23 listopada 2022 naszą szkołę odwiedziła pani Danuta Klukowska z Biblioteki Pedagogicznej w Iławie. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dzieciom teatrzyku kamishibai , czyli teatrzyku obrazkowego, gdzie historia opowiadana jest przy pomocy dużych ilustracji. Ilustracje wsuwane są do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Dzieci poznały opowieść Beaty Gabrat o Kotce Psotce zaprezentowaną w postaci teatrzyku kamishibai. Po wysłuchaniu opowiadania uczestniczyły w interaktywnych zabawach. Układały puzzle, grały w grę milionerzy oraz musiały odnaleźć drogę w labiryncie. Kamishibai ma charakter refleksyjny, dzięki czemu jego tekst i ilustracje sprawiają, że dzieci się wyciszają i koncentrują. (M. Jurkiewicz)
„KOTKA PSOTKA” – SPOTKANIE Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI
KLASA I W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
17 listopada 2022 r. klasa I odwiedziła bibliotekę szkolną. Uczniowie przybyli do czytelni wraz ze swoją wychowawczynią panią Haliną Wiergowską, by stać się pełnoprawnymi użytkownikami zbiorów bibliotecznych i móc wypożyczać je do domu. Podczas rozmowy z bibliotekarką, uczniowie wprowadzeni zostali w świat książek. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Franklin i książka z biblioteki” oraz poznały prośby książek, które obiecały spełnić. Podobnie jak w ubiegłym roku każdy uczeń – już jako czytelnik, otrzymał wyprawkę czytelniczą dla pierwszaka wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dyplom czytelnika. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie u nas ciekawą dla siebie książkę. Do zobaczenia w bibliotece !
Konkurs Wiedzy o Polsce
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w klasie 3 odbył się pierwszy w naszej szkole Test Wiedzy o Polsce. Celem konkursu było kształtowanie poczucia szacunku dla Ojczyzny, dla symboli narodowych oraz postaci historycznych,dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą o Polsce. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pani dyrektor, pani Marzena Jurkiewicz, pani Paulina Szczepańska i pan Bartłomiej Zalewski. W podziękowaniu wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki oraz słodkości.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
Dzień Zdrowego Śniadania
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, 9 listopada uczniowie klas 1-3 w naszej szkole wraz z wychowawcami i rodzicami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.
Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę - wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.
Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała organizacja tego dnia w naszej grupie. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.
Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt..
Nieoceniona okazała się pomoc rodziców, którym serdecznie dziękujemy.
Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci i rodziców, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
Dzień Seniora
W dniu dzisiejszym nasze myśli i oczy zwrócone są ku osobom starszym i ich potrzebom ale też roli, jaką pełnią w społeczeństwie. Szczególną uwagą obejmujemy osoby samotne, chore i potrzebujące naszego wsparcia. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych wykonali laurki, które wręczyli Seniorom, żyjącym wokół nich w ich miejscowościach. Klasa 3 udała się z laurkami i słodkim poczestunkiem do Seniorów w Sampławie. Pięknie było widzieć usmiech, radość, zaskoczenie, a często i łzy na twarzach naszych najstarszych mieszkańców wsi.
W tym wyjątkowym dniu wszystkim naszym Seniorom składamy najlepsze, najcieplejsze życzenia, a dojrzały wiek niech będzie dla Państwa czasem radości, satysfakcji, spełnienia oraz czasem aktywnym, pełnym pasji, poczucia znalezienia właściwego miejsca w życiu.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
ZIEMIO MOJA, BĄDŹ POZDROWIONA!
W czwartek 10 listopada na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu czcimy wszystkich, którzy na różne sposoby poświęcili życie za odrodzenie i obronę państwa polskiego.
Akademię otworzyła pani Dyrektor, witając uczniów, pracowników szkoły i przybyłych rodziców naszych podopiecznych. Obecność w szkole i udział społeczności lokalnej w celebracji najważniejszego święta narodowego są bardzo istotne i napawają radością. Jest to dowód patriotyzmu mieszkańców i świadectwo tego, że Polska, to nie tylko państwo, ale też wspólnota.
Uroczystość została przygotowana przez panią Brygidę Duszak i pana Sławomira Sieńskiego. Poza uczniami klas IV- VI w akademii wystąpili również nasi najmłodsi z klas I- III i oddziałów przedszkolnych, którzy wraz ze swoimi opiekunkami przygotowali pieśni patriotyczne i wykonali je na apelu. Po części artystycznej odbył się słodki poczęstunek dla przybyłych gości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia w albumie fotograficznym. (B. Zalewski)
Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie – Nidzica 2022
8 listopada 2022 roku w Sali Rycerskiej Nidzickiego Zamku odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie” grupie 17 szkół i placówek z naszego województwa.
Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie. Jest też wyrazem uznania za dotychczasowe osiągnięcia będące wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.
W konferencji udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele szkół realizujących program Szkoła Promująca Zdrowie, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz zaproszeni goście.
Uroczystość otworzył Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki. W wystąpieniu podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za owocną pracę oraz nieprzerwany rozwój w obszarze Programu, zwracając uwagę na fakt, iż certyfikat jest potwierdzeniem wieloletnich starań szkół w zakresie holistycznego podejścia do zdrowia.
Wykład inauguracyjny „Dialog i interaktywna komunikacja w promocji zdrowia i profilaktyce” wygłosił profesor dr hab. Krzysztof Ostaszewski – Kierownik Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wystąpienie Pana Profesora wzbudziło duże zainteresowanie wśród słuchaczy. Potwierdziło, jak istotny i cenny zarazem jest pozytywny klimat szkoły, który tworzą jej pracownicy poprzez okazywaną troskę, wsparcie, a także zaangażowanie w podnoszenie jakości edukacji, wychowania oraz profilaktyki swojej placówki.
Nad całym przedsięwzięciem czuwała wizytator KO w Olsztynie pani Anna Zdaniukiewicz – wojewódzki koordynator Szkół Promujących Zdrowie.
Nasza szkoła również rozpoczęła starania o przyznanie certyfikatu wojewódzkiego i na tejże Konferencji Pani Dyrektor odebrała z rąk Kuratora Oświaty AKT PRZYNALEŻNOŚCI dla grup i placówek ubiegających się o Certyfikat Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie”. (E.Wodzicka)
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Dnia 9 listopada w Sampławie w grupie 3 i 4- latków odbyła się ważna uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka.
Do przedszkola przybyli rodzice, którzy mogli zobaczyć swoje pociechy w części artystycznej. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a także tańczyły. Następnie pani Dyrektor Hanna Ewertowska uroczyście pasowała każde dziecko na Przedszkolaka, wypowiadając słowa ,,Pasuję cię na Przedszkolaka”. W ten sposób maluchy zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków. Przedszkolakom życzymy uśmiechu i wielu radosnych chwil.(J.Koszyńska)
ŚNIADANIE DAJE MOC
- 2
,,Od przedszkola to wiemy: zdrowo jemy i zdrowo rośniemy" Dzieci ze szkoły celebrowały Dzień Zdrowej Kanapki, czyli Śniadanie Daje Moc, który obchodzimy w listopadzie. Po umyciu rączek przystąpiliśmy do solidnej pracy. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło pomidorów, ogórków, sałaty, rzodkiewki, z których powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki.
Przygotowanie śniadania dało nam wiele satysfakcji i radości. Kanapki były bardzo pyszne, a przede wszystkim zdrowe. (E.Butowska)
WSPÓLNE CZYTANIE BAJEK
PANIE Z KGW W SAMPŁAWIE ODWIEDZIŁY BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ
W poniedziałek 7 listopada bibliotekę szkolną odwiedziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sampławie, aby wspólnie z dziećmi odbyć podróż w świat bajek i baśni. 6 latki wysłuchały bajki o „Kocie w Butach” a maluchy o przygodach „Kici – Koci”. Dzieci w ramach przygotowanych przez panie zagadek musiały rozpoznać bajkowe postacie i tytuły bajek. Była to ciekawa zabawa, a przedszkolacy wykazali się super znajomością bajek. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Dombrowskiej, pani Katarzynie Kirzanowskiej i pani Wiesławie Barbarskiej za zaangażowanie i poświęcony czas. Głośne czytanie bajek i baśni, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka i jest doskonałym pretekstem do tego, aby spędzać więcej czasu razem.( M. Jurkiewicz)
Puszczamy latawca
Klasa 3 w październiku na zajęciach plastyczno-technicznych wykonała latawca. Czekaliśmy tylko na sprzyjającą pogodę na wypuszczenie go w niebo, ta przyszła w ubiegły piątek. Poszliśmy na boisko trawiaste i zaczęły się loty, latawiec nie za bardzo chciał współpracować, chyba jednak wiatr był zbyt słaby. Ale i tak zabawa była super, a już na pewno fajnie było spędzić czas na świeżym powietrzu w towarzystwie koleżanek i kolegów.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
Ksawery Markowski w naszej szkole
W piątek do naszej szkoły przyjechał Ksawery wraz ze swoją mamą, Małgorzatą oraz panią Magdaleną Kruszewską i jej córką Julią. Ksawery odwiedzał klasy i grupy przedszkolne, które z ogromną radością zbierają dla niego nakrętki. Ksawery był bardzo poruszony, ale zarazem podekscytowany całą wizytą, z chęcią wchodził w relacje ze starszymi kolegami, chętnie się uśmiechał, przesyłał całuski, a nawet zachęcał uczniów do bicia mu braw. Ta wizyta uświadomiła nam wszystkim, że warto i trzeba pomagać, bo efekty tego pomagania widać. Na koniec klasa 3 wręczyła Ksaweremu maskotkę oraz laurkę i z prośbą o kolejne odwiedziny.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
Szkoła pamięta
2 listopada, w Dzień Zaduszny klasa 3 udała się na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobach opuszczonych i zaniedbanych, szczególnie dzieci. Na koniec przy krzyżu pomodliliśmy się za wszystkich zmarłych z naszych rodzin.(E.Wojtkiewicz, S.Drzymalska)
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W piątek w grupach przedszkolnych w Sampławie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto bajkowych bohaterów to doskonały moment, aby nauczyć najmłodszych odróżniać dobro od zła, niesienia pomocy innym. Bajki pokazują, że ważna jest radość z prostych rzeczy.
Tego dnia sale przedszkolne zamieniły się w zaczarowane krainy, w których nie zabrakło wróżek, księżniczek i superbohaterów. Każdy miał okazję zaprezentować się w bajkowym przebraniu. Było dużo dobrej zabawy min. tańce przy ulubionej muzyce z bajek. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę o bajkowym świecie, odgadując zagadki, rozpoznając bajkowe postacie. Na chwilę zamieniły się w Kopciuszka, oddzielając ziarna od grochu. Przygotowały kolorowe plakaty ulubionych postaci z bajek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to okazja do rozwijania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci tego dnia udały się do biblioteki, aby posłuchać bajek czytanych przez panią Marzenkę. Dzień Postaci z Bajek dostarczył wiele radości i uświadomił dzieciom, jak ważna jest bajka w naszym współczesnym świecie. (J.Koszyńska)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Każdy może być święty” – uroczysty apel z okazji Wszystkich Świętych
Tegoroczny apel z okazji Wszystkich Świętych oraz Zaduszek był w tym roku wyjątkowy, ponieważ odbył się w kościele i uczestniczył w nim wyjątkowy gość: biskup naszej diecezji Wiesław Śmigiel.
Program słowno- muzyczny pod hasłem „Każdy może być święty” poprowadzili uczniowie klasy III i VII przygotowani przez panią Dagmarę Kowalewską i Edytę Wojtkiewicz oraz pana Sławomira Sieńskiego. Uczniowie wyjaśnili istotę nadchodzących świąt oraz przedstawili sylwetki kilku błogosławionych i świętych w tym patrona naszej szkoły- Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po apelu kilka słów do naszych uczniów skierował Jego Ekscelencja ksiądz biskup, a następnie ksiądz Stanisław Guzowski zainicjował odmówienie dziesiątki różańca. Po wspólnej modlitwie pani dyrektor wraz z księdzem biskupem wręczyli nagrody uczniom, którzy przygotowali najpiękniejsze różańce w szkolnym konkursie.
Na koniec uroczystego spotkania uczniowie wraz z panią dyrektor złożyli serdeczne podziękowania na ręce duszpasterza naszej diecezji oraz księdza proboszcza, po czym wykonano wspólne zdjęcia. (B. Zalewski)
DZIEŃ DYNI U 4 -5 LATKÓW
Dynia to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki, podczas obchodów ŚWIĘTA DYNI.
Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, czerwono lub żółto, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Przedszkolaki dowiedziały się co kryje się we wnętrzu tego warzywa, jakiego może być koloru, a także pod jaką postacią je spożywać. Dyniowe dekoracje i smakołyki pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy. Dzieci wykonywały dyniowe lampiony oraz lamipony ze słoików, układały dyniowe puzzle i brały udział w klamerkowej matematyce. Dzieci przekonały się, że Dzień Dyni może być naszym, polskim świętem, w odróżnieniu od importowanego Halloween:). (E. Butowska)
SZKOŁA PAMIĘTA
Co roku pod koniec października każdy z nas przygotowuje groby swoich przodków i bliskich na Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jako społeczność szkolna dbamy również o miejsca pamięci narodowej.
W tym roku, uczniowie wraz z rodzicami, tradycyjnie zadbali o porządek i czystość zbiorowej mogiły w Borku, gdzie spoczywają ofiary czarnego czwartku, pomordowane 7 grudnia 1939 roku. W ramach pielęgnacji tego miejsca zgrabiono liście, wyszorowano pomnik i nagrobki. Zarówno w Borku jak i na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa uczestnik powstania styczniowego porucznik Franciszek Sadowski, postawiono świeże kwiaty, zapalono znicz i odmówiono krótką modlitwę za duszę spoczywającyh Polaków, którzy poświęcili swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Dla młodzieży jest to nie tylko praca, lecz również lekcja patriotyzmu i poznawania historii lokalnej. (B. Zalewski)
BAL PIŻAMOWY U 4 - 5 LATKÓW
27 października 2022 r. w Przedszkolu w Grupie 4 -5 latków odbył się „Bal Piżamowy”. W tym dniu wszystkie dzieci były ubrane w swoją ulubioną piżamę, a każda sala zamieniła się w małą sypialnię nocnych zwierzątek: pszczółek, biedronek, żabek, misiów, kangurków, pand, tygrysków, sówek, jeżyków oraz wiewiórek - czyli pluszaków przyniesionych przez dzieci. Ulubioną rozrywką tego dnia była „piżamowy odpoczynek” oraz „piżamowy pokaz mody” podczas którego, wszystkie dzieci zaprezentowały swoje piękne stroje. Nie zabrakło również licznych konkurencji sprawnościowych oraz zabaw matematycznych. Dzięki radosnej i pełnej humoru atmosferze, ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.(E. Butowska)
Wizyta strażaków
27 października do naszej szkoły zawitali strażacy z OSP Lubawa. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu naukę pierwszej pomocy. Dowiedzieli się także na jakie numery alarmowe należy dzwonić w razie wypadku. Nauczyli się także jak prawidłowo bandażować rany. Najmłodsi otrzymali od strażaków kolorowanki oraz obrazki wozu strażackiego do samodzielnego złożenia. Na koniec spotkania każdy mógł założyć prawdziwy hełm strażacki.
Pani dyrektor wręczyła strażakom pamiątkowe podziękowania, które zawisną na ścianie w remizie OSP w Lubawie.
Bardzo dziękujemy ochotnikom z OSP Lubawa za przybycie i interesujące warsztaty! :) (D. Pogoda)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie