym prosiła o przygotowanie prac plastyczno-technicznych z wykorzystaniem darów jesieni.
            Uczniowie wraz z rodzicami z ogromnym zapałem zaangażowali się w wykonanie prac, przygotowując wspaniałe kompozycje przestrzenne: bukiety, wieńce, stroiki, a nawet postacie zwierząt.
            Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były pomysłowe i starannie wykonane. Można je było podziwiać podczas wystawy na korytarzu szkolnym. (E. Wojtkiewicz, E. Chechłowska)

            Wyniki konkursu:

            Wyróżnienie:
            - Lena Pawluk
            - Hanna Wilbrandt
            - Nina Święcka

            Osoby biorące udział w konkursie:
            - Nadia Gurzyńska
            - Barbara Zielińska
            - Antonina Bartkowska
            - Blanka Wilbrandt
            - Mariusz Pawłowski
            - Maria Gemba
            - Natalia Wiśniewska
            - Wojciech Puszkiewicz
            - Aleksandra Janicka
            - Wiktoria Kleinschmiedt
            - Oliwia Dąbrowska

          • DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

          • 5 października odbył się  w naszej szkole Dzień bez przemocy, podczas którego uczniowie uczestniczyli w debacie. Dotyczyła ona trzech obszarów: bezpieczeństwa, akceptacji i szacunku. Nauczyciel zadawał uczniom pytania, a ich zadaniem było opowiedzieć się po jednej ze stron oraz uzasadnić swój wybór. (A. Nidzworska, B. Dejna)

          • MŁODE GŁOWY

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego „Młode Głowy”, którego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmów  oraz określanie własnych potrzeb, budowanie samoświadomości i dobrostanu, odporności psychicznej, normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc, profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych  oraz edukacja i działania profilatyczne. Liderem programu jest pani Anita Nidzworska.

          • OWOCOWE SZASZŁYKI

          • Owoce są źródłem witamin, dlatego na zajęciach zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do ich jedzenia są działania praktyczne.

            Dzieci z grupy 6 latków w ramach projektu „Szkoła Przyjazna Zdrowiu” zrobiły pyszne owocowe szaszłyki. Była to również okazja do porównywania wyglądu i smaku wybranych owoców krajowych i zagranicznych. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. (E. Butowska).

          • DZIEŃ ZNACZKA POCZTOWEGO

          • 9 października w grupie 6 latków obchodzony był Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.

            Tego dnia w przedszkolu odbyły się zajęcia, które miały na celu zapoznanie dzieci z pracą i znaczeniem poczty. Była to wspaniała okazja, by poćwiczyć pisanie listów czy zaprojektować swój własny znaczek pocztowy. Tego dnia dzieci zaadresowały koperty do swoich rodziców oraz stworzyły listy do Mamy lub Taty. Dzieci jak zawsze z zapałem oddały się pasji tworzenia, czego efekty możemy podziwiać w galerii. Zapraszamy! (E. Butowska)

          • ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

          • 10 października w grupach przedszkolnych świętowaliśmy Światowy Dzień Drzewa.

            Z tej okazji przedszkolacy ubrali się na zielono. Od samego rana dzieci dowiadywały się wielu ciekawych informacji na temat drzew. jak ważne w życiu każdego z nas są drzewa i dlaczego powinniśmy o nie dbać. Dzieci wykonywały też prace plastyczne, wykorzystując różnorodne techniki. O godzinie 11 wszyscy wspólnie udaliśmy się na teren w pobliżu szkoły, aby posadzić nowe drzewka, które za kilka lat wyrosną na piękne i silne. Podczas spaceru w pobliżu szkoły dzieci miały okazję przytulić się do drzew. Pamiętajmy od małego, że drzewa to zielone płuca Polski i całego świata, dlatego należy o nie dbać. (D. Pogoda)  

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 29 września i 2 października  w naszej szkole, a także w grupach przedszkolnych  świętowano Dzień Chłopaka. 

            W tym szczególnym dniu dziewczynki zaśpiewały chłopcom ,,Sto lat”, wręczyły laurki i drobne upominki. Atrakcji tego dnia nie brakowało, były konkurencje oraz wspólne zabawy i tańce. Na koniec odbył się poczęstunek. Mamy nadzieję, że sprawiłyśmy chłopcom miłą niespodziankę i ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. (J.Koszyńska)

          • POLICJANCI Z WIZYTĄ U PIERWSZOKLASISTÓW

          • Każdy wie, że wiedza i umiejętności zdobywane są już od najmłodszych lat. Wpływa to na nasze dalsze życie. Z pomocą w edukacji przychodzą także policjanci, którzy podczas organizowanych dla pierwszoklasistów zajęć uczą ich zasad obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię.

            29 września policjanci odwiedzili pierwszoklasistów.  Omówili z uczniami podstawowe zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Jak zachować się, kiedy nie ma oznakowanego miejsca do przejścia na drugą stronę. Przypomnieli również o prawidłowym oświetleniu rowerów, szczególnie jesienną porą, kiedy szybciej zapada zmierzch i jesteśmy mniej widoczni. Na koniec dzieci otrzymały odblaski, a pierwszoklasiści w ramach podziękowania wręczyli dyplom.
            Dziękujemy panom policjantom- Rafałowi Rogożyńskiemu i Sławomirowi Łukaszewskiemu za przekazaną wiedzę. (E. Chechłowska)

          • DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

          • 27 września uczniowie oraz przedszkolacy z naszej szkoły obchodzili Dzień Pieczonego Ziemniaka. W naszej szkole odbywał się już po raz 8. W tym dniu dzieci mają okazję do zabawy, a jednocześnie dowiadują się wielu ciekawych rzeczy o ziemniaku.

            Przedszkolaki dzieliły się wiedzą na temat potraw z wykorzystaniem ziemniaków oraz rozważały ich walory smakowe i odżywcze. Ten dzień umiliły różne gry i zabawy z udziałem tego warzywa. Były wyścigi i zawody z ziemniakami, układanie puzzli, wspólny śpiew oraz tworzenie ziemniaczanych stworków.  Każde uczeń mógł skosztować ziemniaka upieczonego w ognisku, które zostały przygotowane przez wożnego p. Marka oraz starszych kolegów z klasy ósmej. To była prawdziwa uczta dla podniebienia.
            Szczególne podziękowania składamy chłopcom z klasy ósmej, p. Markowi za udział oraz pomoc w realizacji naszego święta. Dziękujemy również p. Gizińskim za przekazanie ziemniaków.
            DZIĘKUJEMY i zapraszamy za rok. (Ewelina Butowska)

             

          • SPRZĄTAMY DLA POLSKI

          • 4 października uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątamy dla Polski. 

            Akcja polega na porządkowaniu publicznych terenów zielonych. Jej celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
            W ramach akcji nasi uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali teren przyszkolny, w wyniku czego zebrali wiele worków śmieci. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.