PACHNĄCE MYDEŁKA
Dziś dzieci z grupy 5-6 latki gościły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Sampławy, które wspólnie z przedszkolakami zrobiły mydełka. Każdy uczestnik wybrał sobie foremkę oraz figurkę, którą „ukrył” w mydełku. Gliceryna zamieniła się w płynną i kolorową masę o pięknym zapachu gumy balonowej. Każdy z niecierpliwością czekał na gotowe formy, które panie pięknie zapakowały a dzieci zabrały zrobione przez siebie mydełko do domu. Dziękujemy bardzo paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie i zorganizowanie bardzo ciekawych i uczących zajęć.(E. Chechłowska)
KOLOROWE KREDKI
W poniedziałek obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Jest to to jeden z najbardziej kolorowych dni w przedszkolu. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Kredki to przede wszystkim świetna zabawa! Na wstępie dzieci poznały różne rodzaje kredek, wymyślały ich „nowoczesne” zastosowanie. Układały wymyślone przez siebie schematy, segregowały według koloru, wielkości. Dzieci oglądały bajki „Kredzi Malowanki” i słuchały piosenek o tej tematyce.(E.Chechłowska)
WARSZTATY KULINARNO - ARTYSTYCZNE DLA DZIECI
Koło Gospodyń Wiejskich w Sampławie zaprosiło dzieci z naszej szkoły na warsztaty kulinarno artystyczne w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Zajęcia odbywać się będą w listopadzie i grudniu.
W środę – 18 listopada 2021roku zostały poprowadzone pierwsze warsztaty dla uczniów klasy V. Tematem spotkania były zdrowe i apetyczne kanapki.
Dzieci uczyły się:
DZIEŃ KREDKI
Dnia 22 listopada przedszkolacy w Sampławie świętowały Dzień Kredki. Dzieci na wstępie zapoznały się z różnymi rodzajami kredek, które są wykorzystywane w technikach plastycznych. Tego dnia było dużo dobrej zabawy przy muzyce związanej z tym świętem. Dużo radości maluszkom sprawiło temperowanie kredek. Na koniec dzieci pokolorowały kredki w ulubionym kolorze. Maluszki z okazji Święta Kredki otrzymały medale i kredkowe czapeczki . (J. Koszyńska )
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF
Dzień 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
CZY WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI ?
18 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów klasy I- III, które poprowadziła Pani Danuta Klukowska z Biblioteki Pedagogicznej w Iławie. Uczniowie rozmawiali o bibliotece, o książkach, o tym "Czy warto czytać książki?". Dzieci okazały się prawdziwymi ekspertami w rozwiązywaniu zagadek i rebusów. Doskonale wypadli w quizie "Co wiesz o bibliotece i książkach?". Wykonali poprawnie wszystkie zadania. Każdy uczeń wie, jak należy zachowywać się w bibliotece i jak dbać o książki. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali zakładki do książek. (M. Jurkiewicz)
CERTYFIKAT “SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
przystąpiła w roku szkolnym 2021/2022 do ubiegania się o
Certyfikat Warmińsko –Mazurskiego Kuratora Oświaty
“Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Celem uczestnictwa w konkursie jest uzyskanie Certyfikatu przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat. By uzyskać certyfikat szkoła podejmuje działania na rzecz kształcenia uczniów w poczuciu miłości Ojczyzny, chęci służenia Polsce i narodowi polskiemu, przekazywania pamięci o świadomej przynależności do narodu, regionu, rodziny i wspólnoty lokalnej. W prace nad uzyskaniem Certyfikatu Szkoły Wiernej Dziedzictwu zaangażowana jest cała społeczność szkolna. (adm.)
KONFERENCJA NAUKOWA "ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM- PRZESTRZEŃ PAŃSTWOWA, DYPLOMATYCZNA I REZYDENCJONALNA"
Uczniowie naszej szkoły w dniu 19 listopada uczestniczyli w konferencji naukowej poświęconej Zamkowi Królewskiemu w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym.
Dzięki internetowi nasi podopieczni mogli zobaczyć jak wygląda konferencja naukowa prowadzona przez uznanych i cenionych polskich historyków, a także dowiedzieć się na czym polegała prezydentura w latach 1922- 1939. Poznali też sylwetki 2 polskich prezydentów: Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego. (B. Zalewski)
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK U 4 - 5 LATKÓW
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosnyi kolorowy. Aby zachęcić dzieci do wspólnego czytania ksiąz nasze przedszkole zamieniło się w Bajkową Krainę z okazji obchodów jednego z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje, które zaprezentowały podczas wybiegu dla modelek i modeli. Tego dnia odbyły się zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Zabawom, konkursom i tańcom nie było końca. Przedszkolaki naśladowały sposób poruszania się bajkowyc
SZKOŁA DO HYMNU 2021
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji SZKOŁA DO HYMNU.
10 listopada 2021 r. ubrani w barwy narodowe zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by tam o godz. 11.11 odśpiewać hymn Polski, świętując w ten sposób kolejną rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.
DZIEŃ JEŻA
"Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż, malutki jeż. Węszy noskiem w lewo, w prawo, to pod listkiem, to pod trawą, gdzie się kryje dobry łup, drepcze mały jeż – tup, tup."
Dzień Jeża w grupie 4 - 5 latków odbył się 16 listopda . Dzieci chętnie brały udział w zabawach i z zaciekawieniem oglądały film edukacyjny oraz prezentację na tablicy multimedialnej pt. mały „Jeż. Ten dzień spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie. Ćwiczyliśmy nasze rączki, eksperymentowaliśmy z farbami uzupełniając kolce. Było świetnie. (E. Butowska)
WARSZTATY PRZYRODNICZE LAS W LESIE
Dnia 17 listopada w Naszej Szkole odbyły się Warsztaty Przyrodnicze pt. " Las w szkle" dla dzieci 4 - 5 letnich oraz klasy II.
Na początku dzieci zapoznały się warstwami występujacymi w lesie, aby dalej móc te warstwy wsypywać do swojego słoika. Na początku dzieci wsypały granulki, nastepnie ziemię, potem dwie warstwy kolorowego piasku, kolejną porcję ziemi i kolorowe kamyki. Na sam koniec wsadziliśmy dwie roślinki oraz dodaliśmy ozdoby zielone jabłuszka oraz drweniany płotek. Nasz Las jest piekny, a dzieci bardzo zadowolone. (E. Butowska)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
103 lata temu odrodziła się Polska. Naród, którego państwo przepadło pod koniec XVIII wieku, przetrwał 123 lata niedoli, aby pod koniec wielkiej wojny odzyskać ojczyznę.
11 listopada 1918 r. skończyła się I wojna światowa, lecz nie to wydarzenie było decydujące w ustanowieniu tego dnia Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to święto wyjątkowe, ponieważ zostało uchwalone aby upamiętnić radość i wzniosłą atmosferę wśród Polaków na wieść o odzyskaniu własnego państwa.
Aby uczcić to wydarzenie w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Przygotowali go przedstawiciele klas 4- 8 pod opieką pani Barbary Dejna i pana Sławomira Sieńskiego. Wzniosły śpiew i recytacja poświęcona ojczyźnie pomaga kształtować w młodych ludziach postawy patriotyczne. Jest to jeden z dni, kiedy należy wspominać wielkich patriotów i wielkie wydarzenia, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju i możemy posługiwać się języki
DZIEŃ ZDROWEJ KANAPKI
W grupie 4-5 latków w ostatnim tygodniu obchodziliśmy Dzień Zdrowej Kanapki. Tego dnia dzieci przyniosły z domu składniki, aby samodzielnie przygotować zdrowe kanapki. Każde dziecko miało zapoakowanych dużo zdrowych smakołyków. Samodzielne przygotowywanie kanapek było dla dzieci dużą atracją. Poza tym dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem podczas całego dnia i warto zjadać tu dużo warzyw i owoców. (E. Butowska)
ŚNIADANIE DAJE MOC
W naszej szkole 9 listopada w klasach odbyła się akcja pod hasłem „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Każde dziecko przyniosło zdrową żywność w tym warzywa, owoce, soki. Z przyniesionych składników samodzielnie przygotowały kanapki, które wyglądały znakomicie i tak też smakowały. Na stolikach było smacznie i kolorowo . Akcja ma na celu zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. (E.Chechłowska)
BAJKOWY ŚWIAT
W piątek 5 listopada grupa 5-6 latków , tak jak młodsi koledzy z naszego przedszkola obchodziła DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. To nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, które wzbogacają dziecięcą fantazję, pamięć i słownictwo. Dzieci opowiedziały o swoich bajkowych postaciach w które się przebrały, wspólnie wysłuchały bajek i obejrzały bajkępt: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”. Odgadywały zagadki, cytaty z bajek oraz rozpoznawały przedmioty, do których bajek należą. Świetnie bawiły się w „Kopciuszka”, gdzie zadaniem było oddzieleni grochu, fasoli i ryżu. Na koniec każdy otrzymał swoją kolorowankę z różnymi postaciami z bajek. (E.Chechłowska)
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 5 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do stolicy Polski. Celem wyjazdu było odwiedzenie 3 istotnych miejsc w Warszawie, które są symboli tego miasta oraz świadectwem męczeństwa i patriotyzmu wielkich Polaków.
Pierwszym punktem podóży był Pałac Kultury i Nauki, gdzie można było z 30 piętra (114 m nad ziemią) oglądać panoramę stołecznego miasta. Mimo silnego wiatru przyjemnie było patrzeć na Wisłę, Stadion Narodowy, kościoły czy Starówkę.
Następnym miejscem była Świątynia Opatrzności Bożej, w której to 12 września dokonano beatyfikacji Sług Bożych Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W budynku świątyni znajduje się też Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, gdzie w kilku salach zostały przedstawione losy boahaterów, ich droga do kapłaństwa, udział w II wojnie światowej, przywiązanie do Matki Boskiej i obrona Kościoła oraz
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada w Sampławie w grupie 3 i 4 latków dzieci świętowały Dzień Postaci z Bajek. Sala zamieniła się w zaczarowaną krainę , w której nie zabrakło ulubionych przez dzieci postaci bajkowych. Na początku dzieci zaprezentowały się w swoich strojach. Podczas wspólnego świętowania było dużo dobrej zabawy, rozwiązywanie zagadek, konkursów ,a także tańców przy bajkowych piosenkach. Wszystkie dzieci otrzymały medale oraz balony. Święto bajkowych bohaterów to doskonały moment, aby nauczyć dzieci odróżnić dobro od zła .Dzieci dowiedziały się , że bajki nie tylko nas rozweselają i bawią, ale także wychowują. Bajkowy świat nie przemija i chętnie do niego wracamy. (J.Koszyńska)
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Dnia 4 listopada 2021 r. w Sampławie grupie 3 i 4 latków odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci pięknie ubrane na galowo wystąpiły w części artystycznej mówiąc wierszyki i śpiewając piosenki. Dzieci zatańczyły także w parach do piosenki ,, Małe czerwone jabłuszko”. Następnie obiecały: zgodnie bawić się, szanować zabawki, zjadać wszystko z talerzyka, tańczyć, kiedy gra muzyka. W końcowej części uroczystości nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor Hannę Ewertowską. Tym sposobem maluszki zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom, a także upominki. Był to bardzo ważny dzień dla każdego przedszkolaka. Maluszkom życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy. (J. Koszyńska)
ZADUSZKI
Z okazji zbliżających się świąt listopadowych w naszej szkole odbył się apel.
Uczniowie klasy VII pod okiem opiekunów przygotowali wystąpienie, w którym recytowali wiersze oraz zachęcali do spędzenia Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w skupieniu, modlitwie i wspominaniu osób, które opuściły nasz świat. Zachęcali również do zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy na grobach żołnierzy walczących o wolność ojczyzny oraz na grobach opuszczonych, które nie mają swoich opiekunów. (B. Zalewski).
Godziny dzwonków
Piątek 25.04.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 730079Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych29 września
Dzień Głośnego Czytania