• BOHATERON w naszej szkole

          • W październiku i listopadzie nasi uczniowie brali udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię! mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

            Nasza szkoła brała udział w akcji BohaterON - włącz historię! już drugi raz. Tym razem do działań zostały włączone dzieci przedszkolne, które z zaangażowaniem oglądały "Niebajkę o Powstaniu Warszawskim" oraz przygotowały papierowe pacynki - myszki. Był to dla nich oraz dla uczniów klas I-III punkt wyjścia do rozmowy o tym, co to znaczy być patriotą.
            Starsze klasy  - po wysłuchaniu słuchowiska - "Mały roznosiciel nadziei" dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na temat tego, jak okrutna jest wojna dla wszystkich, których dotyka, a szczególnie tych najbardziej bezbronnych- dzieci.
            Uczniowie klas 7-8  obejrzeli odcinek programu „Co za historia”  poświęcony Powstaniu. Na podstawie zdobytych wiadomości przygotowali  infografiki prezentujące wybrane zagadnienia związane z powstańczymi wydarzeniami.
            W ramach akcji nasi uczniowie dokonali też - indywidualnie lub klasowo - wpisów na portalu dumnizpowstańców.pl.  Strona ta pozwala każdemu użytkownikowi na dodanie własnych treści: tekstu, zdjęcia, lub filmiku. Celem tego przedsięwzięcia jest  tworzenie łańcucha pamięci o Powstańcach Warszawskich, ludziach,  którzy oddali swoje zdrowie, młodość i - nierzadko – życie, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju.  
            Udział w akcji BohaterON uczy, ale i wychowuje. Jest podróżą w świat najważniejszych wartości.
            (D. Kowalewska)

          • Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej klasie

          • Dzisiejszy dzień przebiegał w klasie 3 pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Każdy uczestnik zabawy z niecierpiwością przekłuwał serduszko z zapisanymi imionami przyszłych sympatii, losował magiczne przedmioty, które miały odkryć tajemnicę przyszłego zawodu. Najwięcej frajdy i śmiechu sprawiło losowanie pytania lub wyciąganie z torby przedmiotu, który należało założyć. Na koniec wróżyliśmy z butów, które wychodziły za drzwi klasy i miały pokazać, kto z klasy jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Zwieńczeniem tego dnia było ćwiczenie refleksu przy ,,Belgijce". I chociaż to była tylko zabawa, to pewnie niejedna osoba wzięła to na poważnie.Był to fajny czas spędzony z kolegami i koleżankami. (E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)

          • ANDRZEJKI

          • W dniu dzisiejszym w naszych oddziałach  przedszkolnych, odbyły się tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Odbyły się różne ciekawe zabawy, parce plastyczne oraz tradycyjne ustawianie „bucików”, „losowania rekwizytów” i wiele innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
            Ten wyjątkowy dzień dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszych tradycji.(E.Chechłowska)

          • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

          • Warsztaty bożonarodzeniowe u 3 i 4 latków

            Dnia 29 listopada w grupie 3 i 4 latków odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe podczas , których dzieci wspólnie z Mamusiami ozdobili pierniki i ozdoby bożonarodzeniowe. Głównym celem spotkania była integracja , a także kształtowanie wrażliwości i ekspresji twórczej . Dzieci przygotowały ciasto , wykrawały , a następnie piekły pierniki. Następnego dnia przy pomocy najbliższych osób ozdabiali pierniki kolorowymi lukrami, posypkami. Maluszki pomagały w przygotowaniu ozdób: przyklejając brokaty, naklejki. W miłej i rodzinnej atmosferze powstawały piękne ozdoby , stroiki, choinki, bombki. Wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Na chwilę poczuliśmy świąteczny nastrój i magię Świąt Bożego Narodzenia.                        Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie ,mile spędzony czas, pomoc w przygotowaniu ozdób , a także rodzicom, którzy nie mogli przybyć na warsztaty , a dostarczyli ozdoby.(J.Koszyńska)

          • WYSTRZAŁOWY PIĄTEK

          • W piątek 25 listopada uczniowie klas VII i VIII pod opieką nauczyciela historii udali się do Zespołu Szkół w Lubawie.
            Na Gdańskiej 25 zostali przywitani przez dyrektor szkoły panią Annę Empel oraz nauczyciela pana Krzysztofa Śmigielskiego. W szkolnej stołówce czekał już na naszych podopiecznych pyszny poczęstunek przygotowany przez uczniów w zawodzie kucharz pod kierunkiem pani Heleny Wyżlic.
            Po poczęstunku uczniowie trójkami chodzili na szkolną strzelnicę, gdzie po instruktażu pana Śmigielskiego, każdy mógł oddać po 15 strzałów z broni pneumatycznej. Ich celność była co najmniej przyzwoita. Zapraszamy do oglądania fotorelacji w albumie fotograficznym. (B. Zalewski)

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • Najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość do drugiego człowieka.

            21 Listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. W poniedziałkowy poranek cała społeczność zgromadziła się na sali gimnastycznej. Uczniowie klasy 6 przybliżyli ideę tego dnia przedstawiając krótką prezentację słowno-muzyczną. Z tej okazji we wszystkich grupach przedszkolnych i klasach odbyły się wybory „Królowej i Króla życzliwości”. Podczas wspólnego spotkania zostali oni nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami. Poza tym wszyscy mieli okazję okazać oraz doświadczyć gestów sympatii, ponieważ przedszkolacy i uczniowie przygotowali sobie nawzajem drobne upominki. Były to np. balonowe pieski, laurki, kartki z miłym słowem, cukiereczki, lizaki, uśmiechnięte buźki, motylki, serduszka, prezenciki, drzewko życzliwości, a także wspólny taniec. Wyrazy sympatii popłynęły do nas również od uczniów Szkoły Branżowej I stopnia Zespołu Szkół w Lubawie, którzy pod opieką pani Heleny Wyżlic upiekli pyszne pierniki. Dziękujemy bardzo pani dyrektor Zespołu Szkół Annie Empel za współpracę oraz firmie PC Plus, która zakupiła produkty potrzebne do wykonania ciasteczek. Wierząc w to, że dobro powraca życzymy wszystkiego dobrego. (A. Fert - Krasula)

          • ZAJĘCIA Z PANIAMI Z KGW W SAMPŁAWIE I RODZICAMI

          • W czwartek 24 listopada, grupa 6-latków gościła Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sampławie. Razem z dziećmi wyrabiały cisto, z którego później zostały wykrawane misie z okazji zbliżającego sie Dnia Misia. Po wystudzeniu Panie pomagały ozdabiać ciasta różnymi lukrami i innymi ozdobami, które przyniosły dla naszych przedszkolaków. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię, usprawniają motorykę małą i łączą pokolenia.

            Bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas naszym Paniom z KGW. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z naszymi dziećmi.

            Natomiast w piątek dzieci zaprosiły rodziców, by wspólnie wykonać ozdoby świąteczne, które będą sprzedawane na kiermaszu bożonarodzeniowym. Powstały anioły, choinki, stroiki, bombki i wiele innych pięknych ozdób. Wspólnie spędzony czas wzmacnia więzi rodzinne i łączy grupę. Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

            Wszystkim rodzicom dziękuję za przybycie i zaangażowanie w przygotowaniu ozdób.(E. Chechłowska)

          • DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLACH

          • W piątek, 25 listopada, w Naszych Przedszkolach świętowano Dzień Pluszowego Misia. W całym przedszkolu zaroiło się od ukochanych dziecięcych maskotek. Święto zostało ustanowione w 2002 r., w setną rocznicę powstania maskotki. W 1902 r. prezydent U.S.A. Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Spotkał małego przestraszonego niedźwiadka i sprzeciwił się jego zabiciu. Jeden ze świadków zdarzenia uwiecznił tę historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą przeczytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiówDla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki i wiele innych”.(E. Butowska)

          • KONKURS " MÓJ PRZYJACIEL MIŚ"

          • Właśnie dziś w Dzień Pluszowego Misia został rozstrzygnięty konkurs plastyczno - techniczny dla Grup Przedszkolnych, którego organizatorem była p. Ewelina Butowska. Do konkursu mógł się zgłosić każdy przedszkolak - przygotowując pracę plastyczną pt "Mój przyjaciel Miś dowolną techniką. Wpłynęło 21 prac przepięknych Misiów. Bardzo ciężko było wyłonić trzy najpiękniejsze prace - dlatego wszystkie zostały nagrodzone dyplomami i małymi upominkami. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie za zaangażowanie, Rodzicom za pomoc w przygotowaniu prac. Wykonane praca można podziwiać w galerii zdjęć. (E. Butowska)

          • MISTRZOSTWA GMINY LUBAWA W TENISIE STOŁOWYM

          • 22 listopada na hali sportowej w Rożentalu rozegrano Mistrzostwa Gminy Lubawa w Tenisie Stołowym. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół z terenu Gminy LubawaW turnieju wzięło udział 42 uczestników, 21 dziewcząt i 21 chłopców.
            Naszą szkołę reprezentowali: Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Nikola Zegadło, Antoni Wiśniewski, Mateusz Szynaka, Wojciech Żuchowski. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Indywidualnie Marika Kasprowicz zajęła 1 miejsce, Natalia Piekoszewska 2 a Nikola Zegadło 4 miejsce. Należy podkreślić, że mieliśmy bardzo młody skład na te zawody. Najmłodszy w naszej drużynie Wojtek Żuchowski, uczeń czwartej klasy musiał rywalizować z zawodnikami nawet cztery lata starszymi i jak na swój wiek zaprezentował się na prawdę bardzo dobrze. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 1 miejsce. (M. Ruczyński)

          • Kakao w naszej szkole

          • Znane od tysięcy lat kakao, początkowo spożywane jako napój jedynie przez uprzywilejowanych, z czasem podbiło  świat. Przysmak ten, szczególnie bez dodatku cukru, wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. Aby zwrócić uwagę na jego wartości odżywcze, w dniu dzisiejszym zorganizowano w szkole picie kakao na przerwie śniadaniowej. Każdy uczeń mógł wypić ciepłe kakao dzięki pomocy pań z obsługi, które gotowały, przygotowywały i roznosiły napój po szkole. Mamy nadzięję, że takie dni będą częstsze, szczególnie w okresie zimowym.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)

          • Dzień Pluszowego Misia w klasie III

          • Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2020 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodorem Roosveltem. Historię tę poznały dzieci oglądając film animowany o powstania Dnia Pluszowego Misia. Dowiedziały się z niego, że Theodor Roosvelt podczas polowania kazał wypuścić z klatki niedźwiadka. Historia ta dotarła do producenta pluszowych zabawek, który postanowił wykorzystać tę okazję do wyprodukowania nowej maskotki. Dzieci dowiedziały się również, jakie gatunki niedźwiedzi zamieszkują kulę ziemską. W tym dniu wykonywały pracę plastyczną o swoim pluszaku. Dostały również słodki upominek, rozwiązywały także karty pracy, których bohaterem był pluszowy miś. Ten dzień był dla klasy pełen uśmiechu, zabawy i przyjemności. (E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)

          • GMINNY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY KLAS I - III

          • 24 listopada 2022r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Sprawnościowym klas I-III w Szkole Podstawowej w Byszwałdzie organizowanym przez Gminny Szkolny Związek Sportowy. Uczestnicy zawodów dzielnie i zawzięcie rywalizowali między sobą w poszczególnych konkurencjach z zachowaniem zasad "Fair play" w sporcie. Młodzi uczniowie pokazali swoje umiejętności, zaangażowanie i wolę walki do samego końca. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodkie upominki, które wręczył pan Tomasz Ewertowski Wójt Gminy Lubawa. To była doskonała zabawa dla dzieci z której wyniosły dużo wrażeń.

            Bożena Graszkiewicz

          • WESOŁY BAŁWAN I SZALONY ELF

          • 24 listopada 2022 r. naszą szkołę  odwiedzili  Wesoły Bałwan i Szalony Elf z Hullo w Lubawie. Dziękujemy za miło spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia w albumie fotograficznym.

          • Nasz pierwszy zielnik.

          •     Zielnik to kolekcja ususzonych i opisanych roślin, przedstawiana zazwyczaj w formie zeszytowej. Taki album może stać się doskonałym podręcznikiem do nauki przyrody. Zakładanie zielnika nie jest trudne, ale na pewno czasochłonne. Najpierw trzeba zebrać odpowiednie rośliny, później właściwie je ususzyć, a na końcu wybrać formę zaprezentowania poszczególnych gatunków – na przykład w skoroszycie, zeszycie czy notesie oraz podpisać je. Taką właśnie pracę domową mieli uczniowie klasy 3. Ich zadaniem było zebranie różnorakich liści oraz ich opisanie. Dzieciaki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale, świetnie się przy tym bawiąc. Wszystkie zielniki zostały wykonane bardzo starannie i pięknie. Wiedza na temat zebranych roślin z pewnością przyda się im na lekcjach przyrody a zielniki będą piękną pamiątką jesienną. (E. Wojtkiewicz, S.Drzymalska)

          • ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 22.11 do Naszej Szkoły zawitały Zwierzęta Egzotyczne. Każda grupa mogła podziwiać kameleony, karaczany, modliszkę, liśćce oraz wiele innych. Odważniejsze dzieci i młodzież mogły poczyć tupot małych supek i odnóży na swoich rękach. (E. Butowska)

          • Dzień Kredki

          • Kto to taki: W niewielkim pudełku pałeczki magiczne. Gdy po kartce tańczą, tworzą cuda śliczne! Oczywiście, że chodzi o kredki. :)

            22 listopada w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy Dzień Kredki. Od samego rana na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Dzieci słuchały piosenki pt. "Kolorowe kredki", oglądały film przedstawiający powstawanie kredek, rozwiązywały zagadki, projektowały swoją własną kredkę. Dowiedziały się także jakie mamy rodzaje kredek, segregowały je pod względem wielkości. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki, które pięknie pokolorowały.

            To prawda: Bez kredek świat byłby szarny i smutny. (D. Pogoda)

          • MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek - 21 listopada - tak, też było w Naszej Szkole. 

            W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! Nasze dzieci ubrane w niebieskie stroje z niebieskimi balonami jednoczyły się z dziećmi na całym świecie! (E. Butowska)

             

             

             

          • „KOTKA PSOTKA” – SPOTKANIE Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI

          • 23 listopada 2022 naszą szkołę odwiedziła pani Danuta Klukowska z Biblioteki Pedagogicznej w Iławie. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dzieciom teatrzyku kamishibai , czyli teatrzyku obrazkowego, gdzie historia  opowiadana jest przy pomocy dużych ilustracji. Ilustracje wsuwane są do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Dzieci poznały opowieść Beaty Gabrat o Kotce Psotce zaprezentowaną w postaci teatrzyku kamishibai. Po wysłuchaniu opowiadania  uczestniczyły w interaktywnych zabawach. Układały  puzzle, grały w grę milionerzy oraz musiały odnaleźć drogę w labiryncie. Kamishibai ma charakter refleksyjny, dzięki czemu jego tekst i ilustracje sprawiają, że dzieci się wyciszają i koncentrują. (M. Jurkiewicz)

          • KLASA I W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          • 17 listopada  2022 r. klasa I odwiedziła bibliotekę szkolną. Uczniowie przybyli do czytelni wraz ze swoją wychowawczynią panią Haliną Wiergowską, by stać się pełnoprawnymi użytkownikami zbiorów bibliotecznych i móc wypożyczać je do domu. Podczas rozmowy z bibliotekarką,  uczniowie wprowadzeni zostali w świat książek. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Franklin i  książka z biblioteki” oraz poznały  prośby książek, które obiecały spełnić.  Podobnie jak w ubiegłym roku każdy uczeń – już jako czytelnik, otrzymał wyprawkę czytelniczą dla pierwszaka wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dyplom czytelnika. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie u nas ciekawą dla siebie książkę.  Do zobaczenia w bibliotece !