4 października uczniowie klasy V oraz 4 uczniów klasy I i VIIB pod opieką nauczyciela Bartłomieja Zalewskiego oraz trójki rodziców udali się na wycieczkę do Gdyni.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Akwarium Morskim. Tutaj nasi podopieczni wzięli udział w zajęciach o mieszkańcach koralowego zakątka, podczas których pani edukatorka przybliżała żyjące tam stworzenia, a część z nich zaprezentowała pod mikroskopem. Następnie zwiedzona została ekspozycja gdyńskiego akwarium, która zawiera bardzo egzotyczne okazy zwierząt morskich. Po lekcji biologii nadszedł czas na lekcję fizyki w Centrum Nauki Experyment. Tematem zajęć było światło. Za pomocą różnych rekwizytów pan edukator prezentował i tłumaczył różne zjawiska zwiazane ze światłem. Na końcu zajęć każda grupa otrzymała zadanie doprowadzenie promienia światła do celu przez zbudowany przez siebie labirynt. Po zajęciach dzieci ziwedzały ekspozycje i poznawały znajdujące się tam urządzenia. Na tym skończyło się zwiedzanie Gdyni, a uczestnicy wycieczki udali się w podróż do domu. (B. Zalewski)
WYCIECZKA DO GDYNI
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
W poniedziałek 7 października w naszej szkole odbyła się lekcja z żywymi owadami i gadami. Uczniowie uważnie słuchali informacji dotyczących odżywiania, pochodzenia i sposobie ich bycia.
Kameleon, liściec, modliszka, straszak i patyczak byli głónymi bohaterami tego dnia. Najmłodsze dzieci zaciekawiły patyczaki i kameleony. Starsze-zafascyowały sie liśćcem i straszakiem.Każdy uczeń mógł obejrzeć z bliska prezentowane owady. Dowiedziały się, co jest przysmakiem dla poszczególnych gatunków i jak reagują na hałas. Takie zajęcia rozbudzają u dzieci ciekawość i chęć poznawania tego co nowe i nieznane. (E. Chechłowska)
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się w naszej szkole po raz 4.
3 października 5 patroli egzaminatorów odpytywało uczniow ze znajomości tabliczki mnożenia. W tym roku egzaminowała klasa 5, która została wyłoniona z klas 4-8 jako najlepsza w mnożeniu. Udział w akcji wzięły klasy 3-8 szkoły podstawowej. Każdy z patroli odpytywał uczniów, pracowników szkoły i nauczycieli. Na przerwie obiadowej ustawiono także stanowisko do sprawdzania umiejętności na czas, którym zarządzała pani Kinga Sendobra. Każdy chętny mógł rozwiązać 5 przykładów z tabliczki w jak najkrótszym czasie. Rekord tegoroczny to 5 przykładów w 8 sekund. Uczniowie klas siódmych zmagali się z tabliczką mnożenia na platformie edukacyjnej quizizz. Odpytano 102 uczniów. Odznakę MAT EXPERTA uzyskało 73 uczniów. Do czasówki przystąpiło 15 uczniów. Nad całoscią czuwał koordynator akcji pani Kinga Sendobra. (K. Sendobra).
NASI STYPENDYŚCI
27 września w Urzędzie Gminy Lubawa wręczono dyplomy i upominki uczniom, którzy otrzymali stypendium za wysokie osiagnięcia w nauce lub w sporcie w roku szkolnym 2018/2019. Stypendystów ze szkoły w Sampławie było w tym roku najwięcej, bo aż 41. Gratulujemy!
Nasi stypendyści:
Stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe:Oliwia Labicka kl. VMilena Rams kl. VIB
Stypendium za wyniki w nauce:Maja Bartkowska kl. IVMalwina Niedziela kl. IV, Maja Dombrowska kl. IV, Wiktoria Kisicka kl. IV, Weronika Kułakowska kl. IV, Maciej Chrząstek kl. IV, Filip Liszewski kl. IV, Wiktoria Buczkowska kl. V, Julia Leliwa kl. V, Julia Mederska kl. V, Weronika Lewandowska kl. V, Nina Goniszewska kl. V, Piotr Kowalewski kl. V, Mateusz Korszon kl. V, Mateusz Syguła kl. VI A, Paweł Kowalewski kl. VI A, Maja Nastachowska kl. VI A, Hubert Kamiński kl. VI B, Jakub krawczyk kl. VII, Paweł Nowacki kl. VII, Miłosz Kowalski kl. VII, Oliwia Jurkiewicz kl. VII, Aleksandra Krawczyk kl. VII, Agata Grzywacz kl. VIII, Grzegorz Ewertowski kl. III gimnazjum, Paweł Piekoszewski kl. III gimnazjum, Magdalena Matuszewska kl. III gimnazjum.
Stypendium za osiągnięcia sportowe:Bartosz Zakreta kl. V, Agata Przybyłowska kl. V, Kamila Zielińska kl. VI A, Julia Niedziela kl. VI A, Izabela Kornacka kl. VIA, Przemysław Dias kl. VI B, Kacper Grabowski kl. VI B, Patrycja Ligman kl. VI B, Patrycja Sarlej kl. VIII, Dawid Zalewski kl. VIII, Adam Sawicki kl. VIII, Patryk Bagiński kl. III gimnazjum.
CO SŁYCHAĆ U 5 LATKÓW???
Grupa 5 latkow w roku szkolnym 2019 / 2020 jest bardzo liczna. Liczy 25 dzieci, 14 chłopców i 11 dziewczynek, który bardzo lubią spedzać czas w przedszkolu. Przedszkolaki uczestniczą w wielu zajęciach. Ostatnio ralizowaliśmy Blok Tematyczny O Ruchu Drowowym. Dzieci nauczyły się prawidłowo przechodzić przez jezdnię, poznały znaki drogowe, wykonywaly wiele prac plastycznych. Dziewczynki wraz z Pania zorganizowały dla chłopców Dzień Chłopaka, każdy został obdarowany prezentem. Przedszkolaki bardzo lubią zajecia taneczne podczas których tańczą różne tańce, ale najbardziej lubią kiedy zostaje zorganizowana dyskoteka czyli swobodne tańce naszych milusińskich. (E. Butowska)
ŚLUBUJEMY!
2 października w Szkole Podstawowej w Sampławie wśród pierwszoklasistów od samego rana panowała uroczysta atmosfera. Tego dnia odbyło się pasowanie każdego z nich na ucznia szkoły.
Na początku uroczystości pani Dyrektor gorąco powitała rodziców, nauczycieli, a szczególnie serdecznie uczniów klasy I. W części artystycznej - przygotowanej pod kierunkiem wychowawczyni, pani Haliny Wiergowskiej - dzieci zaprezentowały swoje zdolności, szczególnie podziwiane przez wzruszonych rodziców. Następnie w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor magicznym ołówkiem dokonała pasowania. Wszyscy przybyli goście życzyli pierwszoklasistom samych sukcesów w nauce. Uczniowie klasy pierwszej zostali również obdarowani prezentami, które z myślą o tym niecodziennym wydarzeniu przygotowali uczniowie klasy II. Ten dzień na długo zostanie dzieciom i ich rodzicom w pamięci. (H. Wiergowska)
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
27 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.
Akcję rozpoczął maraton czytelniczy w klasach I-VIII. Nauczyciele poświęcili 10 minut lekcji na głośne czytanie fragmentów książek. Dzieci z przedszkola odwiedziły bibliotekę szkolną. Do wychowanków zawitali zaproszeni goście i przeczytali wyborne wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wśród czytających byli: pani Dyrektor Hanna Ewertowska, pani Dagmara Kowalewska - nauczyciel języka polskiego i logopeda, pani Barbara Dejna - pedagog szkolny oraz inni nauczyciele i pracownicy szkoły. W głośne czytanie zaangażowały się również mamy przedszkolaków, które odwiedziły swoje pociechy w przedszkolu, by im poczytać. Akcję przygotowała pani bibliotekarka - Marzena Jurkiewicz.
Jak wiemy, czytanie na głos najmłodszym odgrywa ogromną rolę w ich rozwoju: rozbudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i buduje więzi. Czytane historie mogą uczyć i utrwalać wzorce pozytywnych zachowań. Czytajmy więc codziennie! (M. Jurkiewicz)
AKCJA CHARYTATYWNA
OTWÓRZMY SERCA DLA KACPRA - to hasło akcji charytatywnej, która rozpocznie sie w naszej szkole już 26 września. Wszystkich rodziców obecnych na wywiadówce zapraszamy do kawiarenki na pyszne domowe ciasto. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Kacpra.
DZIEŃ ZIEMNIAKA
25 WRZEŚNIA KLASY I-III I ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE OBCHODZIŁY DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA.
Dla wszystkich uczestników był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. Dzieci chętnie jadły pieczone ziemnaki przygotowane w ognisku, które bardzo im smakowały. Poza tym grały w piłkę i uczestniczyły w zabawach sportowych. (E. Chechłowska)
ŻYWA LEKCJA HISTORII
W czwartek 19.09.2019 r. dla uczniów klas IV-VIII naszej szkoły odbyła się w trakcie pierwszej lekcji na sali gimnastycznej żywa lekcja historii, której tematem była II wojna światowa.
Dwaj panowie z grupy REKONSTRUKTO przezentowali broń, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy oraz sanitariuszek na przykładzie swoim i naszych uczniów. Opowiadali o życiu walczących w trakcie wojny, i nstruowali jak odbezpieczać i atakwoać z różnych rodzajów broni oraz jak złożyć i założyć maskę przeciwgazową. Na koniec pokazu wśród przedstawicieli każdej z klas panowie przeprowadzili rekrutację do wojska. (B. Zalewski)
WYCIECZKA DO DZIAŁDOWA I GRUNWALDU
18.09.2019 r. klasy V i VI wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Działdowa i Grunwaldu.
W Działdowie uczniowie zwiedzali zamek. Dzięki przewodnikowi nasi młodzi podróżnicy poznali historię nie tylko tego obiektu, lecz również początki miasta i Państwa Zakonu Krzyżackiego. W zamku zobaczyli eksponaty, jakie z tamtejszej okolicy znaleźli archeologowie oraz mundury i wyposażenie żołnierzy z czasów wojen napoleońskich oraz I i II wojny światowej. Na koniec zwiedzania twierdzy odbyli krótki spacer na jej murach.
Drugim punbktem wycieczki było Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Tutaj przewodnik zaskoczył wszystkich opowiadając nie o bitwie, lecz o historii konfliktu polsko- krzyżackiego. Stwierdził nawet, że w świetle najnowszych badań archeologicznych miejsce bitwy może znajdować się gdzieś indziej niż uważaliśmy dotychczas. Po jego pasjonującej opowieści i zapoznaniu się z wystawą muzeum uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły. (B. Zalewski)
DZIEŃ ZIEMNIAKA I SPORTU
Dnia 24.09 dla przedszkolakow i uczniów klas I - III został zorganizowany Dzień Pieczonego Ziemniaka oraz Dzień Sportu. Każdy tego dnia mogł skosztować pieczonego ziemniaka oraz brać udział w konkurencjach sportowych takich jak: slalom z ziemniakiem, rzut ziemniakiem w dal, podawnie ziemniaka. (E. Butowska)
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA U NAJMŁODSZYCH
20 września najmłodsze dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Przedszkolaka.
Na maluchów w tym dniu czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci wzięły udział w konkurencjach, pośród których były: taniec z balonem, chodzenie drużynowe z woreczkiem na głowie. Dużą atrakcją okazały się też zabawy z chustą animacyjną oraz malowanie twarzy. Był to dzień, w którym uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. (J. Koszyńska)
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Dnia 20.09 w każdym przedszkolu dzieci obchodzą święto Przedszkolaka, tak też było u 5 i 6 – latków ze Szkoły w Sampławie.
Dla dzieci tego dnia przygotowanych było wiele atrakcji. Wszyscy po śniadaniu zebrali się w sali gimnastycznej, aby razem świętować. Na początku został odśpiewany hymn przedszkolaka pt. "Dzień Przedszkolaka". Następnie został rozegrany konkurs, która grupa głośniej zaśpiewa tę ważną piosenkę. Wygrana została przyznana obu grupom i w nagrodę każdy przedszkolak otrzymał medal. Kolejnym punktem były zabawy w kręgu, pociągi oraz tańce – hulańce. Na zakończenie imprezy dzieci miały możliwość obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. "Jaś i Małgosia" przygotowany przez wychowawców. Każdy przedszkolak na pamiątkę otrzymał balon, który spełnia jedno życzenia każdego dziecka.
Sporządziła: Ewelina Butowska
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
19.09.2019 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzono je kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci zaprezentowali swoje programy.
Największą liczbę głosów uzyskali i będą pełnić w SU następujące funkcje:
Paweł Nowacki- przewodniczący
Julia Kruszewska- I zastępca przewodniczącego
Filip Liszewski- II zastępca przewodniczącego
Karolina Malinowska - sekretarzOpiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Bartłomiej Zalewski
Brygida Duszak
Marzena JurkiewiczRzecznikiem Praw Ucznia został: Mariusz Ruczyński
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
(B. Duszak)
MUZEUM NA POWIETRZU
17 września uczniowie klas IV i VII wzięli udział w wycieczce do położonego w Olsztynku Parku Etnograficznego zwanego potocznie skansenem.
To niezwykłe muzeum na powietrzu oferuje zwiedzającym podziwianie aż 74 obiektów dużej i małej architektury wiejskiej o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Podczas spaceru po skansenie nasi uczniowie obejrzeli wiele budynków mieszkalnych, w których zgromadzono eksponaty pokazujące dawne obyczaje, tradycyjne metody pracy na wsi w XIX i XX wieku. Dużą atrakcją okazał się budynek dawnej szkoły, w której, obok "oślej ławki", uczniowie ze zgrozą dostrzegli drewniany kij służący do haniebnych kar cielesnych z zamierzchłej przeszłości. Z ust pani przewodnik dowiedzieli sie o ciężkim losie chłopskiego dziecka, dla którego szkoła była często odpoczynkiem od ciężkiej pracy.
Zwiedzanie obejmowało też wizytę w budynkach takich jak: kuźnia, wozownia oraz wiatrak. Wiele radości sprawiło też uczniom spotkanie pasących się na łące zwierząt gospodarskich. (D. Kowalewska)
5-LATKI W SALI ZABAW
Dzieci z grupy 5 - latków lubią bawić się w sali zabaw. Podczas zajęć ruchowych korzystają ze wszystkich sprzętów. Chodzą po ścieżce sensorycznej, pokonują tor przeszkód, wspinają się na drabinki. Uwielbiają budować rozmaite konstrukcje z ogromnych klocków: domki, materace, łóżka i wiele innych. Jednak najwięcej radości naszym dzieciom sprawia zabawa w basenie z kuleczkami. (E. Butowska)
JAK SIĘ ZDROWO ODŻYWIAĆ?
13 września 2019 roku dzieci z przedszkoli, klas I – III oraz IV i V zebrały się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć teatrzyk pt. „Droga do zwycięstwa – czyli jak zdrowo się odżywiać”.
Głównym bohaterem przedstawienia był Jurek, który bardzo lubił niezdrową żywność oraz gry komputerowe. Dzieci pomogły Jurkowi poznać zdrowe nawyki żywieniowe, opowiedziały, co należy jeść oraz jak spędzać czas wolny aktywnie, nie siedząc przy komputerze. Była to nauka zdrowego stylu życia poprzez zabawę. (E. Butowska)
MIŁY POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO
11 września 2019r. uczniowie klas VI i VIII wzięli udział w wycieczce. Celem wyprawy była promocja przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych walorów Wzgórz Dylewskich oraz zwrócenie uwagi na unikatowy charakter tego obszaru.
Sporą część trasy zajęło przejście ścieżką dydaktyczną, przy której umieszczono 17 tablic edukacyjnych. Tematyka dotyczyła zagadnień związanych z ochroną lasu i prowadzeniem gospodarki leśnej. Czytane po kolei, były dobrym przewodnikiem przez tutejszy świat roślin, zwierząt i grzybów, charakterystycznych dla leśnych mokradeł. Ścieżka znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rezerwatu „Jezioro Francuskie".
Ciekawym miejscem było również lapidarium- muzeum skalne, gdzie można było obejrzeć najciekawsze pod względem geologicznym głazy narzutowe. Na samym szczycie wzniesienia znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękne uroki krajobrazu Wzgórz Dylewskich.
Na koniec czekało na uczestników ognisko i pieczenie kiełbasek. (B. Duszak)
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Dlatego w ramach przypomnienia dzieciom zasad bezpiecznej drogi do szkoły dnia 10 września do klasy I przyjechali z wizytą policjanci.
Na początku spotkania pan policjant przeprowadził pogadankę o bezpiecznym poruszaniu się po ulicy. Dzieci zapoznały się z niektórymi znakami drogowymi. W dalszej części obejrzały film na temat bezpieczeństwa na drodze. Na koniec pan policjant wręczył dzieciom znaczki odblaskowe i zachęcił do ich noszenia. Dzieci z tej wizyty były bardzo zadowolone. (H. Wiergowska)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie