28 maja 1981 r. zmarł patron naszej szkoły kardynał Stefan Wyszyński. 40 lat temu wydarzenie to było ogromnym ciosem dla Polaków, gdyż 13 maja doszło do zamachu na Jana Pawła II w Rzymie, a 15 dni odszedł prymas. Wówczas nad naszą ojczyzną zawisło widmo utraty dwóch wspaniałych pasterzy.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego zaplanowana jest na 12 września 2021 r. w Warszawie. (B. Zalewski)
ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA SZKOŁY
PRACA z LEKTURĄ Adama Bahdaja pt. „PILOT I JA” NA LAPBOOKACH (KLASA I)
Dnia 21 maja 2021 roku, dzieci z klasy I projektowały swojego pierwszego lapbooka do lektury „Pilot i ja”. Lapbook to rodzaj teczki, w której można umieścić notatki, rysunki, zdjęcia, quizy i wszystko to, na co tylko pozwoli nam wyobraźnia. Pierwszoklasiści z duży zaangażowaniem tworzyli swoje lapbooki, wykazali się dużą pomysłowością i pracowitością. (M. Jurkiewicz)
WYCIECZKA KLASY I DO SADU
W poniedziałek klasa I pojechała do sadu państwa Knoblauch w Rakowicach.
Na miejscu spotkaliśmy się z dziadkiem Filipa, ucznia klasy I, który opowiedział nam o pracy sadownika, o rodzajach jabłek i sposobie ich uprawy. Następnie pokazał nam drzewa jabłoni, największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się drzewko-zapylacz. Dzieci poznały też sposób nawadniania drzewek systemem kropelkowym. Mogły również zobaczyć pracę maszyn ogrodniczych oraz obejrzeć pasiekę. Na koniec każde dziecko otrzymało jabłka. Dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci mogły korzystać z placu zabaw. Wycieczka była bardzo pouczająca, uczniowie mieli wiele pytań, zostały również zaproszone na jesienny zbiór jabłek. (E. Wojtkiewicz)
DZIEŃ KOSMOSU U 4 i 5 - LATKÓW
W czwartek 20.05 przedszkolaki przeniosły w kosmos. W tym kosmicznym czasie dzieci wykonywały wiele kosmicznych czynności. Na początek wykonywaliśmy kostelacje gwiazd na błękitnych kartkach imutujach niebo. Następnie poznaliśmy układ słoneczny - nazwy planet, nawet sami wcieliliśmy się w rolę różnych planet, podczas kosmicznej piosenki Wspólnie wykonaliśmy układ słoneczny, przyklejając wybrane elementy i dorysowując gwiazdy, rakiety i meteoryty. Wykonaliśmy kosmos, który został zakmkniety w słoiku. Każdy przedszkolak mógł wyruszyć rakietą kosmiczną w podróż - zostało to uwiecznione na zdjęciach. Odbyłoa się wiele ciakwych kosmicznych eksperymetów. Już nie możemy się doczekać kolejnego takiego udanego dnia. (E. Butowska)
ZABAWA PLASTYCZNA NA DWORZE
Uczniowie klasy I podczas kolejnej lekcji na świeżym powietrzu, tym razem wybrali się na plac zabaw. Głównym celem tych zajęć było narysowanie łąki z najbardziej dziwnymi i wymyślonymi przez siebie kwiatami. Dzieci szukały inspiracji w czym miało im pomóc otoczenie przyrody. (E. Wojtkiewicz)
ZAJĘCIA TERENOWE W KLASIE I
W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie klasy I wybrali się na łono przyrody, aby szukać elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. Każde dziecko otrzymało kartę pracy do zaznaczania zauważonych drzew, kwiatów, ptaków, owadów oraz kamieni i skał. Uczniowie równie uważnie patrzyli na ziemie, gdzie za pomocą lupy oglądali kwiaty, trawy i owady. Na zakończenie cała grupa podsumowała efekty swojej pracy, okazało się, że wokół szkoły przyroda jest bardzo urozmaicona i bogata. (E. Wojtkiewicz)
CZYTANIE MA MOC ! KLASA I W BIBLIOTECE
Uczniowie klasy I chętnie odwiedzają bibliotekę szkolną, w której zgromadzone są bogate zbiory książek dla dzieci i młodzieży. W ramach obchodzonych dni bibliotek uczniowie poznali zalety czytania, które poprawia humor i odstresowuje, ćwiczy koncentrację i skupienie, jest gimnastyką dla mózgu oraz wprowadza do nieznanego i fantastycznego świata. Dzieci mogły się o tym przekonać rozwiązując krzyżówkę do lektury „Detektyw Pozytywka” oraz słuchając opowieści o niezwykłych zwierzętach, które zmieniły świat. Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały małe upominki, które mają przypominać o tym, że czytanie ma moc, a książki są oknem na świat. Dzieci obiecały prowadzić dzienniczki lektur do wszystkich przeczytanych książek. (M. Jurkiewicz)
SYNAPSIK- MEN EDYCJA WIOSENNA 2021
Po raz pierwszy w naszej szkole został przeprowadzony konkurs wiedzy ogólnej Synapsik pod patronatem MEN, w którym wzięło udział ośmioro uczniów z klasy I:
- Hubert Piotrowski,
- Jan Janicki,
- Maja Ossowska,
- Nikola Dąbrowska,
- Kinga Błędowska,
- Aleksandra Korszon,
- Karolina Kamińska,
- Antonia Zakreta.
Na rozwiązane testu uczniowie mieli 45 minut, zakres wiedzy obejmował język polski, matematykę, przyrodę oraz język angielski. Ogłoszenie wyników nastąpi przed zakończeniem roku szkolnego. (E. Wojtkiewcz)
NIEZWYKŁY GOŚĆ W NASZEJ SZKOLE
We wtorek 11 maja w przedszkolach oraz klasach I i II złożyła wizytę Agama brodata wraz ze swoją opiekunką. Jaszczurka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych a przy okazji dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy związanych z hodowlą gada.
Agama brodata to gatunek jaszczurki występujący w Australii. W naturze woli się trzymać ciepłych obszarów – pustyni, sawann i zarośli. Należy do rodziny agamowatych, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej brodzie, zwanej również workiem gardłowym, która nabiera ciemnej barwy gdy gad jest zła. W warunkach domowy mieszka w terrerium, które musi być zbliżone do warunków naturalnych. Potrzebuje lampy grzewczej, dopasowanej do wielkości terrarium i temperatury otoczenia, tak żeby na wyspie ciepła tuż pod lampą było przynajmniej 40 stopni, a w pozostałych częściach terrarium nie spadała poniżej 20-25 stopni, aby jaszczurka mogła wybrać, w jakiej temperaturze obecnie chce przebywać. Żywi się karaczanami, świerszczami i szarańcza, lubi też owoce i warzywa (E.Chechłowska)
8 MAJA DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
„ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
Wisława Szymborska
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To święto jest okazją do promocji czytelnictwa. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Dnia 10 maja bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy 3 i 4 latków wraz z wychowawczynią panią J. Koszyńską i panią K. Jaskuską. Mali uczniowie złożyli życzenia i wręczyli piękne laurki pani bibliotekarce. W zamian za okazaną wdzięczność maluchy wysłuchały bajki o przygodach „Kicia Kocia” i otrzymały czasopismo „Świerszczyk”. Czytanie książek pobudza i rozwija dziecięcą wyobraźnię , poszerza wiedzę o świecie , uczy wrażliwości oraz tego, jak odróżnić dobro od zła. Powinniśmy, więc czytać od najmłodszych lat. (M. Jurkiewicz)
4 i 5 -LATKI W AKCJI
Nasze przedszkolaki w akcji. Ostatnio w przedszkolu przypominaliśmy sobie symbole narodowe - wykonywaliśmy również prace plastyczne godło Polski oraz flagę Polski, śpiewaliśmy również Hymn Narodowy - Mazurek Dąbrowskiego. Podczas wiosennych zajęć wsadzaliśmy cebulkę do pojemniczków - czekamy kiedy nam wyrosną szczypiorki, wykonywaliśmy wiosennego Bocianka, a kiedy było ciepło korzystaliśmy z placu zabaw. W tygodniu z książką poznaliśmy różne rodzaje książek. Wybraliśmy się także na wycieczkę do Biblioteki Szkolnej gdzie pani Marzena pokazała dzieciom księgozbiór. Każdy mógł pooglądać wybrane przez siebie książki. Dzieci bardzo lubią, kiedy czytamy im książki mają nawet swoje ulubione. Podczas tygodnia z eksperymentami wykonywaliśmy wiele ciekawych doświadczeń m.in. co pływa a co się topi, co barwi wodę, co się rozpuszcza w wodzie, a co nie i wiele innych. Był to bardzo ciekawy tydzień dla dzieci. (E.Butowska)
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO
Pierwsze trzy dnia maja są w naszej ojczyźnie dniami, w których obchodzone są święta państwowe. Pierwszego maja jest Święto Pracy, drugiego Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a trzeciego Święto Narodowe Trzeciego Maja na upamiętnienie uchwalonej 230 lat temu Konstytucji.
W tym roku zamiast tradycyjnej akademii zdecydowaliśmy się przygotować prezentację edukacyjną oraz zorganizwać konkursy dla dzieci. Uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne o polskich symbolach narodowych. Uczniowie klasy II również wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym mieli przedstawić małego patriotę. Tematem konkursu plastycznego w klasie III była Matka Boska Królowa Polski. Wśród uczniów klas IV- VIII przeprowadzony został Konkurs wiedzy o świętach majowych. Bardzo cieszymy się z wysokiej frekwencji we wszystkich konkursach, która świadczy o obywatelskiej postawie naszych pociech. Poniżej znajduje się lista laureatów i osób wyróżnionych w poszczególnych konkursach. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy o obejrzenia prac w galerii. (B. Zalewski)
Klasa I- konkurs "Polskie symbole narodowe"
I miejsce- Karolina Kamińska
II miejsce- Laura Mroczek
III miejsce- Jan Janicki
Wyróżnieni: Nikodem Pokojski, Hubert Piotrowski, Nikola Dąbrowska, Gabriela Raszkowska, Kacper Sikora
Klasa II- konkurs "Mały patriota"
I miejsce- Hanna Śliwińska
II miejsce- Lena Mówińska
III miejsce- Wojciech Żuchowski
Wyróżnieni: Lena Sabatowska, Lena Gogolin, Jagoda Bartkowska
Klasa III- konkurs "Matka Boska Królowa Polski"
I miejsce- Maja Karkut
II miejsce- Maja Kruszewska
III miejsce- Agata Zielińska
Wyróżnieni: Noemi Kozak, Hanna Błaut, Wojciech Błaut, Agata Lewandowska, Lena Lewandowska
Klasy IV- VIII- "Konkurs wiedzy o świętach majowych"
I miejsce- Milena Rams kl. VIII B
II miejsce- Julia Leliwa kl. VII
III miejsce- ex aequo Kacper Barbarski kl. VII, Dawid Rams kl. V, Oliwier Rudnik, Malwina Banacka, Natalia Piekowszewska kl. IV
23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia w grupie 3 i 4 latków swoje święto miały książki. Dzieci podczas zajęć wykonały swoje pierwsze książeczki i piękne zakładki. Dzień książki ma na celu promowanie czytelnictwa, więc zachęcamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wspólnego czytania. Książki przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy. Czytanie to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. (M. Jurkiewicz)
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Dnia 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi. Na pewno jesteś przyjacielem Ziemi i wiesz, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i szanowanie zasobów, które nam daje. Jest to świetny moment, aby na chwilę przystanąć i rozejrzeć się dookoła siebie. Wiele osób z pewnością zauważy, jak bardzo zaśmiecone jest środowisko i zrozumie , że trzeba o nie dbać. Aby dowiedzieć się więcej i utrwalić swoją wiedzę na temat Ziemi i ekologii, zapraszamy do obejrzenia zdjęć przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. (B. Dejna)
Dzień Ziemi u 3-4 i 6-latków
PORADNIK ZDROWIA
W ostatnim tygodniu grupa 6-latków podczas nauki zdalnej, omawiała temat związany ze zdrowiem, odżywianiem i ruchem. Zapoznały się z nazwami lekarzy specjalistów, min: laryngologiem, okulistą, chirurgiem, pediatrą itp. Dzieci opowiadały o swoich wizytach u lekarza, z jakich przyrządów korzysta doktor i jak się nazywają. Poznały przysłowia związane ze zdrowiem, wypowiadały się na temat bakterii, wirusów i oglądały bajki oraz filmiki nawiązujące do tematu. Jako pracę plastyczną , wykonały własne „Poradniki zdrowia”, które wskazują , co należy robić, by być zdrowym. Każdy poradnik zawierał pięć punktów(zdrowe odżywianie, higiena, ruch na świeżym powietrzu, sen i odpoczynek oraz dobry humor), które przedstawił według własnego pomysłu. Pomysłowość i zaangażowanie dzieci oraz rodziców można obejrzeć w galerii. (E.Chechłowska)
INSTA.LING
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym roku szkolnym przystąpiła do XV Edycji Programu Insta.Ling dla szkół i 2 kwietnia otrzymała Certyfikat Jakości Kształcenia w uznaniu za skuteczne wykorzystanie innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling w semestrze zimowym roku szkolnego 2020/2021. (E. Wodzicka)
TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijaństwa. Wiąże się z nim wiele tradycji i zwyczajów, które nadają obchodom tych szczególnych dni niezwykłego uroku.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez uczennice i uczniów klasy III wraz z wychowawczynią, panią Bożeną Graszkiewicz. Montaż - pan Sławomir Sieński.
KOCHANYM UCZNIOM, DROGIM RODZICOM I WSZYSTKIM BLISKIM
„Wielkanocne promienie wiosny Bożej, padają na mękę szarego życia,
by wyzwolić nas ze zwątpienia. Przenikają do myśli, aby ukazać im wyższy sens
i wartość życia. Zacznijmy od dziś żyć na nowo.”
Kardynał Stefan Wyszyński
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim dużo zdrowia, spokoju i chwil radości spędzonych wspólnie przy rodzinnym stole. Niech ten wyjątkowy czas, da nam siłę w pokonywaniu codziennych trudności.
Dyrektor Hanna Ewertowska wraz z Nauczycielami i Pracownikami Szkoły
STROIKI,OZDOBY I PISANKI WIELKANOCNE
Wielkanoc tuż, tuż ! Czas na wykonanie stroików, ozdób i pisanek. Uczniowie kl. IV-VI przesyłają zdjęcia wykonanych ozdób. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Umieścimy je w galerii szkoły. (M.Jurkiewicz)
KARTKI WIELKANOCNE
W naszej szkole, jak co roku, został zorganizowany konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę świąteczną– WIELKANOC 2021, którego organizatorem była Pani Barbara Dejna. Konkurs miał na celu upowszechnianie tradycji wielkanocnych. Kartki wykonane przez uczniów wraz z życzeniami zostały wysłane do wszystkich przyjaciół szkoły. Zapraszamy do obejrzenia prac w zakładce "Album fotograficzny". (M. Jurkiewicz)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie