• KRAKOWSKI TEATR KURTYNA W NASZEJ SZKOLE

          • 23 lutego w mury naszej szkoły przybyli z Krakowa aktorzy Teatru Kurtyna. Tego dnia zagrali dla naszych podopiecznych dwa spektakle profilaktyczne.
            Uczniowie klas IV- VIII obejrzeli widowisko pt. "Przesłuchanie". Przedstawiało ono losy uczennicy szkoły podstawowej Doroty, która stała się ofiarą cyberprzemocy, ponieważ ktoś publikował na popularnach portalach społecznościowych realistyczne zdjęcia, na których Dorota korzystała z używek. Czując się skompromitowana i poniżona nie chciała chodzić do szkoły, ani też wychodzić z domu. Na szczęście przebiegły policjant komisarz Nowak zdołał znaleźć sprawcę i wyjaśnić całą sprawę.
            Dzieci z klas I- III obejrzały spektakl profilaktyczny "Zaczarowany eliksir". Opowiadał on o małpce Gapcio i piesku Dyzio, którzy podczas podróży otrzymali od nieznajomej pani zaczarowany eliksir. Jego wypicie miało zapewnić szczęście i mnóstwo prezentów. Dyzio wyczuł podstęp i nie wypił podejrzanego napoju, natomiast Gapcio zrobił to i zamienił się w dziwnego stwora. Na szczęście dzięki pomocy naszej empatycznej publiczności udało się go odczarować. (B. Zalewski)

          • DZIEŃ KOTA

          • Poczynając od 2006 roku w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota.
            W piątek 17 lutego cześć tym fascynującym zwierzętom oddali również uczniowie klasy III, włączając się do wspólnej zabawy. Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych czworonogów. Z tej okazji uczniowie wykonali postać kota z użyciem wełny, nawijali także wełnę na motek, odbył się też konkurs w piciu mleka z miseczki bez użycia rąk. Na koniec każdy uczeń mógł zostać pięknym białym kotkiem podczas sesji zdjęciowej.
            Przedszkolaki również miały obchody i w ramach tego święta zapoznały się z kocimi obyczajami, opieką nad nimi, sposobem pielęgnacji i kocimi przysmakami. W każdej grupie odbyły się „kocie zabawy”, konkursy np. picie mleka, zawijanie kotka na sznurek. Była też „kocia gimnastyka” oraz wykonywanie ciekawych prac plastycznych. Nie zabrakło piosenek w roli głównej z bohaterem dnia min.: „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” . Dzieci oglądały też książki  o kotach oraz filmy animowane. Szkolny przyjaciel-kotek „Franek” otrzymała w dniu swojego święta pyszną karmę, zabawkę oraz przepiękne laurki wykonane przez przedszkolaków.  (E.Chechłowska, S. Drzymalska, E. Wojtkiewicz)

          • TYDZIEŃ INNOŚCI

          • W dniach od 13 do 17 lutego w naszej szkole odbywał się Tydzień Inności w ramach poprawy relacji międzyludzkich. i 
            Tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy całą społecznością szkoły, w której skład wchodzą uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły to dla nas bardzo ważna sprawa! Budowanie pozytywnych relacji jest bardzo istotnym elementem edukacji, dlatego też chcieliśmy się nad tym tematem trochę „zatrzymać”.
            Chcieliśmy, aby ten tydzień stał się inspiracją do refleksji nad tym, jak wyglądają nasze relacje i był przestrzenią do zatroszczenia się o dobre stosunki nie tylko w zespołach klasowych, ale również w całej szkole. Ważne jest także, aby Tydzień Inności nie trwał tylko siedem dni, ale by codziennie towarzyszyła nam wszystkim troska o budowanie pozytywnych relacji, tam gdzie jesteśmy.
            Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji tego Tygodnia, zaangażowanym nauczycielom, pracownikom obsługi i przede wszystkim uczniom, którzy z ogromną chęcią przystąpili do realizacji tego pomysłu. W ramach tego Tygodnia każdego dnia przychodziliśmy do szkoły z różnymi gadżetami, które towarzyszyły nam na lekcjach i przerwach. W następujących dniach obowiązywały poniższe rekwizyty:
            - poniedziałek- odjazdowe okulary
            - wtorek- korale lub krawat
            - środa- nakrycie głowy
            - czwartek- dres lub piżama
            - piątek- ubranie założone na lewą stronę.
            Zapraszamy do obejrzenia albumu fotograficznego z Tygodnia Inności. (E. Wojtkiewicz i S. Drzymalska)

          • TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE

          • Zgodnie z tradycją ostatni czwartek przed wielkim postem jest "tłustym czwartkiem". W tym dniu zjadamy rekorodowe ilości pączków, chruścików i faworków i wszelkiego rodzaju słodkości.
            Również w naszej szkole dbamy o pięlegnowanie tej tradycji zapewniamy pączki wszystkim uczniom.
            Klasa III bardzo serdecznie dziękuje mamie Kacpra Sikory, mamie Tosi Zakrety, mamie Mai Raszkowskiej za upieczone dla całej klasy pączki. Były przepyszne i bardzo szybko zniknęły z talerzy. (E. Wojtkiewicz i S. Drzymalska).

          • UDZIAŁ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W SIATKARSKIM MEMORIALE EDYTY BENDKOWSKI W RADOMNIE

          • 19.02.2023 w Radomnie odbył się Siatkarski Memoriał Edyty Bendkowski. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny. SP Sampława - dziewczęta, SP Sampława - chłopcy, SP Bratian, SP Radomno.
            Zawody odbyły się w systemie " każdy z każdym". Należy podkreślić, że turniej organizowany był dla rocznika 2008 i młodszych a nasz zespół, zarówno dziewcząt jak i chłopców, oparliśmy głównie o rocznik 2010, a nawet 2011.
            Wyniki:
            SP Sampława (Dz)- SP Radomno 2:0
            SP Sampława (Chł)- SP Bratian 2:0
            SP Sampława (Dz)- SP Sampława (Chł) 0:2
            SP Radomno -SP Bratian 2:0
            SP Sampława (Chł)- SP Radomno 2:0
            SP Sampława (Dz)- SP Bratian 2:0
            Po rozegraniu wszystkich spotkań tabela zawodów przestawia się następująco:
            1. SP Sampława - chłopcy
            2. SP Sampława - dziewczęta
            3. SP Radomno
            4. SP Bratian
            Skład drużyny SP Sampława chłopcy: Maciej Chrząstek, Antoni Wiśniewski, Wojciech Zelmański, Nikodem Mówiński, Hubert Dąbrowski, Jakub Pokojski, Mateusz Szynaka
            Skład drużyny SP Sampława - dziewczęta: Wiktoria Polanowska, Maja Sosnowska, Alicja Śliwińska, Marika Kasprowicz, Zuzanna Mederska, Natalia Piekoszowska, Nikola Zegadło, Malwina Banacka.
            Podziękowania kierujemy szczególnie do właściciela firmy Drew - Hit Pana Adama Marciniaka, za zaproszenie na turniej oraz do rodziców, którzy zapewnili dzieciom transport na zawody. (M. Ruczyński)

          • KLASOWY DZIEŃ PRZYJAŹNI

          • Przyjaźń- trudno wyobrazić sobie bez niej życie, dlatego warto docenić to, że mamy wokół siebie przyjaciół. Większość z nas wie, o tym, że najtrwalsze przyjaźnie zawiera się w szkole. Posiadanie przyjaciela i bycie nim wymaga od nas niejednokrotnie wiele wysiłku i poświęcenia. Uśmiech, wspólna zabawa, towarzystwo, zaufanie i bezpieczeństwo- to najczęstsze skojarzenia naszych uczniów z tym słowem.
            Z okazji Walentynek klasa III zorganizowała Klasowy Dzień Przyjaźni, który polegał na pracy grupowej w 4 stacjach. Każda z nich to zadanie do wykonania: ułożenie domino, rozszyfrowanie przysłów o przyjaźni, wykonanie kartki walentynkowej i odszyfrowanie wiadomości. Zadanie były nastawione na integracje klasy i dobrą zabawę.
            Dzieci z ogromnym zaangażowaniem pracowały w grupach, a nagrodą był słodki lizak.
            Uczniowie wykonywali również walentynki, które były następnie losowane przez kolegów. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa.
            Ten dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. (E. Wojtkiewicz i S. Drzymalska)

          • WALENTYNKI - ŚWIĘTO (nie tylko) ZAKOCHANYCH

          • 14 lutego tradycyjnie obchodzimy walentynki. Podobno pierwsze kartki walentynkowe przesyłano już w średniowieczu. Ale czy tylko zakochani mogą celebrować ten dzień? Walentynki coraz częściej uważane są za święto nie tylko miłości, ale i przyjaźni oraz życzliwości.  

            Tego dnia cała społeczność szkolna spotkała się na apelu przygotowanym przez uczniów 8 klasy pod kierunkiem wychowawcy - pana Bartka Zalewskiego. Pełna humoru inscenizacja przeplatana była piosenkami o tematyce miłosnej, które pięknie zaśpiewały uczennice klas 5 i 8. Tradycyjnie też w tym dniu działała poczta walentynkowa, z której mogli skorzystać wszyscy zakochani.

            W oddziałach przedszkolnych walentynki również były dniem pełnym atrakcji. Tego dnia  dzieci przyszły ubrane w stroje z elementami koloru czerwonego. Maluchy poznały tradycje obchodzenia tego święta w Polsce i w innych krajach.  Nie zabrakło także zabaw  z sercami, m.in. dzieci szukały ukrytych serc. Były  wspólne tańce i konkurencje przy muzyce. Dzieci przygotowały kartki walentynkowe oraz piękne prace plastyczne, których motywem przewodnim były serduszka. Na zajęciach kulinarnych natomiast powstały pyszne deserki. Tego dnia nie zabrakło uśmiechu oraz miłych gestów. Walentynkowy dzień można zaliczyć do udanych. (J. Koszyńska)

          • ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

          • W piątek, 10 lutego 2023, obchodziliśmy XXXI Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: „Miej o nim staranie (Łk 10, 35). Celem obchodów Światowego Dnia Chorego jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodzina czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.
            W tym dniu w naszej Parafii została odprawiona msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Z tej okazji uczniowie z szkoły podstawowej w Sampławie przygotowali własnoręcznie przepiękne laurki z życzeniami dla chorych, którymi zostali obdarowani uczestnicy mszy św. Akcją przygotowania laurek kierowały nauczycielki p. Kinga Sendobra i p. Agnieszka Fert— Krasula. Po mszy św. chorzy wraz ze swoimi opiekunami oraz ks. proboszczem S. Guzowskim i ks. T. Wilamowskim udali się do szkoły, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Parafialną, Caritas i Akcję Katolicką.
            W szkole wszystkich powitała i życzenia złożyła p. dyrektor H. Ewertowska. Uczniowie ze starszych klas pod okiem nauczycieli p. B. Dejny i p. B. Duszak przedstawili spektakl pt. ,,Czerwony Kapturek". Sztuka, choć zabawna i w nowatorski sposób przedstawiająca losy czerwonego kapturka, miała też morał dotyczący ostrożnego zawierania znajomości w internecie. Nad oprawą muzyczną czuwał p. S. Sieński. Po przedstawieniu, które zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem i nagrodzone brawami, na naszych gości czekała niespodzianka, w ramach ubiegania się o certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie, każda osoba otrzymała jabłko. Spotkanie upłynęło w miłej oraz serdecznej atmosferze i było okazją, aby się spotkać i porozmawiać. (K. Sendobra)

          • DZIEŃ PIZZY

          • 8 lutego 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych celebrowały Dzień Pizzy.

            Od samego rana przedszkolacy rozwiązywali różne zadania, oglądali film przedstawiający historię pizzy. Dowiedzieli się także, że to właśnie Włochy uznawane są za ojczyznę tego smaczego dania.  Mali kucharze pod okiem wychowawczyń przygotowali i upiekli pizze. Na koniec zajęć przy dźwiękach włoskiej muzyki wszyscy degustowali wypieki. To był dzień pełen pysznych wrażeń! (D. Pogoda)

          • #MISTRZOWIE ENERGII#

          • Nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Mistrzowie Energii”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 28 lutego 2023 roku.
            Uczestnictwo w konkursie miało na celu pobudzenie świadomości wśród uczniów potrzeby oszczędzania energii w domach, w szkole, a także racjonalnego jej użytkowania. Ponadto wspólny wysiłek powoduje integrację dzieci i młodzieży, a po pandemii szczególnie należy dbać o relacje międzyludzkie.
            W konkurs zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły: oddziały przedszkolne, klasy 1-3 oraz młodzież klas 4-8 ze swoimi wychowawcami. Podczas wszystkich zaproponowanych działań uczniowie sami zauważyli, jak ważne jest oszczędzanie energii poprzez ograniczenie korzystania z komputera, telewizora czy telefonu na rzecz rożnych aktywności oraz zajęć organizowanych w szkole, a także podczas czasu spędzanego poza szkołą.
            Realizacja konkursu wśród przedszkolaków i uczniów klas I- III w naszej szkole polegała na przeprowadzeniu konkursu plastycznego „W jaki sposób oszczędzamy energię”. Spośród  wszystkich prac wybrano te najbardziej trafne co do tematyki i wywieszono na szkolnym korytarzu. W celu zainteresowania najmłodszych tematyką dotyczącą energii elektrycznej zostały przeprowadzone pogadanki „W jaki sposób oszczędzasz energię w swoim domu?”, a także o bezpieczeństwie i korzyściach płynących z użytkowania urządzeń na prąd oraz wyemitowano filmiki „Jak oszczędzać prąd na co dzień” i „Porady Koksa i Małego”. Uczniowie również w formie zabawy otrzymali do wykonania karty pracy o tematyce oszczędzania energii (krzyżówki, rebusy, łączenia, wykreślanki itp.) Nasi podopieczni bardzo chętnie brali udział we wszystkich zaproponowanych przez koordynatora zadaniach.
            Starsi uczniowie natomiast otrzymali za zadanie wykonanie plakatu na temat oszczędzania energii, a także wymyślenia haseł, które będą miały na celu zachęcić także młodzież do oszczędzania (wymyślone hasła uczniów to: "złotówka do złotówki, a będzie na żarówki", "zgaś światło włącz oszczędzanie", "oszczędzanie energii jest trendy", "gdy energię mamy buźkę uśmiechamy", "gdy energię oszczędzamy Ziemi życie przedłużamy", "uczniu mój drogi oszczędzaj prąd bo jest drogi"). Zaproponowane przez nauczycieli aktywności takie jak zajęcia sportowe (Mariusz Ruczyński) oraz przygotowanie przestawienia pt. Nowoczesny Czerwony Kapturek (Barbara Dejna), jak również choinka szkolna (wszyscy nauczyciele) pozwoliły uczniom na spędzenie czasu bez korzystania z urządzeń elektrycznych.
            Dla rozpowszechnienia naszych działań szkolnych na temat oszczędzania energii opis zadań oraz zdjęcia #Mistrzowie Energii# zostały umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły, a także w lokalnych mediach.
            Koordynatorem konkursu #Mistrzowie Energii# jest pani Magdalena Ruczyńska.