• Regulamin udostępniania podręczników

•                    Regulamin wypożyczania i udostępniania darmowego podręcznika dla uczniów w Szkole Podstawowej                               im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie

1. Podręczniki do Edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego dla klas I-III szkoły podstawowej oraz podręczniki przedmiotowe do klasy IV - VIII oraz oddziałów gimnazjalnych są własnością Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie.
          2. Podręczniki są nieodpłatnie wypożyczane uczniom Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie przez bibliotekę szkolną.
          3. Materiały ćwiczeniowe są przekazane uczniom bez obowiązku zwrotu. Rodzice zobowiązani są do podpisania protokołu odbioru. W przypadku zniszczenia lub zagubienia materiałów ćwiczeniowych Rodzic odkupuje je we własnym zakresie.
          4. Wypożyczanie podręczników z biblioteki przez uczniów odbywa się za pośrednictwem pani bibliotekarki w porozumieniu z nauczycielem-wychowawcą, który tworzy rejestr wypożyczeń, przypisując każdemu uczniowi z listy numer przekazywanego mu podręcznika (wybór podręczników opiera się na ich losowaniu).
          5. Wraz z przekazaniem podręcznika lub materiałów edukacyjnych wychowawca ma obowiązek zapoznać uczniów oraz  rodziców z „Regulaminem”, zebrać podpisane przez rodziców Oświadczenia Rodziców i najpóźniej do dnia 20 września danego roku szkolnego przekazać do Biblioteki.
          6. Wychowawca ma obowiązek poinformować uczniów i  rodziców, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosili wychowawcy.
          7. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników (materiałów edukacyjnych).
          8. Uczniowie zobowiązani są do dbałości o podręcznik (obłożenie, niepisanie wewnątrz), ponieważ dany podręcznik ma służyć uczniom przez 3 lata.
          9. Zwrot podręcznika/ostatniej części podręcznika następuje w ostatnim tygodniu roku szkolnego.
          10. Uczeń oddaje podręcznik do biblioteki szkolnej w porozumieniu ze swoim wychowawcą.
          11. Oddawany podręcznik nie może mieć cech znacznego zniszczenia. Za zniszczenie uznaje się:
          • brak stron
          • popisanie, porysowanie
          • poplamienie
          •  podarcie
          • zalanie
          • inne uszkodzenia, utrudniające dalsze użytkowanie
          1.  Za zniszczony lub zagubiony podręcznik odpowiedzialność materialną ponosi rodzic.
          2. 10. Brak rozliczenia z wypożyczonymi przez dziecko podręcznikami, w tym nieodkupienie książek zniszczonych,  skutkuje pozbawieniem możliwości wypożyczania kolejnych podręczników.

Zabezpieczenie podręczników, użytkowanie

• Korzystający z podręczników/ materiałów edukacyjnych uczeń zobowiązany jest do ich poszanowania i używania zgodnie z jego przeznaczeniem, do troski o niego oraz chronienia przed zniszczeniem i zagubieniem.

• Kategorycznie zabrania się niszczenia, wyrywania kartek, dokonywania jakichkolwiek  notatek, rysunków, zaznaczeń.

• Wypożyczone podręczniki powinny być obłożone okładką ochronną, łatwą do usunięcia, nie powodującą zniszczenia lub uszkodzenia książki. Nie należy przyklejać okładek na stałe.

• Materiały ćwiczeniowe są przyznawane bezzwrotnie i indywidualnie każdemu uczniowi, zatem może on wykonywać wpisy zgodnie z zawartymi tam poleceniami.

• W przypadku zagubienia lub znacznego uszkodzenia podręcznika/materiału edukacyjnego, rodzic jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie nauczyciela-bibliotekarza lub wychowawcę klasy.

• Biorący do używania, tj. rodzic ucznia, otrzymując podręcznik/materiał edukacyjny i podpisując jego odbiór, oświadcza jednocześnie, że zapoznał się z jego stanem i stwierdza, że jest on przydatny do użytku.

Podstawa prawa: Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014 r. poz. 811. Regulamin znajduje się na stronie internetowej szkoły (http://spsamplawa.edupage.org) oraz w bibliotece szkolnej.