NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
103 lata temu odrodziła się Polska. Naród, którego państwo przepadło pod koniec XVIII wieku, przetrwał 123 lata niedoli, aby pod koniec wielkiej wojny odzyskać ojczyznę.
11 listopada 1918 r. skończyła się I wojna światowa, lecz nie to wydarzenie było decydujące w ustanowieniu tego dnia Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to święto wyjątkowe, ponieważ zostało uchwalone aby upamiętnić radość i wzniosłą atmosferę wśród Polaków na wieść o odzyskaniu własnego państwa.
Aby uczcić to wydarzenie w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Przygotowali go przedstawiciele klas 4- 8 pod opieką pani Barbary Dejna i pana Sławomira Sieńskiego. Wzniosły śpiew i recytacja poświęcona ojczyźnie pomaga kształtować w młodych ludziach postawy patriotyczne. Jest to jeden z dni, kiedy należy wspominać wielkich patriotów i wielkie wydarzenia, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju i możemy posługiwać się języki
DZIEŃ ZDROWEJ KANAPKI
W grupie 4-5 latków w ostatnim tygodniu obchodziliśmy Dzień Zdrowej Kanapki. Tego dnia dzieci przyniosły z domu składniki, aby samodzielnie przygotować zdrowe kanapki. Każde dziecko miało zapoakowanych dużo zdrowych smakołyków. Samodzielne przygotowywanie kanapek było dla dzieci dużą atracją. Poza tym dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem podczas całego dnia i warto zjadać tu dużo warzyw i owoców. (E. Butowska)
ŚNIADANIE DAJE MOC
W naszej szkole 9 listopada w klasach odbyła się akcja pod hasłem „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Każde dziecko przyniosło zdrową żywność w tym warzywa, owoce, soki. Z przyniesionych składników samodzielnie przygotowały kanapki, które wyglądały znakomicie i tak też smakowały. Na stolikach było smacznie i kolorowo . Akcja ma na celu zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. (E.Chechłowska)
BAJKOWY ŚWIAT
W piątek 5 listopada grupa 5-6 latków , tak jak młodsi koledzy z naszego przedszkola obchodziła DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. To nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, które wzbogacają dziecięcą fantazję, pamięć i słownictwo. Dzieci opowiedziały o swoich bajkowych postaciach w które się przebrały, wspólnie wysłuchały bajek i obejrzały bajkępt: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”. Odgadywały zagadki, cytaty z bajek oraz rozpoznawały przedmioty, do których bajek należą. Świetnie bawiły się w „Kopciuszka”, gdzie zadaniem było oddzieleni grochu, fasoli i ryżu. Na koniec każdy otrzymał swoją kolorowankę z różnymi postaciami z bajek. (E.Chechłowska)
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 5 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do stolicy Polski. Celem wyjazdu było odwiedzenie 3 istotnych miejsc w Warszawie, które są symboli tego miasta oraz świadectwem męczeństwa i patriotyzmu wielkich Polaków.
Pierwszym punktem podóży był Pałac Kultury i Nauki, gdzie można było z 30 piętra (114 m nad ziemią) oglądać panoramę stołecznego miasta. Mimo silnego wiatru przyjemnie było patrzeć na Wisłę, Stadion Narodowy, kościoły czy Starówkę.
Następnym miejscem była Świątynia Opatrzności Bożej, w której to 12 września dokonano beatyfikacji Sług Bożych Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W budynku świątyni znajduje się też Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, gdzie w kilku salach zostały przedstawione losy boahaterów, ich droga do kapłaństwa, udział w II wojnie światowej, przywiązanie do Matki Boskiej i obrona Kościoła oraz
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada w Sampławie w grupie 3 i 4 latków dzieci świętowały Dzień Postaci z Bajek. Sala zamieniła się w zaczarowaną krainę , w której nie zabrakło ulubionych przez dzieci postaci bajkowych. Na początku dzieci zaprezentowały się w swoich strojach. Podczas wspólnego świętowania było dużo dobrej zabawy, rozwiązywanie zagadek, konkursów ,a także tańców przy bajkowych piosenkach. Wszystkie dzieci otrzymały medale oraz balony. Święto bajkowych bohaterów to doskonały moment, aby nauczyć dzieci odróżnić dobro od zła .Dzieci dowiedziały się , że bajki nie tylko nas rozweselają i bawią, ale także wychowują. Bajkowy świat nie przemija i chętnie do niego wracamy. (J.Koszyńska)
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Dnia 4 listopada 2021 r. w Sampławie grupie 3 i 4 latków odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci pięknie ubrane na galowo wystąpiły w części artystycznej mówiąc wierszyki i śpiewając piosenki. Dzieci zatańczyły także w parach do piosenki ,, Małe czerwone jabłuszko”. Następnie obiecały: zgodnie bawić się, szanować zabawki, zjadać wszystko z talerzyka, tańczyć, kiedy gra muzyka. W końcowej części uroczystości nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor Hannę Ewertowską. Tym sposobem maluszki zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom, a także upominki. Był to bardzo ważny dzień dla każdego przedszkolaka. Maluszkom życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy. (J. Koszyńska)
ZADUSZKI
Z okazji zbliżających się świąt listopadowych w naszej szkole odbył się apel.
Uczniowie klasy VII pod okiem opiekunów przygotowali wystąpienie, w którym recytowali wiersze oraz zachęcali do spędzenia Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w skupieniu, modlitwie i wspominaniu osób, które opuściły nasz świat. Zachęcali również do zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy na grobach żołnierzy walczących o wolność ojczyzny oraz na grobach opuszczonych, które nie mają swoich opiekunów. (B. Zalewski).
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA
Od początku roku szkolnego w naszej szkole była prowadzona akcja charytatywna pod hasłem "Pełna miska dla schroniska".
W ramach akcji uczniowie wszystkich oddziałów przynosili do szkoły karmy dla zwierząt, koce, miski, pościele i zabawki. Zebrane dary zostaną w najbliższym czasie przewiezione do schroniska dla zwierząt w Iławie i przekazane czteronożnym pensjonariuszom tego ośrodka.
Celem akcji było uwrażliwienie na potrzeby ziwerząt, które nie mają swoich domów i właścicieli oraz pomoc takowym. Hojność darczyńców przerosła oczekiwania. (B. Zalewski).
STYPENDIA ZA ROK SZKOLNY 2020/2021
14 października podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej Wójt Gminy Lubawa, Pan Tomasz Ewertowski, wręczył dyplomy i nagrody książkowe uczniom, którzy w roku szkolnym 2020/2021 otrzymali stypendium za wysokie osiągnięcia w nauce lub w sporcie.
Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
DZIEŃ DYNI
W czwartek 28 listopada dzieci z grupy 4 - 5 latków obchodziły Dzień Dyni. Przez cały dzień towarzyszyło nam hasło " DYNIA NIE SŁUŻY DO STRASZENIA TYLKO DO JEDZENIA".
Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolory dyniowe - żółty, czerwony, zielony oraz pomarańczowy. Dla dzieci czkało wile atrakcji. Na początku segregowaliśmy dynie od największej do najmniejszej, poznaliśmy także rodzaje dyń, oraz warzyw dyniowatych. Podczas zajęć sportowych dzieci pokonywały dyniowy tor przeszkód, rzucały dynią w ręcznikowe kręgle. Podczas zajęć plastycznych wykonywaliśmy dynie z pomarańczowych pasków oraz lampiony ze słoików. Podczas klamerkowej matematyki dzieci utrawlały sobie wygląd cyfr w zakresie 8, przeliczając ilość elementów i przyczepiając w odpowiednie miejsce klamerkę. To był niesamowity dzień. (E. Butowska)
SŁODKIE BABECZKI
Dziś dzieci z grupy przedszkolnej 5-6 latki przygotowały babeczki. Wszystkim bardzo spodobało się pomaganie w przygotowywaniu smakołyków. Każdy chciał choć odrobinę pomóc i z zaangażowaniem wykonywał powierzone zadanie. Babeczki pięknie wyrosły i smakowały naszym przedszkolakom. Natomiast wczoraj, obchodziły „Dzień Kundelka”, gdzie wykonały swoje pieski z plastikowych kubków, brały udział w zabawach zręcznościowych –zwijanie kości. Wspólnie wysłuchały bajek, piosenek i zagadek o psach. Zapoznały się z rasam i w jakich zawodach pomagają ludziom w pracy min. policji, strażakom. Mówiły jak należy zadbać o swoje „pupile” i przyznały, że to nie łatwe zadanie. (E.Chechłowska)
NOCOWANIE W SZKOLE 22-23.10.2021 r.
W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się nocowanie w szkole dla uczniów klas V, VI i VIII wraz z opiekunami. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej kolacji. Po posiłku wychowankowie wykonywali plakaty pt.” Nocowanie w szkole”, grali w gry planszowe, prowadzili rozgrywki sportowe, organizowali zabawy integracyjne przy rytmach muzyki. Było dużo śmiechu i super zabawy. Uczniowie wraz z opiekunami czytali książki. Po północy rozpoczął się wieczór filmowy, który trwał do godzin porannych. Niewielu udało się tej nocy zasnąć. Rano, co niektórym ciężko było wstać, ale trzeba było posprzątać po sobie i o godz. 800 udać się z rodzicami do domu. Mamy nadzieję, że akcja ta wpisze się w tradycję naszej szkoły. (M.Jurkiewicz)
DZIEŃ KUNDELKA
Dnia 25 października maluszki obchodziły Dzień Kundelka. Podczas zajęć dzieci zostały uwrażliwione na potrzeby piesków. Na początku odbyła się pogadanka na temat opieki nad zwierzętami. Dzieci zapoznały się z różnymi rasami piesków oraz podczas zabawy ruchowej naśladowały odgłosy czworonogów. Dużo radości maluszkom sprawiło oprowadzanie zabawkowego pieska na smyczy. Na koniec wykonały pracę plastyczną przygotowując pieski z kolorowego papieru. Dzieci obiecały dbać o zwierzątka, a także zrozumiały, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. (J.Koszyńska)
DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Przejawem patriotyzmu jest dbanie o miejsca pamięci narodowej. Dlatego jak co roku Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie z okazji świąt Wszystkich Zmarłych i Zaduszek zadbała o takie miejsca w naszej okolicy.
W sobotę 23 października uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami udali się na miejsce zbiorowej mogiły w Borku. W miejscu tym są pochowane ofiary tzw. czarnego czwartku. Dle mieszkańców ziemy lubawskiej termin ten oznacza zbrodnie niemieckie z 7 grudnia 1939 roku, kiedy to hitlerowcy zastrzelili 10 osób w Lubawie i 15 w Nowym Mieście Lubawskim, a ich ciała przywieziono ciężarówką do Broku i zakopano w zbiorowej mogile. Jak co roku uczniowie naszej szkoły zgrabili liście, umyli płyty nagrobne, postawili kwiaty, zapalili znicz i zmówili krótką modlitwę za duszę spoczywając tam osób. (B. Zalewski)
DZIEŃ BEZ SKARPETEK
Kolorowe, w paski, gładkie, długie, białe – nosi je każdy. SKARPETKI, bo to właśnie o nich mowa były motywem przewodnim zbliżającego się „Dnia bez Skarpetek”, który obchodzony jest 21 października.
Październik nie zachęca nas do rezygnacji z tak ciepłego elementu garderoby jakim są skarpety, jednak Przedszkaloaki z grypy 4 - 5 latków zgodnie zadecydowały, że warto porzucić je na kilka chwil aby skorzystać z atrakcji zaplanowanych na Dzień bez skarpet. Jednym z pierwszych ćwiczeń była nauka dobierania skarpetek w pary oraz wieszanie ich na lince za pomocą klamerek. Natomiast uwolnione od wszelkiego okrycia stopy doświadczyły nowych sensorycznych doznań dotykając różnych powierzchni na specjalnie przygotowanej ścieżce oraz chwytając różne przedmioty m.in. kasztany, woreczki, szarfy. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną klapki japonki pieknie ozdobione naklejkami i pieczątkami.
MAGICZNE MIEJSCE-BIBLIOTEKA
„Pełno książek w bibliotece, a w tych książkach same hece. Są nowele i bajeczki, każda książka z innej beczki. Wiersze, prozy i powieści, tyle tego tam się mieści. Każdy znajdzie coś dla siebie, są tragedie i komedie. Każda książka coś ma w sobie, chętnie autor to opowie.
A i wierszy jest niemało, więc przeczytaj sobie śmiało.”
DZIEŃ PAPIESKI
W środę 20 października nasza szkoła obchodziła Dzień Papieski.
Z okazji upamiętnienie rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża uczniowie klasy IV wraz z paniami Kingą Sendobrą i Agnieszką Fert- Krasula przygotowali prezentację poświęconą życiorysowi i nauczaniu wielkiego rodaka, którą przedstawili w kościele. Po wystąpieniu odbyła się Msza święta oraz wspólna modlitwa różańcowa, po czym dzieci wróciły do szkoły. (B. Zalewski)
ŚLUBUJEMY!
15 października 26 pierwszoklasistów zostało pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie przygotowane przez wychowawczynię klasy I Panią Bożenę Graszkiewicz.
Uroczystość ślubowania rozpoczęła część artystyczna, podczas której zaproszeni goście wysłuchali recytacji wierszyków oraz śpiewu piosenek. Następnie odbył się egzamin - dzieci zdały go śpiewająco, wykazując się wiedzą z matematyki, języka polskiego oraz zasad ruchu drogowego. W końcu nadszedł czas na punkt kulminacyjny: pierwszoklasiści ślubowali być godnymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom swym zachowaniem i nauką. Następnie Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego na ucznia naszej szkoły. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz legitymacje. Dodatkową atrakcją były upominki wręczone dzieciom przez starsze koleżanki i kolegów z klasy II. P
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
"Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami" - to hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole.
Uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela miała miejsce w czwartek, 14 października.W części oficjalnej Pani Dyrektor Hanna Ewertowska złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oświaty, a w ramach podziękowań wręczyła nauczycielom i pracownikom obsługi Nagrody Dyrektora. Nagrodzeni zostali również stypendyści - uczniowie, którzy w roku szkolnym 2020/2021 uzyskali średnią 5, 30 lub osiągnęli wysokie wyniki w sporcie. Nagrody książkowe oraz gratulacje otrzymali od obecnego na uroczystości Wójta Gminy Lubawa - Pana Tomasza Ewertowskiego.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 702550Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych29 września
Dzień Głośnego Czytania