Jak co roku, 5 marca – obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dentysty. To święto tych, którzy każdego dnia dbają o zdrowie jamy ustnej, pomagając pacjentom cieszyć się pięknym uśmiechem, przywracając prawidłową funkcję narządu żucia, a przy tym chroniąc przed wieloma chorobami, w tym także ustrojowymi.
Dzień Dentysty w Naszych Przedszkolach to świetna okazja, aby przypomnieć dzieciom o znaczeniu zdrowia ich zębów i jamy ustnej. Edukacja poprzez zabawę może być niezwykle skuteczna, dlatego poprzez wiele kreatywnych zabaw, które nie tylko dostarczą dzieciom wiele radości, ale także pomogą im zrozumieć, jak ważna jest higiena zębów. (E. Butowska)
Aktualności
DZIEŃ DENTYSTY
- 5120
DZIEŃ KOBIET
To wyjątkowy dzień dla każdej kobiety bez względu na wiek. W naszej szkole był obchodzony w piątek 7 marca. Wówczas chłopcy zadbali o to, by każdą Panią obdarować upominkiem, kwiatem i uśmiechem. W młodszych klasach odbyły się rozmowy na temat kobiecych zawodów. Przedstawiciele płci męskiej z klasy III nie zapomnieli o nauczycielkach i każdej wręczyli piękne laurki z życzeniami. Oby każda kobieta była wyjątkowa nie tylko tego dnia, ale codziennie czuła się potrzebna, kochana i spełniona.
W przedszkolu dziewczynki przebrane w różnorodne, kolorowe sukienki, uczestniczyły w licznych atrakcjach i zabawach. W tle rozbrzmiewała radosna muzyka, a w powietrzu czuć było atmosferę prawdziwej, bajkowej zabawy.
Dzień Kobiet to także doskonała okazja do rozmów o pozytywnych cechach każdej dziewczynki, takich jak odwaga, pomysłowość i pasja do realizacji marzeń. Przedszkolaki miały okazję rozwijać wyobraźnię, bawiąc się, a jednocześnie ucząc ważnych wartości.
To wydarzenie było pełne radości, śmiechu i niezapomnianych wspomnień, które z pewnością staną się tradycją.Uczniowie klas IV- VIII rozegrali 2 turnieje w siatkówkę, który z okazji dnia kobiet zorganizował samorząd uczniowski. Pierwszy turniej był dla czteroosobowych drużyn mieszanych z klas IV i V, natomiast drugi turniej był dla uczniów klas VI- VIII. Poniżej znajdują się wyniki turniejów i składy zwycięskich drużyn:
Klasy IV- V:
1 miejsce: Julian Klein (kl. IV), Oskar Kołecki (kl. IV), Jan Janicki (kl. V), Adam Banacki (kl. V), Maja Ossowska (kl. V).
2 miejsce: Dawid Żuchowski (kl. IV), Julia Kasprowicz (kl. IV), Marcin Goniszewski (kl. V), Laura Mroczek (kl. V).
3 miejsce: Filip Zegadło (kl. IV), Igor Zalewski (kl. IV), Antonina Zakreta (kl. V), Damian Dreszler (kl. V).
Klasy VI- VIII
1 miejsce: Hubert Podlaszewski (kl. VI), Nikola Zegadło (kl. VII), Sebastian Jabłoński (kl. VIII), Natalia Piekoszewska (kl. VIII).
2 miejsce: Małgorzata Dąbrowska (kl. VI), Mateusz Zieliński (kl. VII), Antoni Wiśniewski (kl. VIII), Jakub Pokojski (kl. VIII).
3 miejsce: Maria Wiśniewska (kl. VI), Agata Zielińska (kl. VII), Zuzanna Banacka (kl. VII), Mateusz Szynaka (kl. VIII), Fabian Zakreta (kl. VIII).
Dziękujemy za udział wszystkim zawodnikom, a samorządowi i panu Mariuszowi Ruczyńskiemu za przeprowadzenie rozgrywek. (E. Chechłowska, E. Butowska i B. Zalewski)68672
PISZEMY KARTKI Z OKAZJI DNIA ŚW. PATRYKA I WYSYŁAMY JE DO UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W IRLANDII- PROJEKT KORESPONDENCJI MIĘDZYSZKOLNEJ
Zdawałoby się, iż tradycyjne pisanie kartek pocztowych przeszło do lamusa. W dobie telefonów komórkowych i komputerów pisanie tradycyjnych kartek pocztowych staje się coraz rzadsze, a maile i sms-y zastępują kartkę i długopis. A jednak nasi uczniowie podjęli się tego zadania i napisali kartki z pozdrowieniami w języku angielskim wykazując się przy tym ogromnym talentem plastycznym oraz językowym. Starannie wykonali kartki, które wysłaliśmy do Szkoły Podstawowej w mieście Gorey w Irlandii. Celem projektu było wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, zwiększanie motywacji do nauki języka angielskiego, uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego, poszerzanie słownictwa poprzez różnorodne formy pracy z językiem obcym oraz rozwijanie umiejętności samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź naszych zagranicznych kolegów z Irlandii. (E. Wodzicka)
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W czwartek 6 marca obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ zostało ustanowione w 2011 roku. Organizując uroczystości tego dnia, składamy hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej stanęli do walki z sowietami i komunistami.
Z tej okazji nasi podopieczni zobaczyli, krótki filmik animowany pt. Niezwyciężeni, a uczniowie klasy V przedstawili prezentację przybliżającą naszej młodzieży historię i sylwetki wybranych bohaterów. Następnie pani dyrektor przypomniała naszej młodzieży jak wiele zawdzięczamy żołnierzom wyklętym i jak niesprawiedliwa i okrutna była dla nich powojenna ojczyzna.
Po apelu publiczność nagrodziła brawami występujących uczniów oraz tych, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni odnosili sukcesy sportowe, dumnie reprezentując szkołę. (B. Zalewski)15
UDZIAŁ UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SAMPŁAWIE W III MEMORIALE SIATKARSKIM PAMIĘCI EDYTY BENDKOWSKI
01.03.2025 roku w Radomnie odbył się III Memoriał Siatkarski pamięci Edyty Bendkowski dla uczniów szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn ( 4 drużyny dziewcząt i 5 drużyn chłopców).
Szkołę Podstawową w Sampławie reprezentowały łącznie trzy drużyny ( 2 drużyny dziewcząt i 1 drużyna chłopców). Turniej otworzyli Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radomnie. Cały turniej był pod patronatem Radnej Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego Bernadety Hordejuk . Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki dziewcząt:
SP Sampława 1 - SP Lipinki 2:0
SP Sampława 2- SP 2 Nowe Miasto Lubawskie 1:1
SP Sampława 1- SP 2 Nowe Miasto Lubawskie 2:0
SP Sampława 2- SP Lipinki 2:0
SP Sampława 1 - SP Sampława 2 2:0
Klasyfikacja końcowa
1. SP Sampława 1
2. SP 2 Nowe Miasto Lubawskie
3. SP Sampława 2
4. SP Lipinki
Skład SP Sampława 1: Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Natalia Ligman, Zuzanna Machujska, Malwina Banacka, Nikola Zegadło
Skład SP Sampława 2: Agata Zielińska, Zofia Sieńska, Julia Kuhnwald, Maria Wiśniewska, Lena Sabatowska, Zuzanna Gizińska, Małgorzata Dąbrowska.
Marika Kasprowicz została najlepszą zawodniczką turniej.
Wyniki chłopcy:
SP Sampława - SP Radomno 2:0
SP Sampława - SP Lipinki 2:0
SP Sampława - SP 2 Nowe Miasto Lubawskie 0:2
SP Sampława - SP Bratian 2:0
Klasyfikacja końcowa:
1. SP 2 Nowe Miasto Lubawskie
2. SP Sampława
3. SP Lipinki
4. SP Radomno
5. SP Bratian
Skład SP Sampława Antoni Wiśniewski, Mateusz Szynaka, Sebastian Jabłoński, Błażej Babski, Hubert Dąbrowski, Jakub Pokojski, Wojciech Zelmański, Oliwier Rudnik
Podziękowania kieruję do wszystkich rodziców, którzy zapewnili transport dzieciom na zawody sportowe. Opiekun: Mariusz Ruczyński14
TŁUSTY CZWARTEK
Zgodnie z tadycją ostatni czwartek przed wielkim postem jest tłustym czwartkiem lub inaczej zapustami. Wówczas dozwolone jest, a nawet zalecane, objadanie się.
Nasza szkoła jest miejscem, w którym pielęgnujemy tradycję zarówno narodową jak i religijną. Dlatego 27 lutego wszystkie dzieci obecne w szkole zostały obdarowane pysznymi pączkami upieczonymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sampławie, za które serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów tego smacznego święta. (B. Zalewski)585
CYRK SZOK W NASZEJ SZKOLE
W środę 26 lutego w naszej szkole wystąpił cyrk "Szok".
W trakcie pierwszej lekcji zarówno dzieci ze szkoły jak i przedszkola oglądały tańce, akrobatyczne popisy i triki. W niektórych mogli również uczestniczyć. Artyści przebierali się za Supermana, ogromnego białego niedźwiedzia i wykonywali różne sztuczki połączone z pokazami iluzji.
Ogromne zainteresowanie wzbudził wąż wyciągnięty z kufra, z którym jeden z występujących przeszedł się po widowni.
Występ wywował wiele radości i pozytywnych emocji, za które nasi uczniowie podziękowali cyrkowcom gromkimi brawami. (B. Zalewski)29
VII MEMORIAŁ PAMIĘCI ZBIGNIEWA KULIGOWSKIEGO- WOJEWÓDZKIE HALOWE ZAWODY W SKOKU WZWYŻ, PCHNIĘCIU KULĄ ORAZ BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
21.02.2025 roku w Nowym Mieście Lubawskim odbył się VII Memoriał Pamięci Zbigniewa Kuligowskiego- Wojewódzkie Halowe Zawody w skoku wzwyż, pchnięciu kulą, oraz biegach przełajowych.
Do zawodów zgłoszono 300 zawodników z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowało 9 zawodników. Pomimo wysokiego poziomu zawodów naszym uczniom udało się zdobyć kilka medali oraz bardzo wartościowe wyniki indywidualne.
Wyniki:
I miejsce Radosław Kirzanowski (skok wzwyż 135cm)
II miejsce Natalia Ligman (pchnięcie kulą 3kg -9,07m)
II miejsce Radosław Kirzanowski (pchnięcie kulą 3kg -7,97m)
II miejsce - Agata Zielińska (skok wzwyż 125cm)
II miejsce Antoni Wiśniewski ( pchnięcie kulą 4kg - 11,10m)
III miejsce Mateusz Szynaka ( bieg na 800m)- organizator nie podał czasu
III miejsce Błażej Babski (pchnięcie kulą 4kg - 10,30m)
V miejsce Małgorzata Dąbrowska ( skok wzwyż 130cm)
VI miejsce Lena Sabatowska ( pchnięcie kulą 2kg - 8,00)
Opiekun: Mariusz Ruczyński11
KOCIE HARCE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOTA
Idzie kot , raz i dwa brylantowe oczy ma.
Stąpa cicho, bez hałasu, cały miękki jak z atłasu.
(D. Gellner, „Idzie kot”)Koty jako jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych doczekały się swojego święta, które obchodzimy 17 lutego. Tego dnia najmłodsi przynieśli pluszowe kotki i na ich ubraniach również nie brakowało kociego motywu. Niektórzy uczniowie uczcili to święto odwzorowując kocie kształty na swoich twarzach. Była to świetna okazja do tego, by przybliżyć wszystkim informacje o rasach kotów, ciekawostki dotyczące domowych futrzaków oraz poznać ich fascynującą naturę i zwyczaje. Nie brakowało również burz mózgów odnośnie wpływu kotów na życie każdego opiekuna oraz na kulturę. Ponadto omówiono ważną kwestię, jaką jest odpowiedzialność i konsekwencja kiedy już decydujemy się na przysposobienie kotka. Wspomniano również o tym, że warto zabrać kota ze schroniska, gdzie niestety przebywa ich bardzo dużo. Powstały piękne prace plastyczne, przedstawiające naszych milusińskich. Nie brakowało także zabaw tematycznych – ruchowych i logicznych, rozwijających umiejętności uczestników „kocich” zabaw. (K.Jaskulska)
137
"SERDUSZKO PUKA W RYTMIE CZA CZA"
Walentynki, znane jako Dzień Zakochanych, obchodzone są 14 lutego. Jest to doskonała okazja do wyrażenia ukochanym osobom najpiękniejszego z uczuć - miłości.
Jak co roku w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Każdy mógł wysłać anonimową kartkę z serduszkiem ulubionej osobie bądź osobom. Walentynkowym akcentem był tego dnia też apel przygotowany przez uczniów klasy 4 pod kierunkiem wychowawczyni, pani Dagmary Kowalewskiej. Dzieci przedstawiły montaż słowno - muzyczny. "Miłość w nas i wokół nas". Dużymi brawami nagrodzono piękne wykonanie piosenki pt. "Nic dwa razy się nie zdarza" oraz taniec z serduszkami do piosenki "Serduszko puka w rytmie cza cza". Szczęśliwych walentynek! (D. Kowalewska)
8
DZIEŃ PIZZY
Dzień Pizzy w grupach przedszkolnych okazał się doskonałą zabawą, która połączyła wspólne gotowanie, naukę i przyjemność z jedzenia.
Na początku dzieci miały okazję poznać historię i etapy przygotowania pizzy. Kolejnym etapem była praktyczna część zajęć, która przyniosła dzieciom mnóstwo frajdy. Najpierw, pod okiem nauczycieli, maluchy miały okazję samodzielnie przygotować ciasto na pizzę, zagniatając je, rozwałkowując i formując w okrągły kształt. Następnie, przedszkolaki smarowały ciasto aromatycznym sosem pomidorowym, a potem przystępowały do najprzyjemniejszego etapu – nakładania ulubionych składników. Na stołach znalazły się świeże warzywa, ser, szynka i inne dodatki, które dzieci starannie układały na pizzy. Po wyjęciu z pieca, przedszkolaki z dumą siadały do stołów, aby spróbować swoich własnoręcznie przygotowanych pizz. Smakowały one wyśmienicie! (J.Koszyńska)
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
W poniedziałek 17 lutego w naszej szkole odbyły się dwa przedstawienia w ramach programów profilkatycznych finansowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. Na dużej sali gimnastycznej wystąpili aktorzy z Teatru Magiczna Scena. Dzieci z zerówki i klas I- III obejrzały przedstawienia zatytułowane "Księga życzeń", zaś młodzież z klas IV- VIII zobaczyła "Szkolne tarapaty".
Przedstawienia miały przestrzec naszych podopiecznych przed niewłaściwymi zachowaniami jak np. dokuczanie dzieciom z różnymi schorzeniami czy też niezdrowe przywiązanie i pogoń za drogimi i modnymi rzeczami materialnymi jak markowa odzież i telefon. (B. Zalewski)
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
„NADZIEJA ZAWIEŚĆ NIE MOŻE”
Każdego roku 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II. Święto to stanowi okazję do refleksji nad istotą choroby i tajemnicą cierpienia.
Obchody rozpoczęły się o godz. 16.00 uroczystą mszą świętą odprawioną w Kościele Parafialnym im. św. Bartłomieja w Sampławie połączoną z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po mszy św. uczniowie szkoły podstawowej przedstawili program artystyczny- „Brzydkie kaczątko”. Następnie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani smacznym ciastem, owocami oraz kawą i herbatą, które przygotowały panie z Akcji Katolickiej i Caritas. Każdy gość otrzymał kartkę z życzeniami i słodki upominek. Na spotkaniu panowała przyjazna i pełna radości atmosfera. Bardzo dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka to jedno z najbardziej wzruszających i wyjątkowych świąt obchodzonych w przedszkolach. To czas, gdy dzieci mają okazję wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich dziadków, którzy często są nieocenionym wsparciem w ich życiu. Wspólne świętowanie tego dnia w placówkach edukacyjnych staje się doskonałą okazją do nauki wartości rodzinnych, budowania międzypokoleniowych więzi i tworzenia pięknych wspomnień.
Przedszkolaki z naszej szkoły przygotowały występy dla swoich Babć i Dziadków – były wiersze, piosenki oraz tańce. Wszyscy goście oczywiście dostali laurki i prezenty przygotowane przez wnuczęta. Na koniec odbyły się konkurencje dla babć i dziadków oraz wspólne tańce w kole i w parach.
Święto Dnia Babci narodziło się w Polsce w latach 60. XX wieku, gdy w Krakowie zorganizowano pierwszy dzień poświęcony babciom. Szybko zyskało popularność, a Dzień Dziadka dodano w kolejnych latach, aby uhonorować także dziadków. Od tego czasu 21 i 22 stycznia stały się datami, które jednoczą rodziny w celebracji miłości i wdzięczności.
Obchodzenie Dnia Babci i Dziadka w przedszkolach ma szczególne znaczenie. Dzieci uczą się poprzez różnorodne zajęcia przedszkolne, jak ważną rolę pełnią dziadkowie w ich życiu. To także okazja, by rozwijać kreatywność, wrażliwość i umiejętność wyrażania uczuć. Wspólne przygotowania, występy i warsztaty pozwalają maluchom budować pewność siebie, jednocześnie sprawiając radość dziadkom. (E. Butowska)
ZABAWA CHOINKOWA
Tradycją naszej szkoły jest zabawa choinkowa w ostatni piątek przed feriami. Tak było i w tym roku. 24 stycznia w naszej szkole na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia "Brzydkie kaczątko". Spektakl poza wspaniale przygotowanymi rolami i dekoracjami niósł ze sobą przesłanie zachęcające do kierowania się w życiu miłością i prawdą, a także porzucenia upokarzania i ośmieszania osób w naszym otoczeniu.
Po występie naszych uczniów na sali gimnastycznej zjawił się gość, którego oczekiwały wszystkie dzieci. Święty Mikołaj przybył w bardzo efektowny na przykuwającym wzrok Rudolfie. Porozmawiał z uczniami o ich zachowaniu w ubiegłym roku, rozdał słodkie prezenty, a także pozował do zdjęcia z każdą klasą i grupą przedszkolną.
Następnie rozpoczęła się zabawa choinkowa na dużej sali gimnastycznej dla przedszkolaków oraz uczniów klas I- III, a dla starszej młodzieży tańce i konkurencje odbywały się na małej sali gimnastycznej.
Przez całą uroczystość działała szkolna kawiarenka prowadzona przez rodziców naszych podopiecznych. (B. Zalewski)
WYCIECZKA DO OLSZTYNA
18 grudnia uczniowie klas I-III i zerówki udali się na wycieczkę do Olsztyna. Celem ich wizyty było spotkanie i zabawy z Mikołajem w Krainie Aktywności. Drugim punktem było zwiedzanie wystawy na Kortosferze UWM. Uczniowie mogli zobaczyć 140 eksponatów zaaranżowanych w pięć działów tematycznych. To multimedialna przestrzeń, w której edukacja staje się dobrą zabawą. W ramach zwiedzania dzieci mogły poczuć się jak prawdziwy naukowiec oraz sprawdzić się w roli chemika, mikrobiologa i technologa żywności. Wykonywały doświadczenia w fascynującej i zaawansowanej naukowo odsłonie. Na koniec wycieczki uczniowie udali się na posiłek do restauracji McDonalds.
378
DZIEŃ W KAPCIACH
W piątek 17 stycznia rada samorządu uczniowskiego zorganizowała w naszej szkole Dzień w kapciach. Nasi podopieczni mogli tego dnia spacerować po szkole w wygodnych i wytwornych kapciach, klapkach, crocsach, w których na co dzień używają w domu.
GRUDZIEŃ U MALUSZKÓW
W grudniu Maluszki z grupy 3 - latków bardzo aktywnie spędzały czas. Tematyka zajęć dotyczyła przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i odczuciami związanymi z nadchodzącymi świętami. Wspólnie piekliśmy pierniczki, tworzyliśmy ozdoby świąteczne i prace plastyczno – techniczne, nawiązujące do Bożego Narodzenia.
W naszej grupie miało również miejsce spotkanie wigilijne – była to świetna okazja, by wcielić w życie zwyczaje, o których rozmawialiśmy podczas zajęć dydaktycznych. Po przygotowaniu odświętnego stołu podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Zjawił się również święty Mikołaj, przed którym dzieci chętnie wystąpiły, śpiewając świąteczną piosenkę. Nie zabrakło także niespodzianek dla każdego.
Był to piękny, wspólnie spędzony czas, który nie tylko był przedsmakiem nadchodzących świąt Narodzenia Pana Jezusa, ale również okazją do tego, by wspólnie obchodzić święta i poczuć, że w przedszkolu czujemy się dobrze w swoim towarzystwie – jak w domu. (K. Jaskulska)
PRZEKAŻCIE SOBIE ZNAK POKOJU
20 grudnia w naszej szkole panowała wyjątkowo uroczysta atmosfera. W tym ostatnim dniu przed przerwą świąteczną tradycyjnie odbył się uroczysty apel - w tym roku przygotowany przez sześciolatki pod opieką pani Eweliny Butowskiej. Wspaniały występ wprowadził wszystkich w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Następnie odbyły się spotkania wigilijne w klasach. Życzymy wszystkim wspaniałych, pełnych radości i miłości świąt Bożego Narodzenia!
4
ZBIÓRKA KARMY- PODSUMOWANIE
Każdego roku do schroniska trafia mnóstwo porzuconych, bezdomnych zwierząt. Część podopiecznych szybko znajduje nowy dom, lecz do wykarmienia wciąż pozostaje spora liczba zwierzaków. Z tego powodu w naszej szkole w okresie przedświątecznym zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Iławie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Ewa Wodzicka. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk! (E. Wodzicka)
13
Archiwum Aktualności