Kiedy Wiosna na dobre zawitała w Naszej Okolicy, przedszkolaki z grupy 4 - 5 - latków bardzo często wychodzą na krótkie i trochę dłuże spacery, żeby podziwiać piękną otaczająca nas przyrodę. Takie spacery, nie tylko cieszą oko, ale także wpływają na zdrowie naszych Przedszklaków, bo jest to forma atywności fizycznej. Ostatnimi czasy razem z 5- 6 latkami byliśmy małymi ogrodnikami i sadziliśmy kwiatki w naszym ogórdku przedszkolnym.(E. Butowska)
WIOSNA WIOSNA U 4-5 - LATKÓW
DZIEŃ KOSMOSU U 4- 5 - LATKÓW
20 Maja Przedszkolaki z grupy 4 - 5- latków obchodziły Międzynarodowy Dzień Kosmosu. Tego dnia dzieci ubrane w niebieskie stroje przybyły do przedszkola, aby uczcić ten szczególny dzień. Podczas zajęć zapoznały się z Układem Słonecznym oraz planetami wchodzącymi jego skład. Następnie nazyw planet zostały utrwalone podczas zajeć muzyczno - ruchowych do piosenki " W Układzie Słonecznym". Nie mogło zabraknąć zajęć plastyczno - technicznych, podczas których dzieci wykonywały rakiety z rurek oraz duże makiety rakiet z kartonu, na koniec wykjejały Ufoludki plasteliną oraz krepą. To był wspaniały dzień. (E. Butowska)
26 MAJA... DZIEŃ MATKI
DROGA MAMO!
Niech ten radosny dzień
na zawsze Twe troski odsunie w cień.
Niech się śmieje do Ciebie świat,
blaskiem szczęśliwych i długich lat!
Najserdeczniejsze życzenia
kochanym Mamom
składają
uczniowie i uczennice kl. II
17
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „A TO POLSKA WŁAŚNIE”
18 maja 2022 r., w bibliotece szkolnej, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie”.
Celem konkursu było: pielęgnowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie kultury języka wśród dzieci , rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci . Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 0-V. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: klasy 0-III oraz klasy IV i V. Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałego występu. (M. Jurkiewicz)
OLSZTYN, OLSZTYNEK, GRUNWALD- WYCIECZKA KLAS I-III
Dnia 10.05.2022r. uczniowie klas I-III wybrali sie na wycieczkę, na której zwiedzili między innymi Muzeum- Dom "Gazety Olsztyńskiej" budynek, w którym w latach 1920-1939 redagowana i drukowana była jedyna na Warmii polska gazeta- "Gazeta Olsztyńska" ukazująca się od 1886r. Na wstępie zwiedzania muzeum dzieci wysłuchały ciekawych informacji na temat warmińskich strojów ludowych, zwyczajów i tradycji a także miały okazję zobaczyć dawne zabawki ludowe. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały zakładki do książek z motywem warmińskich strojów ludowych i udały się na zwiedzanie wystaw muzeum, które w sposób atrakcyjny i nowoczesny przekazują wiedzę historyczną. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie z XIV w. wybudowany w stylu gotyckim. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik. Uczniowie mogli podziwiać oryginalną tablicę astronomiczną, która zachowała się na jednej ze ścian oraz zwiedzać poszczególne piętra zamku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Na zakończenie zwiedzania dzieci wybrały się do piwnic zamku i wykonały tam piękne prace plastyczne. Po zwiedzaniu zamku uczniowie wybrali się do niewielkiej Huty Szkła Artystycznego mieszczącej się w Olsztynku. W niewielkim budynku uczniowie mogli obejrzeć na żywo niezwykły proces wytwarzania szklanych wyrobów. Na oczach dzieci rzemieślnicy dmuchali i formowali gorącą masę szklaną, tworząc artystyczne formy. Kolejnym miejscem, które tego dnia zwiedzały dzieci było Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku (skansen). Pani przewodnik oprowadzała dzieci po rozległym terenie skansenu prowadząc pogadankę na temat budownictwa ludowego, ubioru, codziennej pracy i zajęć mieszkańców wsi. Ostatnim punktem wycieczki był Grunwald, gdzie dzieci wybrały się na centralny punkt pola bitewnego tzw. wzgórze pomnikowe. Na jego szczycie znajduje się Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Dzieci poznały historię tego miejsca, po czym udały się zakupić pamiątki. Wszyscy cali, zdrowi i zmęczeni wrócili do domu z ogromną wiedzą na temat naszego regionu. (S.Drzymalska)
4
DĄB PAMIĘCI - STEFAN
12 września 2021 roku odbyła się uroczystość beatyfikacji Patrona naszej szkoły Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia papież Franciszek oficjalnie włączył Kardynała w poczet błogosławionych. Na pamiątkę tego wydarzenia 13 maja przed szkołą został posadzony DĄB PAMIĘCI – STEFAN.
„To drzewo będzie rosło razem z Wami, z Waszymi dziećmi, z Waszymi wnukami, towarzysząc przyszłym pokoleniom i przypominając o wartościach, które głosił Kardynał Stefan Wyszyński, a które my pragniemy wcielić w życie” – powiedziała Pani Dyrektor podczas uroczystości sadzenia drzewa.
Drzewo pamięci posadzili: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Nina Goniszewska, najmłodsza uczennica naszej szkoły – Zofia Klonowska, najstarszy uczeń- Aleksander Dreger, Dyrektor Szkoły – Hanna Ewertowska oraz ks. Stanisław Guzowski. (D. Kowalewska)
ZWIEDZAMY MIASTO KRASNALI – WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniach 9-11 maja starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Trzy dni to za mało, by poznać wszystkie atrakcje tego pięknego miasta, niemiej uczniowie wykorzystali ten czas do maksimum i wrócili pełni wrażeń, opaleni wiosennym słońcem.
Pierwszego popołudnia poznawaliśmy Wrocław, wędrując zaułkami starego miasta, przemierzając trakty, uliczki, wysepki i mosty, zasłuchani w opowieści przesympatycznego przewodnika. Podczas spaceru po Ostrowie Tumskim napotkaliśmy latarnika, który zapalał tradycyjne, gazowe latarnie. Mimo zmęczenia podróżą z energią szukaliśmy kolejnego krasnala, których we Wrocławiu jest prawie 400.
W planie wycieczki nie mogło zabraknąć Panoramy Racławickiej, która niezmiennie zadziwia pięknem i rozmachem. Wielką atrakcją była też wizyta w Sky Tower. Wjazd na 49 piętro okazał się nie lada przeżyciem, zwłaszcza że z okien rozpościerała się zapierająca dech w piersiach panorama na skąpany porannym słońcem Wrocław. Wizyta w ogrodzie botanicznym także wzbudziła wiele zachwytu – początek maja to okres kwitnienia wielu gatunków kwiatów, krzewów i drzew, które można było podziwiać, spacerując ścieżkami parku.
Trzeci dzień przeznaczony był na zwiedzanie wrocławskiego zoo, do którego udaliśmy się statkiem. Rejs po Odrze umożliwił podziwianie Wrocławia z całkiem nowej perspektywy. Jednak to wizyta w zoo była tego dnia największą atrakcją. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich Afrykanarium – nowoczesny pawilon, dzięki któremu można było choć na chwilę poczuć się jak na Czarnym Lądzie.
Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł i mieszczącego się w nim Muzeum Sztuki Współczesnej oraz wpisanej na listę światowego dziedzictwa Unesco Hali Stulecia.
Wycieczkę zorganizowała Barbara Dejna, opiekunkami były: Brygida Duszak, Marzena Jurkiewicz i Dagmara Kowalewska. (D. Kowalewska)
TERENOWA LEKCJA HISTORII
9 maja 2022 r. grupa uczniów z klasy V i VI wzięła udział w terenowej lekcji historii.
Korzystając z dobrej pogody uczniowie wraz z nauczycielem historii udali się na cmentarz parafialny w Sampławie by tam, w niecodziennych okolicznościach, wziął udział w terenowej lekcji historii. Przy grobie porucznika Franciszka Sadowskiego (uczestnika powstania styczniowego i więźnia obozu w Rosji) nasi podopieczni dowiedzieli się o męstwie i patriotyźmie uczestników zrywu niepodległościowego z 1863 r. oraz o represjach jakie spotkały uczestników tej insurekcji. Ponadto zyskali też wiedzę o innych miejscach pamięci narodowej jakie znajdują się w naszej okolicy. (B. Zalewski)
PROJEKT "PROFILAKTYKA SMYKA" W KLASIE PIERWSZEJ - SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM
W poniedziałek 9 maja 2022r. naszą klasę odwiedził aspirant Sławomir Łukaszewski - policjant z Komisariatu Policji w Lubawie. Przeczytał dzieciom kilka przygód niesfornej Poli i opowiedział o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania wręczył wszystkim uczniom pamiątkowe dyplomy ukończenia projektu "Profilaktyka Smyka". Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wojewódzkim projekcie profilaktycznym Profilaktyka Smyka " Na ratunek Poli". Realizujący projekt poznali przygody niesfornej Poli, która poznaje zasady bezpieczeństwa w trakcie różnych przygód. Główna bohaterka mierzy się z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, a z pomocą spieszy jej zawsze Pan Policjant.
Bożena Graszkiewicz
MISTRZOSTWA MIASTA I GMINY W LEKKIEJ ATLETYCE
23.04.2022 roku na Stadionie Łazienkowskim w Lubawie odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Lubawa w lekkiej atletyce. Młodzież podzielona została na dwie kategorie wiekowe: rocznik 2007 – 2008 oraz rocznik 2009 i młodsi. Uczniowie starszej kategorii rywalizowali w takich dyscyplinach jak: 100m, 300m, 600m/1000m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, sztafeta 4x100m. Uczniowie młodsi rywalizowali w dyscyplinach sportowych takich jak: 60m, 300m, 600m/1000m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, sztafeta 4x100m. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, zajmowali czołowe miejsca, co daje nadzieję na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości.
Najlepsze wyniki rocznik 2009 i młodsi
I miejsce Maja Bartkowska skok w dal (4,08m), II miejsce bieg na 300m (52,18)
I miejsce Wiktoria Kisicka skok wzwyż (1,30m)
I miejsce Mateusz Szynaka bieg na 300m (52,11)
I miejsce Igor Goniszewski rzut piłeczką palantową (42,5m) II miejsce skok wzwyż (1,10m)
I miejsce Nikodem Mówiński skok wzwyż (1,25m)
I miejsce Wojciech Zelmański bieg na 1000m (4:06,58)
II miejsce Weronika Kułakowska rzut piłeczką palantową (24,5m), III miejsce pchnięcie kulą (7,30m)
II miejsce Antoni Wiśniewski rzut piłeczką palantową (37m) II miejsce pchnięcie kulą (7,13m)
II miejsce Malwina Banacka bieg na 600m (2:40,56)
III miejsce Julia Śliwczyńska bieg na 600m (2:41,48)
III miejsce Natalia Piekoszewska bieg na 300m (56,74)
III miejsce Jakub Pokojski pchnięcie kulą (6,96m)
III miejsce Marika Kasprowicz bieg na 60m (9,84)
I miejsce sztafeta 4x100m dziewcząt (1:06,44)
Skład sztafety :Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Maja Bartkowska, Zuzanna Mederska
II miejsce sztafeta 4x100m chłopców (1:05,86)
Skład sztafety : Mateusz Szynaka, Nikodem Mówiński, Igor Goniszewski, Jakub Pokojski
Najlepsze wyniki rocznik 2007-2008
I miejsce Bartosz Zakreta skok w dal (4,95m), II miejsce bieg na 100m (12,79)
I miejsce Błażej Truszczyński skok wzwyż (1,45m), I miejsce pchnięcie kulą (9,60m)
II miejsce Oliwia Labicka bieg na 300m (47,12), III miejsce pchnięcie kulą (6,61m)
II miejsce Paweł Margalski bieg na 300m (48,92), III miejsce rzut oszczepem (20,75m)
II miejsce Julia Leliwa skok wzwyż (1,15m)
II miejsce Kacper Barbarski skok wzwyż (1,10m)
III miejsce Paweł Klonowski skok w dal (3,44m)
II miejsce sztafeta 4x100m chłopców (57,22)
Skład sztafety : Paweł Margalski, Paweł Klonowski, Błażej Truszczyński, Bartosz Zakreta
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
W poniedziałek 9maja 3i 4 latki w Sampławie obchodziły Dzień Unii Europejskiej. Była to okazja do poznania wiadomości o Europie oraz Unii Europejskiej. Maluszki poznały symbole UE dowiedziały się, jak wygląda flaga, przeliczały gwiazdki, zapoznały się z hymnem -,,Odą do radości”, stolicą i walutą . Na zakończenie zajęć przygotowały flagi Unii Europejskiej. Był to dzień, który wzbudził wśród maluszków poczucie przynależności narodowej i europejskiej. (J.Koszyńska)
WYNIKI KONKURSU WIEDZY O ŚWIĘTACH MAJOWYCH
W ramach obchodów świąt majowych 29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o świętach majowych, współorganizowany przez Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Bartłomieja w Sampławie.
Pytania konkursowe dotyczyły głównie wydarzeń historycznych, które czcimy jako święta państwowe i kościelne w pierwszych dniach maja. Konkurs skierowany był do naszych podopiecznych oraz wszystkich mieszkańców parafii, ponieważ jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnej społeczności.WYNIKI KONKURSU:
Kategoria uczniowie:
I miejsce: Oliwier Rudnik klasa V
II miejsce: Dawid Rams klasa VI
III miejsce: Malwina Banacka Klasa VKategoria dorośli:
I miejsce: Pani Agnieszka Dombrowska
II miejsce: Pan Sławomir Sieński
III miejsce: Pani Iwona RutkowskaUczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy wygranej.
Równocześnie w klasach I- III odbył się konkurs plastyczny, którego celem było pomalowanie i złożenie kolorowanki dotyczącej Polski. W tej rywalizacji zwyciężyła klasa II, klasa I zajęła II miejsce, a na trzecim miejscu podium znalazła się klasa III. Zachęcamy do oglądania prac w galerii. (B. Zalewski)
ŚWIĘTA MAJOWE W GRUPIE 4 - 5 LATKÓW
Co wiemy o Polsce? – zajęcia w grupie 4 - 5 latów.
Zbliżające się święta majowe: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja to doskonały czas na przybliżenie przedszkolakom treści patriotycznych. W Naszej Grupie Przedszkolnej rozpoczęliśmy od utrwalenia symboli narodowych. Dzieci rozpoznawały flagę Polski spośród innych flag, układały puzzle przedstawiające polskie godło oraz śpiewały hymn narodowy. Przedszklaki poszerzyły także swoją wiedzę na temat wybitnych polskich postaci, takich jak: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin oraz Maria Skłodowska-Curie, poznały polską walutę. Wykonyła patrrotyczne prace plastyczne oraz nauczyły się wierszyka i pieśni Patrotycznych. (E. Butowska)
KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTACH MAJOWYCH
MALI EKOLODZY POSADZILI KWIATY
W ubiegłym tygodniu podczas zajęć u 3 i 4 latków były poruszane tematy związane z Ekologią. Przyroda to nieodłączny element naszego życia , więc dbanie o przyrodę i naszą planetę jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat należy dzieci uczyć postawy ekologicznej. Wspólnie z dziećmi uczyliśmy się segregować śmieci do odpowiednich pojemników. Dzieci dowiedziały się na czym polega recykling. Nie zabrało także zabaw muzyczno – ruchowych do piosenek o tematyce ekologicznej. W piątek świętowaliśmy Dzień Ziemi. Tego dnia maluszki wspólnie przygotowały plakat, na którym powstała Ziemia porośnięta pięknymi , zielonymi drzewami . Na koniec wyjątkowego święta dzieci posadziły kwiatki – petunie. (J.Koszyńska)
DZIEŃ ZIEMI U 4-5 -LATKÓW
Dzień Ziemi największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.
Tego dnia przedszklaki z Grupy 4 - 5 latków podczas Prezentacji o Planiecie Ziemi dowiedziały się jak można pomóc naszej Planecie, żeby była piękna i zdrowa. W takcie prezentacji Dzieci miały do wykonania wiele zdań proekologicznych. Ułożyliśmy także plakat zawierajacy najważniejsze informacje dotyczyczace naszej Planety Ziemi. Nastepnie dzieci zabrały się do pracy. Wsadzaliśmy kwiatki, które bedą oczyszczać nasze powietrze, sialiśmy także aksamitki, które bedziemy później wsadzać do ogrodu przedszkolnego. Na koniec wykonaliśmy piękny chodnik ozdobiony kolorową kredą, który przypominał kolorowy wybieg. To był cudowny dzień, nie pozostaje już nic jak tylko dbać o nasze kwiatki, aby spełniły swoją rolę. (E. Butowska)
4 - 5 - LATKI W AKCJI
Dzieci z Grupy 4 - 5 latków nie narzekają na nudę. W ostatnim czasie w naszym Przedszkolu wiele się działo. Ochodziliśmy urodziny Ignasia, wykonywaliśmy wiele prac zwoazanych ze Świetami Wielkanocnymi, ale także korzystaliśmy z Sali Zabaw. (E. Butowska)
DZIEŃ KSIĄŻKI U 4 - 5 LATKÓW
Książka wprowadza dzieci w cudowny i magiczny świat, rozwija myślenie, słownictwo oraz dostarcza wielu wspaniałych przeżyć. Przedszkolaki z naszej Grupy uwielbiają słuchać bajek czytanych przez nauczyciela. Dlatego też świętowaliśmy Dzień Książki. Wszystkie zabawy i działania dzieci związane były w tym dniu z książką. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak powstaje książka oraz poznały zasady szanowania książek. Rozmawialiśmy o tym, jakie książki dzieci czytają w swoich domach, a także stworzyliśmy biblioteczkę z ulubionych książek przyniesionych przez dzieci. Utworzyliśmy z nich również wieżę.
W tym dniu wybraliśmy się do Szkolnej Biblioteki, gdzie podziwialiśmy znajdujący się tam księgozbiór. Poznaliśmy różne rodzaje książek dla Dorosłych, Dzieci i wiele innych. Pani Bibliotekarka Marzena zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami do korzystania z zasobów Biblioteki. Na zakończenie dzieci usłyszały opowiadanie o Bohaterach i na tym zakończyła się nasza wycieczka do Biblioteki. Podczas naszych zajęć w sali dzieci wykonywały również zakładkę do książki, którą ozdobiły kolorowymi naklejkami oraz kolorowymi paskami z krepy. To był wspaniały dzień. (E. Butowska)
DZIEŃ ZIEMI
W piątek 22 kwietnia uczniowie oddziału przedszkolnego obchodzili „Dzień Ziemi”. Podczas zajęć towarzyszyło im hasło „Zienia nasz dom”. Przedszkolaki przygotowały ekologiczne stroje, które wykonane były z materiałów wtórnych. Swoje ubiory zaprezentowały w „eko-modzie” oraz koleżankom i kolegom ze starszych klas. Obejrzały bajki edukacyjne o odpadach, z których dowiedziały się, jak należy przeprowadzać segregację, jak oszczędzać wodę, prąd i jak dbać o czyste powietrze. Podczas zajęć dokonały segregacji odpadów do odpowiednich pojemników, w grupach wykonały pracę plastyczną i zgodnie z hasłem-zbudowały dom wokół ziemi. Składamy podziękowania dzieciom a szczególnie rodzicom za pomysłowość i kreatywność w wykonywaniu ekologicznych strojów. (E.Chechłowska)
WESOŁEGO ALLELUJA!
Z okazji zbliżających się ŚWIĄT WIELKANOCNYCH dzieci z klasy III przygotowały apel, na który zaprosiły całą szkolną społeczność.
Trzecioklasiści, przygotowani przez wychowawczynię, panią Halinę Wiergowską, przypomnieli wszystkim, jakie są tradycje związane z Wielkanocą. Zwróciły również uwagę na to, jak ogromne znaczenie maja te święta dla nas chrześcijan. Piosenka zaspiewana na zakończenie wprowadziła zebranych w atmosferę zbliżających się świąt. (H. Wiergowska)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie