Z okazji świąt majowych klasa IA postanowiła w nietypowy sposób uczcić barwy narodowe, przygotowując deserki w kolorze polskiej flagi. (E. Wojtkiewicz)
BIAŁO- CZERWONA INACZEJ
- 6
ŚWIĘTA MAJOWE
We wtorek 30 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystość przedstawili uczniowie klasy IV wraz z chórem, a nad przygotowaniem jej czuwali pani Sylwia Drzymalska oraz panowie Sławomir Sieński i Bartłomiej Zalewski. W trakcie uroczystości nasi podopieczni przypomnieli jak istotna dla nas Polaków jest ojczyzna oraz jak bardzo wyjątkowym i przełomowym było uchwalenie ustawy rządowej 3 maja 1791 roku. Monologi i recytacje przeplatane pieśniami patriotycznymi namawiały też do wywieszenia flagi państwowej na własnych domach.23
DZIEŃ ZIEMI
Nasza szkoła włączyła się w inicjatywę ogólnoświatowego DNIA ZIEMI obchodzonego 22 kwietnia.
Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. W tym dniu dzieci z klasy 1a, zerówki oraz 5 – latki sadziły wiosenne kwiaty bratki, które ozdabiają wejście do naszej szkoły. Ponadto odbył się apel. Podczas którego widzowie obejrzeli przedstawienie o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczniowie zaangażowali się również w sprzątanie terenów przyszkolnych ze śmieci i odpadów.Dzieci dowiedziały się, co to znaczy być ekologicznym, uświadomiły sobie, jak wspaniale żyć na czystej planecie i co należy robić, by pomóc dbać o środowisko.
Dzieci idealnie potrafią segregować śmieci, wiedzą czym jest recykling i dlaczego jest potrzebny. Przedszkolaki świetnie zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą rozrzucanie śmieci.
Zdobyte informacje poszerzyły wiedzę dzieci na temat potrzeby wyłączania światła, gdy wychodzą z pomieszczenia, oszczędzania wody – używania kubka podczas mycia zębów, sadzenia drzew i dbania o przyrodę, wyłączania urządzeń elektrycznych, gdy z nich nie korzystają, wykorzystywania papieru z makulatury do rysowania, picia wody z bidonu, by ograniczyć zużycie plastiku, pakowania jedzenia do pojemników wielokrotnego użytku, wybierania ekologicznych środków transportu, zabierania własnej torby na zakupy, segregowania śmieci, wyrzucania do kosza napotkanych śmieci, dbania o swoje zabawki, by następnie zamiast wyrzucać przekazać je innym.
Teraz już dzieci wiedzą, że planeta Ziemia to nie nasza własność, a obowiązek. Musimy świadomie o nią dbać, by wystarczyła kolejnym pokoleniom ludzi i zwierząt. (E. Butowska)
Światowy Dzień Czekolady w oddziałach przedszkolnych
12 kwietnia w grupach przedszkolnych obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady.
Nie ma co ukrywać, że dzień ten wywoływał uśmiech nie tylko na twarzach najmłodszych, ale również i dorosłych, ponieważ fanów kakaowego przysmaku nie. Tego dnia nie zabrakło zajęć edukacyjnych, podczas których dzieci poznały nie tylko historię powstania czekolady, ale również miały okazję dowiedzieć się, jak jest tworzona, rozpoczynając od ziarna kakaowca, a na pysznej degustacji kończąc. Nasze maluszki miały okazję posmakować różnych smaków czekolad – od gorzkiej przez smakowe, do tzw. bąbolady. Świetnym doświadczeniem było dla nich również rozpoznawanie czekolad za pomocą zmysłu węchu. Każdy przedszkolak wybrał swój ulubiony smak. Dzieci dowiedziały się również, jakie witaminy pozyskujemy, jedząc czekoladę oraz jakie skutki niesie jej nadmierne spożywanie. Nie brakowało także zajęć plastyczno – technicznych, podczas których dzieci udekorowały czekoladę. Warto zaznaczyć, że nie tylko czekolada była głównym bohaterem tego dnia – nie zabrakło również przygotowanego przez przedszkolaków kakao, które jest nie tylko smaczne, ale również pożywne. Dzień ten będziemy wspominać jako jeden z najsłodszych dni w naszym przedszkolu.
AKCJA ŻÓŁTE ŻONKILE
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim- największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcje społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać zanosiliśmy na Muranów żonkile”.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość- niezależnie od wszystkiego. (E. Wojtkiewicz)51
WYJAZD INTEGRACYJNY
11 kwietnia klasa szósta wyjechała na zajęcia integracyjne do Iławy.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w pizzerii Nil. Uczniowie zapoznali się z pracą w pizzerii oraz ze sposobem przygotowania pizzy. Po krótkim instruktażu wszyscy zabrali się do robienia swoich własnych pizz. Pod bacznym okiem pracowników pizzerii uczniowie formowali ciasto, smarowali je sosem, następnie komponowali dodatki według własnego smaku, a na koniec posypywali serem. Wszyscy uczestnicy warsztatów bardzo poważnie potraktowali zadanie i z wielkim skupieniem wykonywali swoją pracą. Po upieczeniu uczniowie przystąpili do degustacji. Wszystkie pizze wyszły doskonale, dlatego uczniowie zajadali z wielkim apetytem przygotowane przez siebie wypieki.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni. Była to wspaniała rozrywka, która okazała się niezwykle wciągająca. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w McDonaldzie, gdzie uczniowie zjedli pyszne lody. Było super! (E. Wodzicka)
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
WESOŁEGO ALLELUJA!
27 marca na apelu z okazji ŚWIĄT WIELKANOCNYCH uczniowie klasy III opowiedzieli zebranym o tych znanych i o mniej popularnych wielkanocnych obrzędach i rytuałach. Jednym z najbardziej lubianych jest śmigus-dyngus, którego nie mogło zabraknąć. Pryskanie wodą przyniosło wiele radości nie tylko oblewającym, ale i oblewanym. WESOŁEGO ALLELUJA!
Podczas apelu zostały wręczone nagrody laureatom konkursów, które odbyły się w ostatnim czasie w naszej szkole: religijnego, recytatorskiego, plastycznego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
DAWID RAMS LAUREATEM KONKURSU MATEMATYCZNEGO
Uczeń klasy 8 -Dawid Rams- został LAUREATEM WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI. Serdecznie gratulujemy Dawidowi, jego rodzicom oraz nauczycielce matematyki - pani Hannie Ewertowskiej.
Dawid jest jednym z 60 laureatów konkursu w województwie warmińsko mazurskim. Dzięki osiągniętemu sukcesowi uczeń jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z części matematycznej, uzyskując jednocześnie najwyższy możliwy wynik. Ponadto otrzymuje na koniec roku ocenę celującą z matematyki. Kolejnym przywilejem wynikającym z posiadania tytułu laureata jest to, że Dawid zostanie w pierwszej kolejności przyjęty do wybranej przez siebie publicznej szkoły ponadpodstawowej.
POWITANIE WIOSNY
Topienie Marzanny jest tradycyjnym polskim obrządkiem, który odbywa się zazwyczaj 21 marca. Marzanna jest w ludowej kulturze uosobieniem zimy i złych mocy, które trzeba przegonić, aby powitać wiosnę i odnowienie życia.
21 marca - w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny- w zimny, pochmurny dzień, cała społeczność szkolna pożegnała zimę, biorąc udział w pochodzie z Marzanną, która została spalona nad rzeką. Żegnaj, zimo! Witaj, wiosno!
KONKURS RECYTATORSKI
W dniach 19.03.2024 i 22.03.2024 roku odbyły się szkolne eliminacje XXXX Konkursu Recytatorskiego SPOTKANIA Z POEZJĄ. W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas I-VIII. Dziękujemy wychowankom za tak liczną frekwencję. Laureaci I i II miejsca z każdej kategorii wiekowej będą mieli możliwość zaprezentowania się na etapie gminnym, który odbędzie się 26.03.2024 r., w Szkole Podstawowej im. Kard. Stanisława Dziwisza w Kazanicach. Serdecznie gratulujemy!
Laureaci konkursu szkolnego w klasach:
I-III:
I miejsce – Iga Leduchowska kl. I B
II miejsce – Marcelina Zawadzka kl. III
III miejsce – Julia Kasprowicz kl. III
IV-VI:
I miejsce – Maja Ossowska kl. IV
II miejsce - Maja Kruszewska kl. VI
III miejsce- Milena Szymańska
VII – VIII:
PROJEKT EDUKACYJNY
MISTRZOSTWA GMINY LUBAWA W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
13.03.2024 roku w Tuszewie odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubawa w Piłce Siatkowej chłopców szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło siedem drużyn. Drużyny zostały podzielone na grupy. My zostaliśmy przydzieleni do grupy A, gdzie naszymi rywalami byli chłopcy z SP Złotowo i SP Prątnica, SP Tuszewo.
Wyniki grupy A:
SP Sampława -SP Złotowo 2:1
SP Sampława -SP Prątnica 2:0
SP Sampława -SP Tuszewo 2:0
Mecz półfinałowy SP:
Sampława -SP Grabowo -Wałdyki 2:0
Mecz finałowy:
SP Sampława -SP Tuszewo 2:0
Klasyfikacja końcowa:
1. SP Sampława
2. SP Tuszewo
3. SP Rożental
4. SP Grabowo -Wałdyki
5. SP Złotowo
6. SP Byszwałd
7. SP Prątnica
Skład SP Sampława:
Antoni Wiśniewski, Nikodem Mówiński, Jakub Pokojski, Mateusz Szynaka, Błażej Babski, Sebastian Jabłoński, Hubert Dąbrowski,Wojciech Zelmański, Wojciech Żuchowski, Hubert Podlaszewski. (M. Ruczyński)
MISTRZOSTWA GMINY LUBAWA W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
11.03.2024 roku w Rożentalu odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubawa w Piłce Siatkowej dziewcząt szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn. Drużyny zostały podzielone na grupy. My zostaliśmy przydzieleni do grupy B, gdzie naszymi rywalkami były dziewczęta z SP Złotowo i SP Prątnica.
Wyniki grupy B:
SP Sampława -SP Złotowo 2:0 (25:10 , 25:13)
SP Sampława -SP Prątnica 2:0 (25:11, 25:12)
Mecz półfinałowy:
SP Sampława -SP Byszwałd 2:0 (25:13, 25:9)
Mecz finałowy:
SP Sampława -SP Złotowo 2:0 (25:10:25:10)
Klasyfikacja końcowa:
1. SP Sampława
2. SP Złotowo
3. SP Byszwałd
4. SP Rożental
5. SP Prątnica
6. SP Tuszewo
Skład SP Sampława:
Zuzanna Mederska, Marika Kasprowicz, Natalia Ligman, Natalia Piekoszewska, Zuzanna Machujska, Malwina Banacka, Nikola Zegadło, Maja Karkut, Zofia Sieńska, Maria Wiśniewska. (M. Ruczyński)
WIOSENNE WARSZTATY Z RODZICAMI
18.03.2023 r. w grupie 6 - latków odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których przedszkolaki wraz rodzicami wytwarzały ozdobne wiosenno – wielkanocne drzewka. Nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw i tańców oraz zabawy sieć przyjaźni.
W repertuarze rękodzieła było tworzenie wielkanocnych drzewek, przyklejanie kolorowych kwiatków, jajeczek oraz zielonego mchu lub sizalu. We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych mam pomysłów było bardzo wiele.
Nasza sala przedszkolna zamieniła się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, ale był też czas na miłe pogawędki. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców. (E. Butowska)
DZIEŃ DENTYSTY
5 marca dzieci z z grup przedszkolnych obchodziły Dzień Dentysty.
Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję zapoznać się z pracą dentysty, utrwalić wiedzę na temat profilaktyki oraz higieny jamy ustnej. Pani pokazała dzieciom prawidłowy sposób mycia zębów oraz opowiedziała ciekawostki na temat zdrowego odżywiania m.in. dlaczego należy chrupać marchewkę oraz czego unikać podczas posiłku. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Wykonywaliśmy także pracę plastyczną „moje ząbki”, wyklejając ząbki fasolą. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego mycia zębów. (E. Butowska)
GMINNY KONKURS WIEDZY O SPORCIE
19.03.2024 w Szkole Podstawowej w Prątnicy odbył się Gminny konkurs wiedzy o sporcie. Do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn.
Z naszej szkoły na konkurs gminny pojechało troje uczniów ( Antoni Wiśniewski, Wojciech Zelmański, Hubert Dąbrowski), którzy przeszli dwa etapy w naszej szkole i wykazali się największą wiedzą na temat różnych dyscyplin sportowych ( piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, skoki narciarskie i inne. Pytania konkursowe były bardzo trudne, jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nimi bardzo dobrze, zajmując ostatecznie drugie miejsce. W drodze na podium musieli odpowiedzieć na ponad 80 pytań z różnych dyscyplin sportowych.
Po każdej rundzie uczniowie mieli 3-4 minuty na przypomnienie najważniejszych rzeczy, dlatego na jednym ze zdjęć widać naszych uczniów z telefonami w dłoni.
Klasyfikacja końcowa konkursu:
1. SP Prątnica
2. SP Sampława
3. SP Tuszewo
4. Sp Grabowo - Wałdyki
5. SP Rożental
(M. Ruczyński)1
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Słowa wydają się niewystarczające, aby wyrazić smutek, jaki czujemy z powodu
tragicznej śmierci naszej absolwentki Weroniki Kułakowskiej.
ŻYCIE NA MADAGASKARZE
We wtorek 12 marca do naszej szkoły przyjechała pani Gabriela Kołecka, która przybliżyła naszym dzieciom życie na Madagaskarze. Opowiadała o młodym człowieku- Danielu Kasprowiczu, który wyjechał jako wolontariusz i pozostał tam, by pomagać malgaskiej społeczności. Zbudował szpital, szkołę, a jego głównym celem jest zmniejszenie ilości niedożywionych dzieci na Czerwonej Wyspie.
Pani Gabriela opowiedziała o trudnym dzieciństwie tych dzieci, które nie mają co jeść, pić, większość z nich od najmłodszych lat pracuje na palu ryżowym. Nie mają obowiązku i często możliwości uczęszczania do szkoły. W przygotowanej prezentacji można było zobaczyć tamtejsze życie: zabawki, które wykonane są z odpadów, domy z patyków i gliny, pracujące dzieci na palu.
Jest to kobieta o wielkim sercu, która bierze udział w różnych akcjach charytatywnych oraz prowadzi dokumentację dotyczącą ADOPCJI NA ODLEGŁOŚĆ. Dzięki tej akcji każdy, kto dokona wpłaty w wysokości 800 zł na rok, zapewnia jednemu dziecku na Madagaskarze szkołę, wyżywienie, opiekę medyczną, przybory szkolne, ubranie ….
Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie nam tamtejszego-trudnego świata. (E. Chechłowska)
DZIEŃ KOBIET
W piątek 8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet.
Tego dnia chłopcy z każdej klasy i grupy przedszkolnej obdarowali swoje koleżanki laurkami, kwiatkami, prezentami i życzeniami. Nie zabrakło również apelu, który w tym roku przygotowali uczniowie klasy IV. Chłopcy i dziewczęta w zabawny sposób przedstawili stereotypy o kobietach, a całe przedstawienie uświetnił śpiew Mai Ossowskiej. (B. Zalewski)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie