08.05.2025 na stadionie w Lubawie odbyły się Gminne Zawody Lekkoatletyczne. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z 7 szkół z terenu Gminy Lubawa. Lekkoatleci rywalizowali m.in. w biegach, skokach i rzutach, dając z siebie wszystko i pokazując ducha fair play. Nasi uczniowie indywidualnie spisali się znakomicie przywożąc z tej imprezy sporo medali, a przy okazji osiągnęli kilka wartościowych wyników. W klasyfikacji drużynowej zdobywamy 1 miejsce.
Wyniki trzech najlepszych zawodników w każdej dyscyplinie i kategorii na zdjęciach. (M. Ruczyński)
Aktualności
MISTRZOSTWA GMINY LUBAWA W LEKKIEJ ATLETYCE
- 27
WYCIECZKA DO IŁAWY
6 maja 5 i 6 latki wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę do Iławy.
Na początku dzieci udały się do Kinoteatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Kubuś Puchatek”. Podczas przedstawienia mogły na chwilę przenieść się do Stumilowego Lasu i poznać opowieść o wielkiej przyjaźni jego mieszkańców. Kolorowa scenografia, muzyka oraz połączenie gry aktorskiej z teatrem kukiełkowym sprawiły, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły spektakl.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w sali zabaw BooYa. Dzieci korzystały z wielu atrakcji, m.in. zjeżdżalni, toru przeszkód oraz basenu z piłeczkami.
Kolejną atrakcją była wodna wyprawa statkiem ILAVIA po najdłuższym jeziorze w Polsce – Jezioraku. Podczas rejsu dzieci podziwiały piękne widoki i opłynęły wyspę Wielka Żuława.
Na zakończenie dnia pełnego wrażeń przedszkolaki z apetytem zjadły posiłek w McDonald’s. To był dzień pełen uśmiechów, emocji i pięknych wspomnień, które z pewnością na długo pozostaną w sercach naszych małych podróżników. (J.Koszyńska)141
KONKURS RECYTATORSKI
9 maja 2025r., w bibliotece szkolnej odbył się szkolny konkurs recytatorski „Nasza Polska”.
Celem konkursu było: pielęgnowanie postaw patriotycznych, rozbudzanie zainteresowań poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich uczniów, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas I-III i 15 uczniów z klas IV-VIII.
Konkurs zorganizowały pani Brygida Duszak i pani Marzena Jurkiewicz.
Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałego występu.
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
8 maja 2025 roku, w Dzień Bibliotekarza, radosne maluchy z przedszkola i uczniowie klasy I wraz z wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę. Tego dnia mieli okazję poznać sekrety pracy bibliotekarza i wspólnie świętować miłość do książek. Spotkanie otworzyło rozmowę o tym, co kryje się za drzwiami biblioteki: o skarbach ukrytych na półkach, o szacunku dla każdej księgi i o tym, jak ważne jest dbanie o książki, aby mogły służyć innym czytelnikom. Dzieci słuchały bardzo uważnie. Następnie mali goście zostali przeniesieni do kolorowego świata „Kici Koci i Nunusia". Uczniowie klasy I otrzymali w prezencie książkę do samodzielnego czytania pt. „Wnuczka antykwariusza” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Spotkanie okazało się prawdziwym świętem przyjaźni i pasją do czytania. Wszyscy – zarówno mali goście, jak i bibliotekarz rozstali się z przekonaniem, że książki łączą pokolenia, uczą empatii i otwartych serc na świat. Ten dzień długo pozostanie w naszych wspomnieniach, jako dowód na to, że magia biblioteki zaczyna się, gdy dzielimy się nią z innymi. Serdecznie dziękuję za życzenia i piękne laurki.
ŚWIĘTA MAJOWE
Maj to jeden z piękniejszych miesięcy w ciągu całego rokU. Budząca się do życia przyroda zachwyca pięknem i urokiem, a zapach kwitnących drzew i kwiatów sprawia, że każdego dnia coraz radośniej podchodzimy do życia.
Ale maj to również wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu historycznym. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Z tej okazji 30 kwietnia cała społeczność szkolna uczciła nadchodzące święta majowe. Święto Pracy, Dzień Flagi i najważniejsze - Święto Konstytucji 3 Maja. Na uroczystej akademii w barwach biało-czerwonych przypomniano te wyjątkowe dla naszego kraju daty, wydarzenia i związane z nimi postacie.
Pieśń pt. Majowa jutrzenka wprowadziła wszystkich w radosny nastrój oczekiwania na zbliżającą się majówkę. Montaż słowno muzyczny przygotowała klasa VII z wychowawczynią Ewą Wodzicką oraz chór szkolny który prowadzi Pani Mirosława Zelma.
Po uroczystym apelu zostały wręczone nagrody za konkursy szkolne, które odbyły się podczas obchodów 1-wszego dnia wiosny. (E. Wodzicka)58
DZIEŃ CZEKOLADY
Mleczna, gorzka, z bakaliami, truskawkowa, biała-każdy z nas ma swoją ulubioną. Mowa o czekoladzie, która ma swój dzień w kalendarzu i jest to 12 kwietnia. W naszej szkole ten „słodki” dzień obchodziliśmy w piątek tj. 11 kwietnia. Przedszkolacy oraz uczniowie klas I-III mieli okazję skosztować płynnej czekolady z fontanny. Było to dla nich świetne i smaczne doświadczenie. Na słowo czekolada, uśmiecha się każda buzia i trudno wyobrazić sobie dnia bez tej przyjemności.
Najbardziej znana jest w postaci tabliczki czekolady, ale przybiera różne kształty i konsystencje-może być do picia, do smarowania lub twarda. Wykorzystuje się ją do ciast, deserów, jako ozdobę, jednaj najczęściej spożywana jest jako słodki dodatek dzielona na kawałki.151
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA ZIEMI LUBAWSKIEJ
W czwartek 10 kwietnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej oraz Stowarzyszenia Reduta Tradycji i Historii Ziemi Lubawskiej.
Panowie przybliżyli nam jakie tereny należą do historycznej ziemi lubawskiej oraz z jakimi postaciami wiąże się ich pojawienie na kartach historii. Następnie opowiedzieli o swojej działalności oraz o historii podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w naszym regionie. Nasi uczniowie poznali sylwetki wielu lokalnych bohaterów i ich brawurowych akcji.
Na zakończenie spotkania młodzież pozowała z gośćmi do wspólnych zdjęć oraz mogła bliżej poznać broń używaną w I połowie poprzedniego stulecia. (B. Zalewski)6
DZIEŃ EDUKACJI PRAWNEJ
W dniu 04.04 tj. piątek w ramach realizowanego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości odbył się Dzień Edukacji Prawnej. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Adwokatem p. Maciejem Kozłowskim, który przybliżył zawody prawnicze, opowiedział o przestępstwach nieletnich i odpowiedzialności karnej. To było bardzo ciekawe spotkanie. Jeszcze raz bardzo dziękujemy p. Maciejowi Kozłowskiemu za poświęcony czas i poruszenie trudnych, ale jakże ważnych aspektów prawnych.
Organizator- Anita- Anna Nidzworska2
WIZYTA POLICJI W NASZEJ SZKOLE
W czwartek 3 kwietnia w naszej szkole pojawili się policjanci asp. szt. Rafał Rogożyński i asp. Sławomir Łukaszewski. Panowie przeprowadzili pogadankę z naszą młodzieżą dotyczącą czynów karalnych jakich dopuszczają się nieletni oraz opowiedzieli o wiążących się z nimi konsekwencjami nie tylko prawnymi, lecz również moralnymi i społecznymi. (B. Zalewski)
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2025
Zakończyliśmy trzydniowy czas zadumy i refleksji nad swoim życiem. Rekolekcje były czasem przemyśleń nad tym, co powinniśmy zmienić, by stać się lepszym człowiekiem, który jest blisko Boga. Ojciec rekolekcjonista przybliżył nam sposoby dostrzegania bliskich wokół nas za pomocą zmysłów.
Każdego dnia odbywała się Msza Święta oraz seanse filmowe w dwóch grupach wiekowych. Trzeciego dnia odbywały się konkursy religijne, plastyczne dla klas 0-3 i pisemne dla klas 4-8.
To był naprawdę wyjątkowy czas, który na pewno zaowocuje w przyszłości. (E. Wojtkiewicz, S. Drzymalska)5
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International, w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Zachęcamy również do przeczytania ciekawej bajki na temat Zespołu Downa pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”, którą można pobrać ze strony Fundacji Światełko dla Dzieci:http://swiatelkodladzieci.pl/bajki-bez-barier-2/
(A. Nidzworska)
15
WIOSENNE ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU
Z okazji nadejścia Wiosny pięciolatki przygotowały kolorowe prace plastyczne, które wypełniły salę kolorowymi barwami. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem tej pięknej pory roku – o pierwszych kwiatach, zieleniących się drzewach i cieplejszych dniach.
Nowym, ekscytującym doświadczeniem było samodzielne sadzenie kwiatków – bratków. Każde dziecko miało okazję przygotować własne stanowisko do sadzenia, wsypać ziemię do doniczki i posadzić swojego kwiatka. Następnie przedszkolaki rozmawiały o tym, jak należy dbać o rośliny i jak je pielęgnować, aby pięknie rosły. To był naprawdę ciekawy i pełen wrażeń dzień!
W ostatnim czasie świętowaliśmy także urodziny Krzysia, Michała i Remigiusza – jeszcze raz składamy najlepsze życzenia!Czterolatki w piątkowe (4 kwietnia) słoneczne przedpołudnie podczas zajęć dywanowych dzieci poznały wiosenne kwiaty. Dowiedziały się także jak należy o nie dbać. Obejrzały film edukacyjny obrazujący wygląd tych kwiatów i zagrały w kwiatowe memory. Po zjedzonym śniadaniu przedszkolacy podzieleni na 3 zespoły wyszły na dwór, aby zająć się sadzeniem kwiatów. Najpierw dzieci wsypały do doni specjalną ziemię odpowiednią do uprawy kwiatów, następnie z pomocą nauczyciela każdy z przedszkolaków posadził swojego kwiatka. Po skończonym zadaniu dzieci przystąpiły do podlewania. Wszystkie donice z kwiatami przyozdobią nasze przedszkolne okna. Dzięki dobrej współpracy dzieci bez problemów poradziły sobie z tym zadaniem. (J.Koszyńska i D. Pogoda)
7137
WIOSENNE KONKURSY
Tradycją naszej szkoły jest oganizowanie rożnych konkursów przez radę samorządu uczniowskiego z okazji nadejścia wiosny. W tym roku uczniowie mogli rywalizować w Tańcu z gwiazdami oraz w The Voice Kids.
Oby dwie rywalizacje, które odbyły się w piątek 28 marca, były prowadzone przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego Natalię Piekoszewską, a występy na bieżąco oceniało i komentowało jury, w którego skład wchodzili nauczyciele; panie Mirosława Zelma, Agnieszka Fert- Krasula i Anita Nidzworska oraz pan Mariusz Ruczyński.
Najpierw odbył się konkurs taneczny. Zobaczyliśmy w nim 4 fantastyczne układy choreograficzne, które publiczność energicznie oklaskiwała, a jurorzy wygłaszali sympatyczne komentarze.
Następnie odbył się konkurs muzyczny. Tutaj występów było kilkanaście, a widzowie podziwiali wokalne popisy solowe, w duecie, a nawet w grupach.
Po widowisku uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w plebiscycie i zaznaczali na kartach do głosowania swoich faworytów, których występy najbardziej im przypadły do gustu. Poniżej znajdują się laureaci konkursów wybrani przez społeczność szkolną. Zachęcamy też do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.Taniec z gwiazdami
1 miejsce- klasa VIII (Malwina Banacka, Marika Kasprowicz, Natalia Ligman, Zuzanna Machujska, Fabian Zakreta),
2 miejsce- klasa VII (Maja Biegajska, Maja Karkut, Maja Kruszewska, Julia Kuhnwald, Natalia Sobolewska, Milena Szymańska, Nikola Zegadło, Agata Zielińska),
3 miejsce- klasa IV (Julia Kasprowicz, Marcelina Zawadzka)The Voice Kids
1 miejsce- Julia Kasprowicz i Marcelina Zawadzka (klasa IV),
2 miejsce- Maja Kruszewska (klasa VII),
3 miejsce- Dominik Wilbrandt (klasa II A).(S. Drzymalska, B. Zalewski)
122
WYCIECZKA DO LUBAWY
Dnia 27 marca grupy przedszkolne oraz klasy I – III pojechały na projekcję filmu animowanego pt.: „Elfy Rozrabiają” do Kina Pokój w Lubawie.
Film był o mały stworzeniach. Czy to krasnoludki? A może gnomy? Nie! To małe, ale zwariowane elfy w wielkim mieście, które przeżyją największą przygodę pod spiczastą czapeczką! Elfi należy do zgranej ekipy elfów, które mieszkają w wielkim mieście. Przemykając się między wysokimi budynkami, służą swoją drobną pomocą mieszkającym tam ludziom i pozornie zwyczajne odnalezienie zagubionej maskotki staje się dla nich czystą przyjemnością.
Po zakończonym seansie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się do Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej czyli byłego Zamku Biskupów Chełmińskich, gdzie dzieci wraz z wychowawcami zwiedzali wnętrza zamku i poznali legendy związane z tym miejscem oraz przeszły wokół murów obronnych. Na zakończenie wybraliśmy się do Parku Łazienki Miejskie, gdzie dzieci bawiły się na placu zabaw oraz spacerowały wokół tężni.
Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. (E. Butowska)7929
DZIEŃ WODY
24 marca 2025 roku dzieci z grup przedszkolnych świętowały DZIEŃ WODY. Z tej okazji przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest woda dla każdego człowieka, który mieszka na naszej planecie. Poznały też wiele sposobów dzięki którym jesteśmy w stanie oszczędzać wodę. Podczas zabaw dywanowych dzieci segregowały i grupowały działania ludzi, które wodę oszczędzają, ale też te przez które woda staje się zanieczyszczona. Przedszkolacy wykonywali też różnorodne prace plastyczne, których głównym bohaterem była kropelka wody. Bez wody na Ziemi nie byłoby życia, dlatego dbajmy o nią jak tylko się da. (D. Pogoda)
108
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GOFRA
26 marca dzieci z grupy 6 latków świętowały „Międzynarodowy Dzień Gofra” . Podczas zajęć dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gofrów. Poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, a także utrwaliły zasady higieny podczas posiłków. Przedszkolaki zapoznały się z przepisem na pyszne gofry. Z wielkim zapałem odmierzały składniki i wsypywały je do miski. Kiedy były już gotowe każde dziecko mogło wykazać się swoją kreatywności w postaci dekorowania gofra. Tego dnia wszystkie dzieci zajadały się pysznymi goframi z czekoladą, dżemem czy cukrem pudrem. Wspólne przygotowanie gofrów było super zabawą. Gofry były pyszne, a ich zapach roznosił się po całej szkole. (E. Butowska)
14
SPEKTAKL TEATRALNY "JAK PALCE JEDNEJ RĘKI"
W dniu 20 marca uczniowie z klas I-III z opiekunami wybrali się do iławskiego centrum kultury na spektakl teatralny pt. „Jak palce jednej ręki”. Przedstawienie teatralne było inspirującą podróżą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czym jest tolerancja, empatia, akceptacja i życzliwość?
Postawa głównych bohaterów przygód przybliżyła dzieciom ważną kwestię, że pomimo tego, że wszyscy jesteśmy różnorodni, jesteśmy do siebie bardzo podobni, wiele nas łączy i jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego i wartościowego. Spektakl ukazał, że prawdziwa wartość człowieka nie zależy od wyglądu, pochodzenia czy przekonań, ale od serca i postawy wobec innych. Pomimo różnic, możemy tworzyć zgraną wspólnotę i działać razem dla wspólnego dobra tak jak „palce jednej ręki”. Najważniejsze jest wspieranie się nawzajem, bycie dobrym, życzliwym, uprzejmym dla innych, tolerancyjnym wobec odmienności. Młodzi widzowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów, aktywnie włączali się w przedstawienie i z radością nagradzali aktorów brawami. Po mile spędzonym czasie w teatrze, korzystając z pięknej pogody wszyscy razem udaliśmy się na spacer, szukając pierwszych oznak wiosny. (S. Drzymalska)24
POŻEGNANIE ZIMY, PRZYWITANIE WIOSNY
Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. W tym roku to wydarzenie wypadło w piątek. Tego dnia uczniowie i przedszkolacy naszej szkoły, wraz z opiekunami, udali się nad Sandelę, aby dokonać spalenia Marzanny. Jest on symbolem kończącej się zimy, a jej spalenie oznacza płomienne przywitanie kolejnej pory roku, czyli wiosny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. (B. Zalewski)
608811
I MIEJSCE W MISTRZOSTWACH GMINY LUBAWA W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT
13.03.2025 roku w Rożentalu odbył się Gminny Turniej Siatkówki dziewcząt. W turnieju wzięło udział siedem szkół z terenu Gminy Lubawa. Najpierw drużyny rywalizowały w grupach. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinału.
Mecze grupowe
( grupa B )
SP Sampława - SP Rożental 2:0
SP Sampława - SP Prątnica 2:0
Mecz półfinałowy
SP Sampława - SP Tuszewo 2:0
Finał
SP Sampława - SP Rożental 2:0
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce SP Sampława
2 miejsce SP Rożental
3 miejsce SP Złotowo
4 miejsce SP Tuszewo
5 miejsce SP Kazanice
6 miejsce SP Prątnica
7 miejsce SP Grabowo - Wałdyki
Skład SP Sampława: Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Natalia Ligman, Malwina Banacka, Zuzanna Machujska, Nikola Zegadło, Agata Zielińska, Zofia Sieńska, Maja Karkut,Maria Wiśniewska. (M. Ruczyński)
Archiwum Aktualności