3 marca w naszej szkole odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość została przygotowana przez panie Barbarę Dejna, Agnieszkę Fert- Krasula i pana Sławomira Sieńskiego przy pomocy pań Kingi Sendobrej, Dagmary Kowalewskiej i Marzeny Jurkiewicz oraz oczywiście uczniów naszej szkoły, którzy wystąpili w akademii.
Poza społecznością szkolną w wydarzeniu uczestniczyły wielu zaproszonych gości, m. in. wójt Tomasz Ewertowski, vice wójt Marian Licznerski, radni, sołtysi, strażacy z Targowiska Dolnego i Rakowic, policjanci, księża, pan Jakub Topolewski z Delegatury IPN w Bydgoszczy, dyrektorzy szkół z naszej gminy oraz uczniowie szkół podstawowych z Tuszewa i Prątnicy.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłych gości przywitała dyrektor szkoły pani Hanna Ewertowska. Następnie uczennice wykonały energiczny taniec z flagami, po czym widzowie zobaczyli poruszający spektakl przedstawiający perypetie matki poszukującej syna, który zaangażował się w walkę podziemia niepodległościowego po 1945 r. i przepadł bez wieści. Przedstawienie zakończyło się rapowaną piosenką z patriotycznym przekazem dla młodzieży.
Po przedstawieniu głos zabierali kolejno pan Jakub Topolewski z Delegatury IPN w Bydgoszczy, ksiądz dziekan Marcin Staniszewski i wójt Tomasz Ewertowski.
O ludziach, którzy przelewali krew i poświęcali życie w trosce o wolną Polskę należy pamiętać i należy ich upamiętniać. Mimo iż, od wydarzeń związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych minęły dziesiątki lat, to z ich poświęcenia i postawy płynie nauka dla nas, ludzi współcześnie żyjących. Przypominają nam, że należy żyć godnie, odważnie, z honorem, troszczyć się o wspólne dobro jakim jest ojczyzna, a także dają wskazówki jak odróżnić dobro od zła oraz wolność od niewoli. (B. Zalewski)