• Regulamin biblioteki

• REGULAMIN BIBLIOTEKI, CZYTELNI

I INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

I. Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów uczęszczających do szkoły.

2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3. Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.

4. Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu w czytelni (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma), nauczyciele mogą wypożyczać pozycje z księgozbioru podręcznego do wykorzystania na lekcjach.

5. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie pozycje.

6. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

7. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.

2. Jednorazowo można wypożyczać 3 książki:
              - lektury na okres 2 tygodni,
              - pozostałe książki na okres 1 miesiąca.
          W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.

3. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień można przynieść książkę i prosić o przedłużenie terminu zwrotu.

4. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.

5. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

6.  Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

7. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.

9. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone 3 tygodnie przed końcem roku szkolnego.

10. Po ustalonym terminie ostatecznego zwrotu książek bibliotekarz przekazuje wychowawcom klas listy zaległości z poszczególnych klas. Wychowawcy biorą pod uwagę zaległości ucznia przy wystawianiu jego oceny z zachowania.

11. Rodzice zobowiązani są do zwrotu wypożyczonych pozycji przed ukończeniem szkoły przez ich dziecko.

III. Regulamin czytelni

1. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.

2. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać  na miejscu  i wypożyczać  do domu.

3. Czytelnik ma wolny dostęp do zbiorów. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.

4. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.

5. W czytelni obowiązuje cisza.

6. Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.

7. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

VI. Korzystanie ze stanowisk komputerowych

1. Komputery w czytelni przeznaczone są do celów edukacyjnych.

2. Stanowiska komputerowe umożliwiają korzystanie ze zbiorów multimedialnych znajdujących się w bibliotece oraz Internetu.

3. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

4. Z komputerów można korzystać jedynie za zgodą bibliotekarza.

5. Użytkownik powinien umieć obsługiwać komputer przynajmniej w podstawowym zakresie.

6. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.

7. Internet powinien służyć wyłącznie do celów edukacyjnych.