MISTRZOSTWA GMINY LUBAWA W PIŁKĘ RĘCZNĄ DZIEWCZĄT SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
23.10.2023 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Byszwałdzie odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubawa w piłkę ręczną dziewcząt szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół z terenu Gminy Lubawa.
Wyniki meczów grupowych:
SP Sampława - SP Tuszewo 4:2
SP Sampława - SP Prątnica 1:4
Półfinał: SP Sampława - SP Złotowo 1:0
Finał: SP Sampława - SP Prątnica 2:6
Skład naszej drużyny: Zuzanna Mederska, Marika Kasprowicz, Natalia Piekoszewska, Natalia Ligman, Malwina Banacka, Nikola Zegadło, Agata Grzywacz, Maja Karkut, Zofia Sieńska, Hanna Błaut, Zuzanna Banacka. (M. Ruczyński)
ŚWIĘTO DYNI PO ANGIELSKU
Święto Dyni to coraz popularniejsze święto w wielu krajach na całym świecie. Zwykle obchodzimy je pod koniec października, co związane jest ze zbiorami tego warzywa, które odbywają się głównie w październiku. W czasie tego święta dynie stają się głównym elementem dekoracji i inspiracją dla różnorodnych aktywności. W ostatnich latach stało się również okazją do promowania zdrowego żywienia.
Dynia to warzywo, które cieszy się ogromną popularnością w sezonie jesiennym i jest szeroko wykorzystywane w kuchni. To nie tylko smaczne warzywo, ale również źródło wielu korzyści zdrowotnych. Dynia jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina A, C, E, a także minerały takie jak potas i miedź. Jednak to beta-karoten, który nadaje dyni charakterystyczny, pomarańczowy kolor, jest jednym z jej najważniejszych składników.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
6 oraz 7 listopada w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Ten wyjątkowy dzień przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.
Wszyscy przedszkolacy podczas tych dni przybyli do przedszkola przebrani za swoje ulubione postacie z bajek. W salach można było spotkać księżniczki, superbohaterów, wróżki, a nawet pieski z uwielbianego przez dzieci Psiego Patrolu. Przedszkolacy spędzili czas na wspólnej zabawie przy muzyce. Dzieci wykonały również piękne prace plastyczne przedstawiające ich ulubieńców z bajek.
Bajki i baśnie wywierają ogromny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną i budowanie poczucia własnej wartości.
To był fantastyczny bajkowy dzień, pełen pozytywnych wrażeń.
DZIEŃ DYNI
31 października w grupie 6 -latków odbył się Dzień Dyni. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, zielono lub czerwono można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można z niej przygotować wiele dań: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.
Były też dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń według wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń, odczytywania dyniowych sylab, gry w domino i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Na koniec dzieci wykonały lampiony z ogromnych dyń, oraz lampiony ze słoików, które zabrały do domu.(Ewelina Butowska)
WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA
W piątkowy wieczór 10 listopada nasza szkoła obchodziła Narodowe Święto Niepodległości. O godzinie 16.00 odbyła się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, po czym dalsza część uroczystości odbyła się na szkolnej sali gimnastycznej.
O godzinie 17.00 pani dyrektor Hanna Ewertowska wygłosiła przemówienie i powitała licznie zgromadzonych gości, którzy kolejny raz popisali się wysoką frekwencją. Obecność wielu osób ze społeczności lokalnej na państwowych świętach organizowanych przez szkołę jest dowodem patriotyzmu i bycia aktywną częścią wspólnoty, jaką jest polski naród.
Podczas wieczornicy śpiewem, tańcem i recytacją młodzi artyści oddali hołd ojczyźnie oraz osobom, które w minionych wiekach poświęciły życie w walce o jej wolność, bezpieczeństwo i siłę. Ich występy wzruszały, rozpalały miłość do Polski i skłaniały do refleksji.
Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek oraz g
SZKOŁA DO HYMNU 2023
Już po raz szósty nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu", której celem jest upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada cała społeczność szkolna ubrana w narodowe barwy ustawiła się w symboliczną liczbę 105 - oznaczającą sto piątą już rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. O godzinie 11.11 zabrzmiał hymn państwowy. Mazurek Dąbrowskiego w tym samym czasie zaśpiewało prawie 4 mln uczniów oraz blisko 600 tys. nauczycieli całego kraju.
ŚNIADANIE DAJE MOC
8 listopada w naszej szkole odbyło się wyjątkowe śniadanie, które promowane jest przez program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”.
Śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. To dobry start na każdy rozpoczynający się dzień nauki czy pracy. Daje nam energię, siłę, koncentrację do zabawy i nauki.
Uczniowie zasiedli do stołów, na których znajdowała się zdrowa żywność. Była sałata, pomidory, ogórki, rzodkiewki, jajka, wędliny, owoce i wiele innych produktów, z których dzieci robiły sobie przepyszne i zdrowe kanapki. Niesamowity zapach świeżych warzyw zachęcał do jedzenia tego, co znajdowało się na stole. To ciekawe doświadczenie i zabaw, podczas której dzieci współpracowały i wspólnie zjadły przygotowane przez siebie śniadanie.(E.Chechłowska)
MŁODE GŁOWY CZUJĄ EMOCJE
Za nami pierwsze zajęcia pt. „Poczuj emocje” w ramach programu profilaktycznego Godzina dla Młodych Głów fundacji UNAWEZA, który powstał z inicjatywy p. Martyny Wojciechowskiej. Uczniowie wzmacniali kompetencje: rozpoznawania, nazywania emocji ich role, a także nabyli wiedzę o tym co to zdrowie psychiczne. (A. Nidzworska)
KONKURS HISTORYCZNY- DROGA DO NIEPODLEGŁEJ
9 listopada w Akademickim Związku Placówek Oświatowych w Fijewie odbył się konkurs historyczny pod nazwą "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ".
Naszą szkołę reprezentowali w nim Olwier Rudnik z klasy VII oraz Dawid Rams i Kajetan Wiśniewski z klasy VIII. Poza naszą drużyną do konkurencji przystąpiły trzy drużyny z AZPO, jedna z Byszwałdu oraz dwie z Rożentala. Każda drużyna rozwiązywała jeden test, składający się z 30 pytań zamkniętych z jedną poprawną odpwiedzią.
Mimo uzyskania przyzwoitego wyniku nasi przedstawiciele znaleźli się poza podium, ale z determinacją zadeklarowali udział w kolejnych konkursach historycznych.
ART VOYAGE W NASZEJ SZKOLE
W czwartek 9 listopada do naszej szkoły zawitała międzynarodowa grupa artystyczna Art Voyage.
Uczniowie i przedszkolacy naszej placówki mieli szansę zobaczyć występy taneczengo zespołu w pomarańczowych strojach, podziwiać taniec pięknej Jasmine oraz przyglądać się popisom różowej kostki w rytmach różowej pantery. Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się tańce oraz zabawa z balonem klauna Igora i dziwnego profesora z Niemiec. Na końcu wystąpił tajemniczy człowiek sprężyna- uczestnik rumuńsiej wersji programu "Mam talent".
Pokaz wśród naszej młodej widowni wywołał wiele pozytywnych emocji i krzyków zachwutu.
RAZEM ZE MNĄ KUNDEL BURY...
25 października w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy Dzień Kundelka, czyli najpopularniejszego pieska w naszym kraju.
Według statystyk to właśnie kundelki są najchętniej adaptowanymi psami ze schronisk. Warto też wiedzieć, że powyższa data nie jest przypadkowa. Jest to kolejny dzień po rocznicy wejścia w życie ustawy o ochronie zwierząt. Dzień ten był świetną okazją do przeprowadzenia rozmów z dziećmi na temat empatii w stosunku do zwierząt, uświadomienia, jak ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci ma fakt posiadania pieska.
WKRĘCENI W CZYTANIE "HOBBITA"
W ramach projektu edukacyjnego WKRĘCENI W CZYTANIE , który jest realizowany w naszej szkole, uczniowie klasy 6 przygotowali inscenizacje niektórych przygód Bilba Bagginsa – bohatera powieści fantasy J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Na niezwykłych lekcjach polskiego gościliśmy zatem wiele fantastycznych postaci, takich jak krasnoludy, hobbici, trolle czy elfy. Nie mogło zbraknąć też groźnego smoka Smauga czy przebiegłego Golluma. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością i kreatywnością, wcielając się w swoje role, przygotowując kostiumy, elementy scenografii oraz rekwizyty. (D. Kowalewska)
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W piątek 13 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników oświaty. Tego dnia upamiętniamy wydarzenia z 14 października 1773 roku, kiedy to w Polsce utworzono Komisję Edukację Narodowej, pierwsze ministerstwo zajmujące się oświatą na świecie.
Obchody rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Sampławie, po której dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przemowę wygłosiła pani dyrektor. Następnym punktem akademii było przedstawienie, w którym nasi uczniowie pokazali jak wyglądąłaby szkoła bez nauczycieli. Na koniec dla wszystkich pracowników placówki została zaśpiewana piosenka i wręczono im słodkie upominki.
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I ZADUSZKI
Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To również czas modlitwý za dusze zmarłych. Z tej okazji uczniowie klasy 2 wraz z koleżankami z klasy 5 przygotowali i przedstawili apel. W ten sposób oddali hołd wszystkim zmarłym. (H. Wìergowska)
DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Z okazji zbliżających się Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek uczniowie naszej szkoły zadbali o przygotowanie lokalnych miejsc pamięci narodowej na nadchodzące uroczystości.
W sobotę 28 października część uczniów klas VII i VIII tradycyjnie zadbała o porządek i czystość grobu powstańca styczniowego porucznika Franciszka Sadowskiego, spoczywającego na sampławskim cmentarzu parafialnym i zbiorowej mogiły w Borku, gdzie spoczywają ofiary czarnego czwartku, pomordowane 7 grudnia 1939 roku.
W ramach pielęgnacji tych miejsc zgrabiono liście, wyszorowano pomnik i nagrobki. Zarówno w Borku jak i na cmentarzu parafialnym postawiono świeże kwiaty, zapalono znicz i odmówiono krótką modlitwę za duszę spoczywającyh Polaków, którzy poświęcili swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Dla młodzieży jest to nie tylko praca, lecz również lekcja patriotyzmu i poznawania historii lokalnej.
MŁODY ZAPAŚNIK IGOR GRZYWACZ
Igor Grzywacz - uczeń naszej szkoły - trenuje w klubie zapaśniczym MLKS Sokół Lubawa. Swoją przygodę z zapasami rozpoczął pod koniec 2021 roku. Trenuje 4 razy w tygodniu. Zdobytą sprawność i umiejętności Igor wykorzystuje podczas zawodów. Osiąga bardzo wysokie wyniki. We wszystkich zawodach, w których startował, walczył w mini zapasach.
DZIEŃ BEZ SKARPETEK
23 października w grupie 6 - latków odbyło się wspólne świętowanie Dnia bez skarpetek. Ten dzień ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. Wszyscy wiemy, że chodzenie boso jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Dzieci z naszej grupy przekonały się o tym, że chodzenie boso to nie tylko zdrowie, ale także wielka frajda.
"PSI PATROL" W LUBAWSKIM KINIE
24 października dzieci z grup przedszkolnych z Sampławy pojechały do kina w Lubawie na seans filmowy pt. ,,Psi Patrol” .
Dzieci na chwilę przeniosły się z ekipą Psiego Patrolu do Miasta Przygód. Kosmopieski posiadają supermoce, które chce im wykraść burmistrz, wróg piesków razem z szaloną Victorią (naukowcem). Wtedy do akcji wkraczają Kosmopieski. Film zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Był to wspaniale spędzony czas, podczas którego dzieci przeżywały sceny radosne, a także pełne napięcia. ( J.Koszyńska)
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
„Czyste ręce są w zasięgu ręki”
15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, dzień sprzyjający zwiększeniu świadomości i zrozumienia znaczenia mycia rąk mydłem jako skutecznego i niedrogiego sposobu zapobiegania chorobom i ratowania życia. Mycie rąk mydłem to prosta metoda, którą można wykonać samodzielnie, a która zapobiega infekcjom i ratuje życie.
Godziny dzwonków
Sobota 26.04.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 730543Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych29 września
Dzień Głośnego Czytania